Carbon Clean İşe Yarıyor Mu?

Opel Corsa CDTI aracımın sürekli egr arızası vermesi, partikül filtresinin temizlenmesine rağmen sık sık rejenerasyona girmesi sebebiyle carbon clean işlemini denedim. Aracım 141 binde ve ağırlıklı olarak uzun yolda kullanıyorum, buna rağmen özellikle alt devirlerde isteksiz hızlanma, sabah ilk çalıştırmada silkeleme ve yükselen yakıt tüketimi gibi şikayetlerim vardı. Daha önce yaptırdığım egr ve dpf temizliği bir süre sonra yine sorun çıkardığı için carbon clean denemeye karar verdim.

Carbon Clean Nedir?

İçten yanmalı motorlar, özellikle de dizel motorlar çalıştıkları sürece kurum adı verilen yakıt kalıntıları üretirler. Düzensiz yanma sonucu oluşan bu kurumlar motorun egzoz manifoldu, piston çevresi, egr sistemi gibi kısımlara yerleşerek aracın egzoz gazını yeterli basınçta dışarı göndermesini engeller.

Motorun kurum sebebiyle tıkanan parçaları da performans düşüklüğüne, zengin karışım sonucu daha fazla yakıt tüketimi gibi birçok soruna sebep olur. Carbon clan, bilinenin aksine motorun yakıt hattına bağlanan bir cihaz vasıtası ile değil de gaz haline getirilmiş hidrojenin motorun hava girişinden verilmesi şeklinde yapılır. Oksijene göre daha çözücü ve yanıcı olan hidrojen gazının motora verilmesi ile içerideki kurum artıkları yakılarak egzozdan atılır.

Carbon Clean Nasıl Yapılır?

Her motor için uygulanan carbon clean öncesinde motorun kontrol edilmesi, parçalarda herhangi bir arıza olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Sonrasında,

  • Motorun ideal çalışma sıcaklığına gelmesi beklenir ve hava girişinden içeriye hidrojen gazını üreten cihazın boruları yerleştirilir.
  • Araç rölanti devrindeyken hidrojen gazı ile çalışması sağlanır ve ara ara cihaz uyarı verdikçe motor devri 3000-3500 devirlere çıkarılır.
  • Ortalama 35-50 dakika bu işlem yapılır ve temizlik işlemi tamamlanmış olur.
İlginizi Çekebilir  Jaguar ve Land Rover Yol Çukurlarını Fark Eden Sistem Üzerinde Çalışıyor

Hidrojenle motor içi temizleme işleminde herhangi bir parça sökülmediği ve yakıt hattına katkı verilmediği için motorunuza herhangi bir zarar gelme olasılığı düşüktür.

Carbon Clean İşe Yarıyor Mu?

141 bin km’de dizel aracıma bu işlemi yaptırdıktan hemen sonra teste çıktığımda ilk fark ettiklerim;

  • Aracın düşük devirlerde yaptığı titreşim ciddi oranda azaldı.
  • Düşük devirlerde hızlanmak istediğimde motorun tepkisi çok daha iyi hale geldi.
  • Soğuk motorda Egr sistemi kaynaklı arıza sebepli rölanti dalgalanması sorunum ortadan kalktı.
  • Aynı kullanım alışkanlıkları ile yakıt tüketimde %10 civarı bir düşüş oldu.

Genel anlamda kendi aracım için işlemin işe yaradığını söyleyebilirim. Aracımın nispeten düşük kilometrede olması, kaliteli yakıt ve motor yağı kullanmam bu sonuca katkıda bulunmuş olabilir.

Carbon Clean Fiyatları Ne Kadar?

Ekim ayında yaptırdığım carbon clean işlemi için 200 TL ücret ödedim. Ortalama 45 dakika süren bu işlem öncesinde araç sistemi bilgisayar ile tarandı ve olası arızalar vs. kontrol edilerek çalışma başlatıldı. Birkaç farklı servise sorduğumda da 150 ila 250 TL arası ortalama fiyatlar aldım.

Yazı Özeti
Carbon Clean İşe Yarıyor Mu?
İçerik
Carbon Clean İşe Yarıyor Mu?
Açıklama
Carbon clean, kendi aracımda yakıt tüketiminde azalma, motor sesinde azalma gibi sonuçlar sağladı.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here