Yağ Lambası Neden Yanar? Yağ Lambası Yandı Ne Yapmalıyım?

İçten yanmalı motorlar için yağ hayati bir öneme sahiptir. Yüksek hızlarla çalışan parçaların arasında motor yağı ince bir katman oluşturarak soğumalarını ve birbirine çarpmamalarını sağlar. Bu yağın azalması veya motor içerisinde yeterli dolaşımı yapamaması durumunda araç ikaz lambası yakarak sürücüyü uyarır.

yağ lambası yanıyor

Motor Yağ Lambası Neden Yanar?

Motorun stabil şekilde çalışabilmesi için düzgün bir yağlama gerçekleşmesi şarttır. Bu düzen bozulduğunda, motor yağının azalması, yağ pompası arızası, yağ müşürünün seviyeyi doğru ölçememesi durumunda solda gördüğünüz kırmızı yağ seviye uyarısı gösterge panelinde yanacaktır. Anında dikkate alınması gereken bu uyarı önemsenmez ise motorun komple yenilenmesi gerekebilir.

Sarı Yağ Lambasının Anlamı

sarı yağ lambasıYağ seviye müşürü olan otomobillerde karterdeki yağ belirli bir miktar eksildiğinde (genellikle 1 litre) gösterge panelinde sarı yağ lambası yanar. Sarı yağ lambasının anlamı aracın yağ seviyesinde eksilme olduğudur.

Motor Yağ Lambası Yandı, Ne Yapmalıyım?

Aracınızla yolda ilerlerken gösterge panelinde kırmızı yağ ikazını görmeniz durumunda mutlaka trafiği tehlikeye atmayacak şekilde sağa çekmeli ve hemen motoru stop etmelisiniz. Sonrasında ise yağ seviyesine bakmanız gerekir.  Yağ neredeyse bitmiş ise motoru gözle incelemeli, kaçak ve yerde yağ aramalısınız. Bu arızanın sebepleri çoğunlukla;

 • Sürücülerin aracın altını vurması sonucu karterin delinmesi ile karşımıza çıkmaktadır.
 • Motorda oluşan conta kaçaklarından sızan yağ sonucu yağ kritik seviyeye gelebilir ve ikaz lambası yanabilir. Böyle bir durumu motoru gözle incelerseniz kolayca anlayabilirsiniz.
 • Yağ pompasının arızası durumunda motor yağlama yapamaz ve uyarı lambasının yanmasına neden olabilir.
 • Aracın silindir kapak contası yanık ise buradan motor içerisinde yağ verecek ve herhangi bir kaçak olmadan yağ eksiltecektir. Egzozda mavi duman var ise bu ihtimalden şüphelenebilirsiniz.
 • Son olarak çok az rastlanan ancak ihtimaller dahilinde değerlendirilmesi gereken arıza ise; motorda yağ var, aracın çalışması düzgün ancak ikaz yanıyor ise yağ seviye müşüründen şüphelenebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir  Araba Neden Tekler? Motor Tekleme Sorunu

Yağ Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motor yağını bizlerdeki kan, yağ pompasını ise kalbimiz ile bağdaştırabiliriz. Nasıl insanlar için kan vücudun tamamını kalbin pompalaması ile dolaşıyorsa otomobillerdeki sistem de aynıdır. Gücünün krank milinden alan yağ pompası, motor devrine göre çalışma şiddetini artırarak motorun yağlanmasını sağlar.

Yağ filtresinden süzülen yağı motora ileten bu pompa, motor yağının zamanında değiştirilmemesi, uygun olmayan kalınlıkta yağların kullanılması sonucu arızalanabilir. Arızalanması durumunda motor yağlamayı keser ve yağ basıncı düşeceğinden ikaz lambası yanar.

Yağ Olduğu Halde Yağ Lambası Yanıyor

Aracınızda yağ olduğu halde yağ lambası yanıyor ancak motor sesi çok farklı geliyor ise bu parçadan şüphelenmeniz gerekir. Böyle bir durumda acil olarak aracınızı stop etmeniz ve en yakın servise aracınızı çektirmeniz gerekir.

Sarı Yağ Lambası Neden Yanar?

yağ seviye lambasıYukarıda bahsettiğimiz uyarının yanı sıra solda gördüğünüz sarı lamba da yanabilir. Bu işaretin anlamı motorda yağ seviyesinin ciddi oranda azaldığını en kısa sürede ekleme yapılması gerektiğini bildirir. Bu ışık ile sürüş yapılabilir ancak en kısa sürede yağ eklenmesi gerekir. Aksi halde yağ basıncı kritik seviyeye düşecek ve kırmızı lamba yanacaktır.

Ayrıca bazı otomobillerde üreticinin belirlemiş olduğu yağ bakım periyodu km bazında geldiğinde bu uyarı ışığı yanmaktadır. Eğer bakım sırasında ayarlanmamış ise yanabilecek bu ışığı servise giderek kolayca söndürtebilirsiniz.

Rolantide Yağ Lambası Yanıyor

Genellikle aracın yağ bakımı yapıldıktan sonra sıklıkla karşılaşılan bu arıza, orijinal olmayan veya düzgün takılmayan yağ filtresinden kaynaklanmaktadır. Eğer bakımdan bir süre geçmiş ise yağ filtreniz tıkanmış ve düşük basınçlarda içerisinden sıvı geçişine izin vermiyor olabilir. Çözüm olarak filtreyi değiştirebilirsiniz.

Aracınızda yağlama sistemi ile ilgili problem yaşamamak için mutlaka yağı kilometresi gelmese dahi yılda bir değiştirmelisiniz. Değişim periyodu ile ilgili bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Start-Stop Sistemi Zararlı mı?

Yağ Lambası Yanıyor, Arabayı Sürebilir Miyim?

Çok sık sorulan ve ciddi problemlere sebep olan sorulardan biri de “yağ lambası yanıyor sürüşe devam edebilir miyim?” sorusu. Aracınızda sarı yağ lambası yanıyorsa bir süre daha aracınızı kullanabilirsiniz ancak kırmızı yağ lambası yanarsa ve aracı sürmeye devam ederseniz çok kısa süre içerisinde motor kilitlenecek ve çok ciddi rektefiye masrafına sebep olacaktır.

Yazı Özeti
Motor Yağ Lambası Yandı, Ne Yapmalıyım?
İçerik
Motor Yağ Lambası Yandı, Ne Yapmalıyım?
Açıklama
Aracınızla yolda ilerlerken gösterge panelinde kırmızı yağ ikazını görmeniz durumunda mutlaka trafiği tehlikeye atmayacak şekilde sağa çekmeli ve hemen motoru stop etmelisiniz.

6 YORUMLAR

 1. Arabamda rölantide yağ lambası yanıyor, ama gaza basınca sönüyor. Sebebi ne olabilir. Bir usta yağ pompası dedi, diğeri motor istiyor dedi sizce hangisidir. Gaza basınca sönüyor ama rölantide dururken yanıyor

  • Merhaba,
   Bu tarz durumlar genelde orijinal olmayan veya iyi takılmamış yağ filtresinden kaynaklanıyor.
   Diğer yandan da çok ince bir yağ motorda kullanıldı ise yağ basınç sensörü yağ basıncını düşük olarak ölçebiliyor.
   Araç ve motor nedir?

 2. Sarı yağ lambası yanıyordu sonra ani frene basınca kırmızı yağ basıncı göstergesi çıktı bir süre aracı öyle sürdüm sonra araçtan sesler geldi ve stop etti şimdide çalışmıyor ne olmuş olabilir

  • Merhaba,
   Aracınızda yağ pompası bozulmuş muhtemelen, yağsız kalan motor ile sürüşe devam ettiyseniz motor yatak sarmış olabilir.

 3. Merhaba 2014 ix35 otomatik benzinli var bende yağ lambası yandı sarı bugün yağ eskiltmiş ekledim ama hala yağ lambası sönmedi nasıl söner bilgisi olan varmı acaba

  • Merhaba,
   Sarı yağ lambası yağ seviyesi kritik seviyeye düştüğünde yanar ve yağ eklemesi yapıldığında sönmesi gerekir.
   Yağ çubuğunda yağ görüyor musunuz? Bir ihtimal bazı araçlarda bu tarz arıza lambalarının servis tarafından söndürülmesi gerekebiliyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here