Mercedes Artık Renault’un Motorlarını Kullanmayacak

Mercedes markasının üretmiş olduğunu kompakt sınıflarda artık Renault’un motorları olmayacak mı? Bundan sonra Renault motorlarını kullanmayacağını belirten Mercedes, kendi üretmiş olduğu motorları kullanacağını duyurdu. Renault ve Mercedes ortaklığı sona mı eriyor?

Uzun bir süredir Mercedes’in kompakt modelleri üzerinde görmeye alışık olduğumuz; Renault motorları, birçok kullanıcı tarafından eleştiriye maruz kalmış ancak bu eleştirilere rağmen marka, üretime devam etmeyi tercih etmişti. Maliyet bakımından ve aynı zamanda yakıt tasarrufu gibi detaylardan dolayı Renault ile böyle bir ortak bir çalışma gerçekleştirdiğini belirtmek isteriz. Bunun nedeni ise; A ve B serilerinin piyasaya ayak uydurabilmesi ve ulaşılabilirliğinin kolay olmasıydı..

Ancak, Mercedes almış olduğu bu motorları direkt araçlara entegre etmek yerine üzerinde bazı geliştirmeleri yaparak satışa hazır hale geliyordu. Mercedes’in yapmış olduğu bu dokunuşların amacı; Renault markasından almış olduğu motorların daha verimli bir şekilde çalışması ve Mercedes kalitesinden ödün vermemek olduğunu söylemeliyiz.

Mercedes Artık Renault’un Dizel Motorlarını Kullanmayacak mı
Mercedes Artık Renault’un Dizel Motorlarını Kullanmayacak mı?

Üretici, her ne kadar iyi satış rakamlarına ulaşmış olsa da, bundan sonraki modellerinde 1.5 litrelik dizel motorlarını kullanmayacağını belirtti. Mercedes tarafından geliştirilen 2.0 litrelik motorlar, 1,5 litrelik motorların yerini almasıyla birlikte; vergi diliminden de olumsuz yönde etkileneceği şimdiden soru işaretlerini beraberinde getirmeye başladı.

Mercedes, Motor İle Birlikte Şanzıman Değişimine Gitti

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde yeni üretime geçecek olan marka, A ve B serilerinde belirtilen seçeneklere yer vermeyecek. Bu seriler hakkında daha fazla açıklama yapmayan marka aynı zamanda CLA için de henüz bir açıklama yapmadı. Anlaşılan o ki, uzun bir süre daha CLA bu motora veda etmeyecek gibi duruyor.

OM654q koduyla kullanıcıları ile buluşacak olan 2.0 litrelik motor; 116 PS güç ve 280 Nm tork değerlerine sahip olacağı bilgisini şimdiden sizlere aktaralım. Yeni motorla birlikte yeni bir şanzıman karşımıza çıkıyor. 8 kademeli otomatik şanzımana sahip olan bu motor, kullanıcıları memnun edecek türden olduğunu de belirtmek isteriz.

İlginizi Çekebilir  En Çok Değerlenen Arabalar Hangileri?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here