İkinci El Otomobil Pazarı Rekora Koşuyor

Fiyatların zirvede ikinci el otomobil piyasası, her şeye rağmen hızını kesmiyor. Piyasanın bu denli canlı olması, ekspertiz firmalarının da daha önce ulaşamadıkları satış rakamlarına ulaşmasına katkı sağladı.

Sıfır kilometre araç ÖTV fiyatları üzerinde meydana gelen artış, ikinci el otomobil piyasasının canlanmasına neden oldu. Hal böyle olunca vatandaşların ilgisi ikinci el araçlara kaydı. İkinci el araç fiyatlarının zirve yapmış olduğu bu dönem, son yılların en yüksek rakamının göstergesi diyebiliriz. İkinci el araç satışlarındaki artış, ekspertiz firmalarını da hareketlendirdi. Bu yıl ekspertiz firmaları için de son yılların en verimli yılı olarak görüyor.

İkinci el otomobil pazarı her ne kadar canlanmış olsa da, bazı olumsuzlukları da beraberinde getirdiğini söylemeliyiz. Kısaca ifade etmek ise; fiyatların sürekli yükselişte olması, yüksek satış rakamlarını ortaya çıkarıyor. İkinci el araç satış rakamlarının bu seviyeye gelmesinin en büyük nedeni; araç fiyatlarının sürekli olarak yükselmesi ve kurun hareketliliği diyebiliriz. ÖTV matrahı düzenlemesi ile birlikte satış rakamlarında her ne kadar düşüş yaşanmış olsa da, bu durgunluğun uzun sürmediğini belirtmek isteriz.

İkinci El Otomobil Fiyatlarında Büyük Artış
İkinci El Araç Fiyatlarında Büyük Artış

İkinci El Otomobil Satışları Neden Bu Kadar Hızlandı?

Fiyatların yüksek olmasına rağmen ikinci el araç piyasasının canlılığı birçok vatandaşın kafasını kurcalıyor. Fiyatların neredeyse ikiye katlandığı bu dönemde; satışların durması bekleyen vatandaşlar, satışların artmasına bir anlam veremedi.

Covid-19 salgını ile birlikte sıfır kilometre araçların gelmemesi vatandaşları ikinci el otomobillere yönlendirdi. İkinci el araçlara olan ilgi ve sıfır kilometre araçların az olması ya da olmaması gibi unsurlar fiyatları olumsuz yönde etkiledi. Bu durumu fırsata çeviren satıcılar ise; ellerinde bulunan araçların değerini arttırmaya devam ediyor. Fiyatların sürekli yükselişte olduğunu gören alıcılar ise; bir an önce yeni araçlarına kavuşmak istiyor.

İlginizi Çekebilir  2015 Smart ForTwo Cabrio Görüntülendi

İkinci el araç piyasasının bir süre daha bu şekilde olacağını belirtmek isteriz.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here