İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İkinci el araba alırken nelere dikkat etmek gerekir? Sıfır kilometre araçların zor bulunması tüketicileri ikinci el araçlara yönlendirmeye başladı. Bu son dönemlerde ikinci el araç piyasasının yüksek olması ile birlikte ister istemez daha fazla para ödeme durumunda kalıyorsunuz. Hal böyle olunca da; ikinci el araç alırken daha fazla dikkat etmek gerekiyor. İşte, detaylar; ikinci el araç alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Yazı Başlıkları(İncele)

İkinci El Araç Alırken Bu Kriterlere Dikkat Edin!

Aşağıdaki kriterler ikinci el araç alımında işinize yarayacak en önemli detaylar arasında yer alıyor. İkinci el araç alan birçok insan büyük pişmanlıklar yaşadığı gibi büyük maliyetler ödeme durumunda da kalabiliyor.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler
İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler

Kaporta Ekspertizi

İkinci el araç alımında dikkat edilecek en önemli hususlardan biri de; aracın kaporta aksamıdır. Dış görünüşü sizi kesinlikle  aldatmasın, mutlaka ekspertiz kontrolü yaptırın. Sonradan çıkabilecek maddi ve manevi olumsuzluklar size üzebilir ve aynı zamanda, kazalı ya da pert gibi sorunlarla mücadele etme durumunda kalabilirsiniz.

Ekspertizde aracın podye, airbag gibi hayati parçalarını da kontrol ettirmeniz ilerleyen süreçlerde sürpriz yaşamamanız için bir hayli önemli.

Motor Kontrolü

Motor kontrolü yaptırmak, sonradan çıkacak arızaların önüne geçmek demektir. İkinci el araç satın alırken mutlaka detaylı bir şekilde motor durumunun gözden geçirilmesi gerekir. Kötü çıksa ne olacak gibi düşünceler en büyük yanlışlardan biridir. İleride çıkacak arızalar; düşündüğünüzden daha fazla canınızı sıkar. Örneğin conta yanmasını tespit eden testler ile önemli bir masraftan kurtulabilirsiniz.

Kilometre Kontrolü

İkinci el araç satın alırken kilometre kontrolü mutlaka yaptırın. İkinci el piyasasının yüksek olmasına büyük katkı sağlayan düşük kilometreli araçlar, her zaman ilk tercih meselesi olmaktadır. Bu durumu fırsat bilen kötü niyetli kişiler, araçların kilometresini düşürterek satmaya çalışırlar. Kilometresi düşürülmüş araç nasıl anlaşılır? Bunu anlamanın tek yolu; TüvTürk ve servis kayıtlarıdır.

İlginizi Çekebilir  Karşınızda Volvo S90 Ambience "Lükse Yeni Bakış Açısı"

Modeli yüksek araçlarda motor beynine özel cihazlar ile bağlanılarak abs sensörü gibi parçalarda bulunan veriler ile kilometre bilgisi karşılaştırılarak km kontrolü yapılabilmektedir.

Hasar Bilgisi Sorgulama

Satış öncesi muhakkak hasar sorgulaması yapın. İnternet üzerinden ya da SMS yolu ile aracın hasar sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Son Olarak Fiyat Analizi

Fiyat analizi yapmadan kesinlikle ikinci el araç almayın! Alacağınız aracın ikinci el piyasa değerini çok iyi öğrenin. Değerinin çok altında satılan araçların; sorunlu olabileceği her zaman aklınızın bir köşesinde bulunsun.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here