Kıbrıs’ta Gezilecek En İyi Yerler

Özgün yapısı ve atmosferiyle birçok kişinin ilgi odağı haline gelen Kıbrıs araç kiralama yöntemi ile konforlu bir şekilde gezilebilir. Birbirinden özel pek çok konuma sahip olan bölgeyi keyifle keşfetme olanağına sahip olabilirsiniz.

Kıbrıs araç kiralama tavsiyesi konforlu ve kusursuz bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin ilk seçeneği olur. İşte Kıbrıs’ta gezilecek en iyi yerlerden bazıları:

1. Karpaz Yarımadası

Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda yer alan Karpaz Yarımadası, masmavi denizi ve huzurlu atmosferi ile turistlerin ilgi odağı haline gelir. Doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz bölge kaplumbağa ve göçmen kuşlara ev sahipliği yapar.

Karpaz Yarımadası’nda bulunan Altınkum sahilleri, Antik Yunan mitolojisine konu olur. Aşk ve Güzellik Tanrıçası Afrodit’in yaratıldığına inanılan deniz, berrak suları ile keyifli bir yüzme deneyimi sunar. Sarı ve ince kumlardan oluşan plajları ise vakit geçirmek için kusursuzdur.

Apostolos Andreas Manastırı, Hristiyanlıktaki 12 havariden biri olan Andreas’a atfedilir. Kudüs yolculuğu esnasında burada mola vererek ihtiyaçlarını karşılayan Andreas, asasını kullanarak kumsalda delik açar. Delikten fışkıran suyun şifalı olduğuna inanılır.

  1. yüzyıla gelindiğinde havarinin asasını vurduğu yere şapel inşa edilir. Şapelin zamanla kullanılmaz hale gelmesiyle beraber 18. yüzyılda yerine kilise yapılır. 19. yüzyıla gelindiğinde ise kilise, manastıra dönüştürülür.

Bizans Dönemi inşa edilen Panagia Kanakaria Kilisesi’nin yapım tarihinin 5. ile 6. yüzyıl arası olduğu düşünülür. Kilise 7. yüzyılda istilalar, 12. yüzyılda ise doğal afetler sebebiyle yüksek oranda hasar görür. 14. yüzyılda farklı bir yapıda yeniden inşa edilen kilisenin içerisinde eski mozaikler yer alır.

2. Kapalı Maraş

Geçmişte Kıbrıs’ın tatil merkezi olarak göze çarpan Kapalı Maraş, dünyanın dört bir yanındaki turistler tarafından ziyaret edilirdi. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin eline geçen Maraş, Kıbrıs’ın ortasında yer alması sebebiyle oldukça önemli bir konuma sahiptir.

İlginizi Çekebilir  Kış Lastiği Tüm Araçlarda Zorunlu Mudur?

Yaklaşık 50 yıl boyunca kapalı olan bölge, insanların kullanımına kademeli olarak açılıyor. Birçok turist ve vatandaşın ziyaret edebildiği hayalet şehir, oldukça dikkat çekici bir yapıdan oluşur.

3. Kral Mezarları

Kuzey Kıbrıs araç kiralama ile gezebileceğiniz yerler arasında bulunan Kral Mezarları, Salamis yakınlarında bulunur. Salamis Nekropolü olarak bilinen bölge, ikiye ayrılır. İlk bölümde kraliyet ailesi mensupları ve üst düzey yöneticilerin, ikinci bölümde ise halktan insanların mezarları yer alır.

Kazı çalışmalarına göre MÖ 7. yüzyılda yapıldığı düşünülen mezarlar, 4. yüzyıla kadar kullanılmaya devam edilir. Binlerce yıldır kullanılan mezarların, Antik Yunan gömü geleneklerine göre şekillendiği belirlenir. Mezarlardan toplanan bazı buluntu ve kalıntıların sergilendiği müzede at dizginleri, koşum takımları, yatak ve fildişi iç taht gibi nesneler bulunur.

4. Bellapais Manastırı

Kıbrıs Girne’de yer alan Bellapais Manastırı, 12. yüzyılda  Roma Döneminde inşa edilir. Gotik tarzda inşa edilen manastır, ihtişamlı görünümü ile dikkatleri üzerine çeker. Manastır, zaman içerisinde restore edilerek günümüze kadar gelmeyi başarır.

Mermer lahitler, yemekhane bölümü, gül pencereler, revaklı avlu, mutfak, mahzen, merdivenler, vaaz kürsüsü, rahip odaları gibi birçok bölümün ziyaret edilebildiği manastır, zamanda yolculuk hissi yaratır.

Kıbrıs Gezinizde Kolay Ulaşım için Araç Kiralayın!

Birbirinden özel gezilecek alanlara sahip olan Kıbrıs’ta araç kiralama, kolay ulaşım için ideal bir yöntem olarak öne çıkar. Araç kiralama ile konforlu ve hızlı bir ulaşım imkanına sahip olabilirsiniz.

Kıbrıs araç kiralama fiyatları birçok etkene bağlı olarak farklılık gösterir. Bu etkenler arasında marka, model, kullanım süresi gibi özellikler bulunur.

Kıbrıs araç kiralama seçenekleri ile her zevke ve bütçeye hitap eden EuroDrive Cyprus, sorunsuz ve konforlu bir ziyaret olanağı sunar. 24 saat boyunca iletişim kurabileceğiniz müşteri hizmetleri sayesinde bütün sorularınıza cevap alabilir, güvenli bir seyahatin tadını çıkarabilirsiniz. Bu sayede sizin için özel olarak sunulan geniş araç seçenekleriyle Kuzey Kıbrıs’ta istediğiniz yerleri ziyaret edebilir ve unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Akü Şarjı Bitiminden Yapılması Gerekenler Nelerdir?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here