Elektrikli Otomobil Nasıl Şarj Edilir?

Elektrik enerjisiyle çalışan otomobillere, elektrikli otomobil ya da elektrikli araba denir. Elektrikli otomobillerin çok fazla kullanıcısı vardır. Elektrikli otomobillerde bir ya da daha fazla elektrik motoru vardır.

Karbon salınımı olmadığı için, çok kullanışlıdırlar. Ayrıca çevre dostu bir kullanımları vardır. Elektrikli otomobillerin artması sonucunda elektrikli otomobil nasıl sarj edilir? konusu da çok fazla araştırılır olmuştur. Yaygınlaşan elektrikli otomobil, avantajlarından dolayı çok fazla tercih edilir olmuştur.

Elektrikli Otomobil Neden Tercih Edilir?

Elektrikli otomobillerin tercih edilmesinin farklı nedenleri vardır.

Bu nedenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Doğa dostudur ve çevreye zararlı vermez.
  • Yenilenebilir enerjiye sahiptirler.
  • Güçlü ve dengeli bir hızlanma sağlarlar.
  • Enerji tasarrufunda yardımcıdır ve gürültü kirliliği yapmaz. Bu nedenlerden dolayı elektrikli otomobiller çok fazla tercih edilirler.

Elektrikli Otomobil Ne Kadar Sürede Şarj Edilir?

Elektrikli otomobillerin ne kadar sürede şarj edildiği de en çok merak edilen konular arasındadır. Elektrikli otomobillerin şarj sürelerinin belirlenmesinde batarya kapasitelerinin önemi vardır. Batarya kapasitelerine göre değişiklikler olabilir. DC şarj sistemlerine %80 oranında bir şarja ulaşabilmek için, 30 dakika boyunca şarj etmek yeterli olur. Elektrikli araçlarında diğer araçlara benzer olarak çalışma sistemleri vardır ve buna göre çalışırlar.

Elektrikli Otomobiller Evde Şarj Edilebilir Mi?

Elektrikli otomobillerini evlerinde şarj etmek isteyenler bunun için farklı alternatifleri araştırabilirler. Bunun için ZES ile iletişim kurulabilir. Toplu alanlarda yaşayan kişiler bunun için ilk olarak talepte bulunmalı ve alana şarj noktasının kurulmasını istemelidir. Bu şekilde evde şarj edilmesini sağlayabilmek de mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Kaput Rüzgarlığının Fiat Doblo Araçlardaki Önemi

Elektrikli Otomobil Şarj Noktaları Nerededir?

Elektrikli otomobil kullananlar bununla birlikte hayatlarına farklılıklar da katabilirler. Bunlardan birisi de telefon uygulamalarıdır. ZES de bunlardandır. ZES uygulaması sayesinde ücretsiz üyelik oluşturarak araç şarj istasyonu noktaları incelenebilir. Elektrikli otomobillerin artmasından dolayı, şarj dolum yerleri de artırılmıştır.

Bunun sonucunda da elektrikli otomobil sahipleri, araçlarını rahatça şarj edebilirler. Elektrikli otomobiller için DC istasyon sayıları giderek artmıştır. Bu da otomobillerin daha fazla alanda şarj edilebilmesine imkan tanır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here