Aracınıza Kasko Yaptırmanın 8 Faydası!

Araç sigortası çeşitlerinden biri olan kasko sigortası aracınızın kazaya karışması veya başka nedenlerle hasara uğraması durumunda maddi zararın karşılanmasını amaçlar. Resmi adı “Kara araçları sigortası” olan kasko genellikle zorunlu trafik sigortası ile karıştırılır. Zorunlu trafik sigortası adından da anlaşıldığı gibi yaptırılması devlet tarafından zorunlu tutulmuş araç sigortasıdır. Bütün motorlu araç sahiplerinin yaptırması mecburi olan zorunlu trafik sigortası kaza durumunda diğer araçlara veya şahıslara verilen zararların giderilmesini amaçlar. Yaptırılması mecburi olmayan kasko sigortası ise kaza durumunda sigorta sahibinin kendisinin ve aracının uğradığı zararları tazmin eder. Kasko sigortası araç sahibinin uğrayabileceği zararlara yönelik bir teminattır. Bu özelliği nedeniyle kasko sigortası yaptırma kararı tamamen araç sahiplerinin tercihine bırakılmıştır. Teminat kapsamı poliçelere göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak kasko sigortası, aracın kazaya karışması nedeniyle doğabilecek zararların yanı sıra aracın çalınması ve yanması durumunda doğan maddi zararları da teminat kapsamına alır. Araç çalınmamış olmakla birlikte bu konuda yapılan girişim nedeniyle zarar görürse yine kasko sigortası devreye girecektir. Ayrıca yine poliçede belirtilmiş olması şartıyla aracın anahtarının kaybolması, camının kırılması ve yolda kalma durumları da teminat kapsamında olabilir.  Poliçenin kanun tarafından belirlenen kasko genel şartları kısmında sigortanın kapsamı, teminat dışında kalan durumlar, hasar ve tazminat ödemelerine ilişkin bilgiler yer alır. Öte yandan özel şartlar kısmı ile sigortanın kapsamı genişletilebilir. Kasko teklifi alırken sigortanın kapsamını detaylı şekilde bilmeniz gerekir.

kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Kasko Yaptırmanın Faydaları

Araç sahiplerinin kasko sigortası yaptırma kararı verirken kasko faydaları konusunda bilinçli olmaları önemlidir. Doğrudan araç sahibinin maddi menfaatlerini koruyan kasko sigortasının kapsamı poliçe özelinde değişiklik göstermekle birlikte genel olarak avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kaza nedeniyle uğranılan zararları karşılar. Kazaya araç sahibi kendisi sebebiyet vermiş olsa dahi kasko poliçesi devreye girecektir. Zararın ne kadarlık bir kısmının karşılanacağı ise poliçe şartlarına bağlıdır.
 2. Aracın park halindeyken uğradığı zararlar teminat altına alınır.
 3. Aracın arıza veya kaza gibi sebeplerle onarımda olduğu süreçlerde yedek araç hizmeti sunar. Aracınızın kullanım dışı kaldığı dönemde sıkıntı yaşamazsınız.
 4. Kaza durumunda aracın hareket ettirilmesi için ücretli çekici hizmeti alınması gerekir. Kasko sigortası ise çekici hizmetini ücretsiz şekilde sağlar.
 5. Deprem, yangın, dolu, toprak kayması, sağanak yağmur vb. durumlarda araçta meydana gelebilecek zararlara karşı güvence sağlar.
 6. Poliçe kapsamına göre kaza sonrası sağlık hizmetleri de kasko sigortası ile sağlanabilir.
 7. Hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs edilmesi durumlarında zararın tazmini sağlanır.
 8. Kasko esasen araç sahibinin uğradığı zararları karşılıyor olmakla birlikte ihtiyari mali mesuliyet şartı konularak karşı tarafın zararları da karşılanabilir. Uygulamada zorunlu trafik sigortasının limitleri gerçek zararı karşılamakta yetersiz kalabilmektedir.
İlginizi Çekebilir  Kış Lastiği Tüm Araçlarda Zorunlu Mudur?

Kasko sigortası zorunlu olmaması nedeniyle araç sahipleri tarafından genellikle ekstra bir maddi külfet olarak görülür. Oysa ki yukarıda sayılan kasko avantajları kasko sigortası yaptırmanın önemini ortaya koymaktadır. Kasko sigortası tamamen araç sahiplerinin menfaatini korumayı amaçlar.

Kasko Genel Şartları Uyarınca Kasko Çeşitleri

Kasko sigortası genel şartlara göre 4 farklı kategoriye ayrılır:

 • Dar kasko: Kanunla belirlenen genel şartlardaki kasko teminatlarının tamamını kapsamayan sigorta türüdür.
 • Standart kasko: Kanunda belirtilen rizikoların tamamını teminat altına alır.
 • Genişletilmiş kasko: Kanunda belirtilen rizikolar haricinde bazı ek teminatlar sağlayan sigorta türüdür.
 • Tam kasko: Kasko sigortası ile sağlanabilecek tüm teminatları kapsamına alan sigorta türüdür.

Kasko Sigortası Teminat Kapsamına Alınmayan Durumlar

Kasko genel şartları dışında bırakılan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Terör olayları
 • Ehliyetsiz araba kullanımı
 • Nükleer yakıt kullanımı
 • Araca kasten zarar verilmesi
 • Aracın ruhsatında belirtilen taşıma yükünün aşılması
 • Savaş hali
 • Aracın alkol veya uyuşturucu gibi maddelerin etkisinde kullanılması

Yukarıda sayılan durumlar nedeniyle araçta doğan zararlar kasko sigortası tarafından tanzim edilmeyecektir.

Aracınızı trafikte güvenle kullanabilmek ve olası risklere karşı hazırlıklı olabilmek adına siz de dijipol.com üzerinden çok sayıda şirketin kasko sigortası tekliflerini inceleyerek kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz!

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here