Boş Viteste Aracın Yakıt Tüketimi Nasıldır?

Artan yakıt fiyatları, araç kullanımında daha fazla yakıt tasarrufu sağlamak için çeşitli yöntemlere başvurulmasına sebep oluyor. Bu yöntemlerin doğru olup olmadığına karar verebilmek için araçların sistemlerinin iyi bilinmesi gerekiyor.

Boş Vites Nedir?

Aracın boş viteste yakıt tüketimini araştıranlar boş vitesin anlamını elbette biliyor. Ama vitesin boşta olması araç içerisinde hangi sistemlerle ilgili neleri değiştiriyor bunu bilmeden sorunun doğru cevabının anlaşılması zorlaşıyor.

Motorda volan dişlisi denilen parça, mekanik enerjiye dönüşen yanmanın yürüyen aksama iletilmesindeki ilk parça olarak kabul edilebiliyor. Araç viteste iken bu parça gücü debriyaj baskı balatası vasıtasıyla vites kutusuna iletiyor.

Vites kutusu, içerisindeki büyüklü küçüklü dişliler vasıtasıyla hız ve kuvvet ihtiyacına göre hareketi tekerleklere yönlendiriyor. Vitesin boşta olması vites kutusuna gelen gücün tekerleklere iletilmemesi anlamına geliyor. Dişliler birbirine kilitlenmediğinden motorda oluşan dönü tekerleklere yansımıyor.

Boş Vites Zararlı mı?

Duran fakat motoru çalışan bir araba için elbette boş vitesin zararlı olmadığı biliniyor. Tam tersine çalışan bir aracın durulduğu anda boşa alınması hem araçta bazı arızaların önüne geçiyor hem de dalgınlıkla ayağın debriyajdan kaldırılması gibi hatalara karşı emniyet sağlıyor.

Ancak, hareket halindeki aracın boşa alınması;

  • Yokuş çıkılıyorsa aracın süratle yavaşlamasına, durmasına ve ters yönde kuvvete maruz kalacağından sarfiyatın artmasına,
  • Düz yolda sürtünme dolayısıyla aynı etkinin daha uzun sürede de olsa aynen görülmesine,
  • Bazı durumlarda aracın stop etmesine ve fren sistemi başta olmak üzere bazı sistemlerin devre dışı kalmasına,
  • Ani durma ihtiyacı halinde fren mesafesinin uzamasına,
  • İniş aşağı gidiliyorsa fren balatasında yıpranmaya ve kontrolsüz hız artışına sebep oluyor.
İlginizi Çekebilir  Webasto Nedir?

Özellikle aracın stop etmesi ve fren mesafesinin uzaması emniyet açısından ciddi sakıncalar doğuruyor. Bu nedenle aracı boşa almanın zarlı olduğuna şüphe bulunmuyor.

Araba Rölantide Ne kadar Yakar?

Duran bir aracın en az yakıt tükettiği durumun rölantide çalışması olduğu biliniyor. Araçlara kazandırılan start-stop özelliği dışında kısa süreli durmalarda motorun stop edilmesi, tekrar çalışması sırasında artan yakıt ihtiyacı sebebiyle tasarruf sağlamıyor. Üstelik bu durum, aracın yeniden çalıştırılmaya çalışılması durumunda yaşanabilecek aksilikleri de beraberinde getiriyor. Duran bir aracın rölantide harcadığı yakıt miktarı araçtan araca değişse de duran araç için en az tüketimin gerçekleştiği durumu oluşturuyor.

Araba İniş Aşağı Boşta mı Viteste mi Kullanılmalıdır?

Rölantide düşen yakıt miktarı ve aracı viteste kullanırken oluşan motor freninin yavaşlatıcı etkisi dikkate alındığına vites boşta araba kullanmak tasarruflu gibi geliyor. Emniyet kaygısı dikkate alınmadığında bu durumun eski nesil araçlar için teknik açıdan doğru olduğu görülüyor. Ancak, günümüz teknolojisi bu durumu da dikkate alıyor.

Yeni nesil araçlar için “Boş Viteste Aracın Yakıt Tüketimi Nasıldır?” sorusuna viteste kullanımdan daha yüksek tüketimin gerçekleştiği şeklinde oluyor. Çünkü yeni sistemler, motoru ileri harekete zorlayan meyillerde yakıtı asgari düzeyde püskürterek ciddi bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu, anlık tüketimi gösteren göstergelerde bariz olarak görülüyor.

Rölantide ve boşta giden bir aracın anlık tüketimini gösterge 100 km.de 3 litre civarında gösterirken, vitesteki arabalarda bu 0,1 litrenin altına düşüyor ve yol bilgisayara anlık hıza göre 100 km mesafe için tüketimi “0” olarak gösteriyor.

 

 

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here