Karayolu Taşımacılığı Hakkında Merak Edilenler

Karayolu taşımacılığı nedir sorusuna, ürünlerin karayolu üzerinden istenilen yere istenilen zamanda taşınması ve teslim edilmesi işlemi yanıtı verilebilir. Bu tarz taşımacılığın niteliği ve hızında farklı faktörler etkilidir. Karayolu taşımacılığında ulusal, uluslararası kurullar, gümrük kuralları, terminaller ve alternatif yollar önem taşır.

karayolu taşımacılığı

Karayolu Taşımacılığı Belgeleri Nelerdir?

Diğer taşımacılık yöntemlerinde olduğu gibi karayolu taşımacılığında da bir takım evraklar kullanılır. Bu evraklar ile hem taşınan ürünlerin güvenliğini sağlamak, hem de geçilen yollar üzerindeki gümrüklerde ürünlerin detayının öğrenilmesini sağlamak kolaylaşır. Genel olarak karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler şunlardır:

  • Karayolu taşıma / CMR belgesi,
  • FİATA tesellüm belgesi,
  • Nakliyeci makbuzu,
  • Tır karnesi,
  • Paket postası makbuzu.

Karayolu Taşımacılığı Neden Tercih Edilir?

Karayolu taşımacılığı Türkiye’de ve dünya genelinde en çok tercih edilen taşımacılık metodudur. Bu tercihin birçok nedeni bulunur. Öncelikle deniz ve havayoluyla ulaşılması zor olan yerlere karayolu ile ulaşım daha kolaydır. Ayrıca karayolu taşımacılığı farklı yöntemlerle yapılan taşımacılık uygulamalarına göre daha uygun maliyete sahiptir. Karayolu taşımacılığında bir ürünün taşınabilmesi için liman, tren garı veya havaalanı gibi yapıların bulunmasına ihtiyaç yoktur. Ürünler gönderen kişiden alıcıya direk olarak ulaştırılır. Diğer ulaşım ve taşımacılık uygulamalarına kolaylıkla entegre edilebilir.

Karayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Farklı yöntemlerin kendine göre farklı avantajları bulunur. Karayolu taşımacılığı lojistik şirketlerinin en çok tecrübeye sahip oldukları taşımacılık yöntemidir. Bu tarz taşımacılığının avantajları oldukça fazladır. Bu taşımacılık yönteminin ilk akla gelen avantajı kısa mesafelerde kolay, sorunsuz ve düşük maliyetli taşıma imkanının olmasıdır. Kısa mesafelerde zaman kaybı olmamakla beraber güvenli bir taşıma ortamı sunar. Taşınacak yükün; yükleme, yola çıkma, varış ve boşaltma süreleri kolay bir şekilde planlanabilir. Bu plan aksaksız gerçekleşir. Alıcı ürünü ne zaman teslim alırım endişesi taşımaz. Karayolu taşımacılığında taşıma işlemi büyük çoğunlukla kamyon ve tırlar aracılığıyla yapılır. Böylece farklı hacim ve kapasitedeki yükler sorunsuz taşınır.

İlginizi Çekebilir  Motor Üflemesi Nedir?

Karayolu Taşımacılık Türleri

Karayolu taşımacılığının birden fazla çeşidi bulunmaktadır. En çok kullanılan karayolu taşımacılık türü parsiyel taşımacılıktır. Parsiyel taşımacılık birden fazla müşterinin ürününün aynı araçla taşınması ve teslim edilmesi yöntemidir. Aynı güzergah üzerinde bulunan tüm müşterilerin yük ve ürünleri tek bir araca yüklenir. Yükler sırasıyla boşaltılıp teslim edilir. Bu yöntemde de tır ve kamyonlar kullanılır. karayolu taşımacılığındaki bir diğer yöntem ise intermodal taşımacılıktır. Bu taşımacılık yönteminde taşınacak ürün bir veya daha fazla araç ile taşınır. Araca yüklenen konteynerin içi boşaltılmadan bir araçtan diğerine aktarılır. Bu yöntemde taşıma işlemi el değmeden yapıldığından temizlik ve güvenlik sağlanır. Bu yöntem karayolu taşımacılığının diğer yöntemlerle entegre çalışmasını sağlar. Böylece maliyet ve zamandan tasarruf sağlanır. Ro-Ro taşımacılığı da karayolu taşımacılık yöntemleri arasında yer alır. Bu metotta karayolu ile taşıma yapan araçlar yolun bir bölümünü gemiler vasıtasıyla denizden giderek tamamlarlar.

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı

Uluslararası karayolu taşımacılığı ürünlerin bir ülkeden diğer ülkeye rahat, hızlı ve güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar. Uluslararası karayolu taşımacılığı sayesinde pek çok ürün ve yükün taşınması mümkündür. Uluslararası karayolu taşımacılığında güzergaha ve taşınması planlanan malzemeye göre farklı ve özel donanımlı araçlar da kullanılır. bu sayede tüm ürünler herhangi bir bozulmaya veya deformasyona uğramadan güvenli bir biçimde taşınır. Bu taşımacılık ülkelerin belirlediği mevzuat hükümlerine göre yapılır. Yasa ve yönetmeliklerle bir takım sınırlamalara sahiptir. Uluslararası karayolu taşımacılığının kapsama alanı birbirleriyle karayolu bağlantısı pek çok ülke için geçerlidir.

Karayolu Taşımacılığının Geleceği

Karayolu taşımacılığı her gün gelişmekte ve ilerlemekte olan sektörlerin başında gelir. Otomotiv sektöründe meydana gelen değişim ve gelişmeler karayolu taşımacılığını olumlu yönde etkilemektedir. Bu gelişmelere paralel olarak araçların hız, güç ve taşıma kapasiteleri artmaktadır. Sertrans lojistik 200 den fazla ülkede 800 den fazla noktada, %99.9 hasarsızlık oranı ile tüm yüklerinizin taşınmasında size çözümler sunar. Sertrans lojistik üç kıtaya yayılan hizmet ağıyla yükünüzü güvenle taşır ve geleceğe ulaşmanızı sağlar.

İlginizi Çekebilir  Nisan-Haziran 2.El ARAÇ SATIŞLARI

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here