Geçmişten Günümüze: Skoda Tarihi

Yeşil logosu ile hafızalara kazınan Skoda’nın aslında bir bisiklet tamirhanesi olarak yola çıktığını biliyor muydunuz? Çekoslavakya’da yaşayan Vaclav Klement ve Mlada Boleslav tarafından 1890 yılının başlarında kurulmuş bir bisiklet tamirhanesi olarak yolculuğuna başladı.

Çekoslovakya’da ortaya çıkan ve sonraları Alman otomobil devi Volkswagen‘e satılan Skoda’nın temellerinin en büyük dayanağı ise bozuk bir bisikletti diyebiliriz. Mlada Boleslav’ın kullandığı bisikletin arıza yapması sonucu, Almanya’da bulunan bisiklet fabrikasına mektup yazdı ve hiçbir olumlu cevap alamadı. Bunun ardından kitapçı olan Vaclav Klement ile birlikte bisiklet tamirhanesi açarak kendi bisikletlerini üretmeye başladılar. Bisikelet üretimindeki açığı gören Vaclav Klement ve Mlada Boleslav 1895 yılında ilk fabrikalarını Turnov kasabasında kurdu.

Yazı Başlıkları(İncele)

Avrupa’nın İlk Motorsiklet Üreticisi Skoda

1899 yılına gelindiğinde ise şirket Avrupa’nın ilk motosiklet üreticisi konumuna ulaştı. 1900 yılında 32 kişilik bir ekip ile üretimlerine devam eden firma, İngiltere’ye yaptıkları ihracatlar nedeni ile ilk motosiklet üreticileri olarak anılmaya başlandı. 1905 yılında ise otomobil üretimine geçmeye başladılar. Böylelikle Çekoslovakya topraklarında Tatra firmasından sonra en eski otomobil üreticisi konumuna geldiler. Laurin ve Klement şirketi olarak devam ettikleri yolculukta 1. Dünya Savaşı’nın yaşanması ile birlikte sorunlar yaşanmaya başladı. Markanın üretim tesislerinde çıkan yangın nedeni ile ortak arayışı başlamış oldu. Emil Skoda tarafından Pilsen’de kurulan mühendislik şirketi olan Skoda tarafından satın alındı.

1925 yılından itibaren Skoda adı ile yoluna devan eden marka yeni otomobil modelleri ile ilgi görmeye devam etti. 2. Dünya Savaşı’nın yaşanmasıyla birlikte Skoda’da savaştan etkilenen firmalar arasında yerini aldı. Özellikle Çekoslovakya’nın işgal edilmesiyle birlikte Alman Ordusu’na hizmet eden bir fabrika haline geldi. Alman Ordusu için askeri uçaklar, arazi araçları, kamyon, askeri otomobil ve silah bileşenleri olmak üzere birçok üretimde bulundular. Skoda için en kötü zaman ise 1945 yılı oldu. ABD Hava Kuvvetleri ve İngiltere Hava Kuvvetleri’nin bombardıman saldırıları sonucunda fabrika artık kullanılamaz hale geldi ve Skoda çöküşün eşiğine geldi. Ancak hızlıca inşa edilen yeni fabrika sayesinde tekrar savaş sonrası üretime başlandı ve otomobillerini tekrardan birçok noktada satışa çıkardı. 1990 yılına kadar Komünizm içerisinde üretim ve satış yapmaya çalışan Skoda, komünizmin yıkılması sonucunda yeni bir ortak arayışına girdi. Birçok firmanın Skoda’yı satın almak istemesi biliniyordu. Ancak teklifler içerisinde en iyi teklifi veren Alman grubu Volkswagen oldu. 1990 yılından itibaren Volkswagen çatısı altında üretimine devam eden Skoda birçok yenilik ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir  İşte Skoda Kodiaq'ın Dış Tasarımı

Kuruluşundan itibaren Skoda’nın ürettiği otomobiller ise şöyle;

Favorit, Felicia, Octavia, Fabia, Superb, Roomster, Yeti, Rapid, Citigo, Kodiaq, Karoq, Kamiq, Scala, Enyaq iV

 

Yazı Özeti
İçerik
Geçmişten Günümüze: Skoda Tarihi
Açıklama
Kurulduğu yıllarda bisiklet üreticisi olarak ortaya çıkan Skoda, sonraları motorsiklet üretmeye başladı. İkinci dünya savaşı sonrasında otomobil üretmeye başlayan Skoda, günümüzdeki haline ulaştı.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here