Otomobiller Ne Zaman Ucuzluyor?

Son zamanlarda yaşadığımız ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen sektörlerden biri de otomotiv sektörüdür. Özellikle ikinci el araba alacaklar 2020-2021 yıllarında artan otomobil fiyatlarından dolayı otomobil almakta zorlanıyor.

Bu ani artış diğer sektörlere bakılırsa otomotiv sektörüne daha fazla etki yaptığı görülüyor. 2020 yılında alınan karantina adımlarıyla üretim ve pazarlamanın neredeyse durma noktasına gelmesiyle bu sektörün fiyat artışı tabi ki artıyor.

Hala da fiyatlar artmaktadır. Peki, otomobiller ne zaman ucuzluyor? Bugünlerde bu soru hemen hemen herkesin dilinde.

Salgının Bitmesine Mi Bağlı?

Otomobille alakası olmayan kişinin bile bu şekilde sorması çok doğal. Peki, otomobil ne zaman ucuzluyor sorusuna karşılık verilecek cevap bu mu?

Uzmanların tahminine göre salgının azalmasıyla ya da tamamen salgının bitişiyle otomotiv sektörünün ucuzlamasını söylemek çok zor.

Salgının bitişiyle ekonominin tekrardan canlanacağını düşünürsek şimdiki fiyatların daha da çok artacağını söylemek pek tabi ki mümkün. 2021 fiyatlarının gelecek 2022 yılındaki otomobil fiyatlarından daha az olacağını tahmin ediliyor.

Alıp Satanlar Ne Kadar Etkiliyor?

Bu sektörden kazanç sağlamak isteyen bireysel kullanıcılar özellikle salgın döneminde ekonomik sıkıntıların artmasıyla sektöre daha fazla sıcak bakıyor. İkinci el alım satım yapanlar bu sektördeki fiyatları arttırdığı düşünülüyor.

Uzmanların düşüncesi alım satıma kısıtlama gelmesi yönündedir. Salgın dönemiyle ve ekonominin azalmasıyla insanların alım gücü düştü. Bundan dolayı alım satımda azalmanın olduğu görülüyor. Fiyatların artmasıyla ikinci el otomobil satın almanın potansiyeli daha da düşüyor. Sıfır km olan araçları almanın daha mantıklı olduğu düşünülüyor.

2022 Tahminler Hangi Yönde? Artar Mı Azalır Mı?

Covid-19 salgınından dolayı kişilerin sağlık endişelerinden toplu taşıma yerine otomotiv sektörüne yöneleceği düşünülüyor. Bütçesine uygun olarak ikinci el ya da sıfır araba almayı düşünenler var. Bu düşünce fiyatların azalacağı görüşünü destekliyor.

İlginizi Çekebilir  Amerikalılar neden dizel otomobil kullanmaz?

Odaklandığımız otomobiller ne zaman ucuzluyor sorusunu bir daha düşünürsek gelecek yılda bu sektörün fiyatları azalacağı düşünülüyor. Uzmanların tahminleri 2022 yılı şubat ya da mart yönündedir. Bunları söylemek tabi ki birer tahmin ama düşünceler ve umutlar azalacağı yönünde artıyor.

Yazı Özeti
Otomobiller Ne Zaman Ucuzluyor?
İçerik
Otomobiller Ne Zaman Ucuzluyor?
Açıklama
Pandemi, çip krizi derken otomobil fiyatları çok yükselmiş durumda. Peki otomobil fiyatları ucuzlayacak mı? Araç piyasası düşecek mi? Yazımızda bunlara yanıt verdik.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here