Arabalar Hakkında 9 İlginç Bilgi

Bu yazımızda arabalar ile ilgili 10 ilginç bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Motorlu taşıt olarak 100 yıldır, motorsuz olarak ise uzun yıllardır insanların hayatını kolaylaştıran arabalar oldukça karmaşık yapıya sahip.

İşte bilme olasılığınızın düşük olduğu 10 ilginç bilgi;

  • Dünyada En Çok Araba Olan Ülke

Amerika Birleşik Devletleri, dünya üzerinde en çok otomobile sahip olan ülkelerden biri olarak bilinmektedir. ABD’de 1000 kişi başına 797 araç düşmektedir.

  • Dünyada En Çok Araç Üretilen Ülke

2- Araç sayılarında her ne kadar 1. sırayı da Amerika alsa da dünya üzerindeki araçların %35’inden fazlası Çin’de üretilmekte. Özellikle Volkswagen markasının Çin’de büyük bir fabrikası bulunmakta. İş gücü maliyetlerinin düşük olması ve geniş bir ulaşım ağına sahip olması Çin’i otomobil üretiminde lider yapıyor.

  • Arabalar Geri Dönüşümlü Malzemelerden Üretilir

Arabalarla ilgili ilginç bilgiler, otomobil değerleri, arabaların nerede ortaya çıktıkları sorularına cevap bulduğumuz makaleye devam ederken 3. maddemiz, fabrikasyon arabalarında ortalama 40.000 parça kullanılmaktadır. Bunların %80’i tekrardan kullanılmaktadır. Özellikle araç içerisindeki plastik aksamlar ve dış kaportanın tamamı geri dönüştürülmüş malzemelerdir.

  • Amerika’da her 45 saniyede bir otomobil çalınmaktadır.

İmmoblizer teknolojisine rağmen dünyanın en çok araç sayısına sahip ülkesi ABD’de her bir dakikadan kısa bir sürede bir araç çalınmaktadır.

  • Trafik Işıkları Yaşamımızın 5 Ayını Alıyor

Yapılan bir araştırmaya göre ortalama bir insan hayatının 5 ayında trafik ışıklarında bekleyerek geçmektedir. Günün yoğun saatlerinde araç kullanıyor ve büyük bir şehirde yaşıyorsunuz bu süre uzayabilmektedir.

  • Bir Günde 150 Binden Fazla Otomobil Üretiliyor

Dünya üzerinde her 24 saatte tam 155 bin araba üretiliyor. Her gün düzenli olarak bu kadar araba üretildiği düşünülürse yılda 55 milyon otomobil satışa çıkmaktadır.

  • Arabalarda İlk Radyo Ne Zaman Kullanıldı?
İlginizi Çekebilir  Motor Üflemesi Nedir?

Otomobillerde radyo kullanan ilk marka Chevrolet’tir. Bu hizmet için 300$ istemişlerdi. Günümüzde standart olarak sunulan bu donanımın o zamanlar bedeli bir hayli yüksekti.

  • En Çok Satan Otomobil Hangisi?

Dünya üzerinde en çok satan araç Toyota Corolla’dır. 2009’dan bu yana bile 40 milyon adetten fazla satılmıştır ve hala birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

  • Aracınızın Hayatı Nerede Geçiyor?

Kullandığınız arabanızın ömrü yollarda mı otoparkta mı geçiyor? Yapılan bir araştırmaya göre ortalama bir kullanıcının otomobilinin ömrünün %98’i park halinde geçmektedir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here