BMW, Elektrikli SUV iX3 Modelini Üretmeye Başladı

Ekonomik kriz dünyayı etkisi altına almış olsa da birçok marka bu dönemi en hafif hasar ile atlatmaya çalışıyor. Bunların başında gelen BMW’nin de bu olumsuzluktan etkilendiğini biliyoruz. Gelen haber doğrultusunda otomobil üreticisi BMW, elektrikli SUV modeli olan BMW İX3 üretimine Çin’de başladı. Üretici İX3 modelini tasarlamadan önce bazı detayları çok iyi düşündü ve kullanıcıya neler verebileceğini önceden hesapladı. Piyasada olan X3 modelinden esinlenerek; BMW İX3 elektrikli versiyonunu kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.

Bu model BMW tarafından aylar öncesinde tanıtılmış ve üretimin ne zaman başlayacağı konusunda kesin bir şey söylenmemişti. Covid-19 vakası üretimi her ne kadar yavaşlatmış olsa da BMW, üretime başlandığının müjdesini verdi. Kollarını sıvayan firma, elektrik SUV üretimine ağırlık vererek bir an önce piyasaya çıkmasını sağlayacak çalışmalara başladı. Bu elektrikli SUV’un üretimine, Çin’in Şenyang kentinde başlanmış olup; ortağı Brilliance Automotive ile birlikte bu işi yürütüyor. Normal motorlu X3 modelleri ile birlikte üretildiğini de hatırlatmakta fayda var.

BMW Elektrikli SUV iX3
BMW Elektrikli SUV iX3

BMW, İX3 Üretimine Başladı

BMW’nin sabırsızlıkla beklenen elektrikli İX3 SUV modeli ne zaman satışa çıkacak? Sorusuna henüz cevap verilmiş değil ve bu konu için şu an net bir tarih belirtilmiyor. Çin’de üretimi gerçekleştikten sonra satış önceliği Çin ve daha sonra Avrupa olacaktır. Daha sonra ise; tüm dünya üzerinde İX3’ün satışı gerçekleşecektir. Ancak, şu an için önceliğinin Çin ve Avrupa olduğunu söylemek isteriz. Bu model, BMW için büyük önem taşıyor, bunun nedeni ise; 5. nesil yüksek voltajlı yeni bataryaları kullanabilecek ilk model oluşudur.

Bu modelin hemen ardından gelecek olan modellerin; BMW İ4 ve İNEXT elektrikli otomobil modelleri olacağını şimdiden hatırlatalım.

İlginizi Çekebilir  Yeni BMW 7 Serisi Görüntülendi.

BMW iX3’ün Özellikleri

Üretime başlanan BMW İX3’ün özellikleri şu şekildedir:

  • 460 km menzil mesafesi
  • 19 kWh / 100 km enerji tüketimi
  • 80 kWh batarya kapasitesi
  • 8 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresine sahip oluşu
  • 180 km/s maksimum hıza ulaşabilme
  • Arkadan itiş özellikli oluşu
  • 286 beygir güç ve 400 Nm tork üretebilmesi
  • DC hızlı şarj ile 30 dakikada %80 batarya dolum süresi
  • 260 kg ağırlığa sahip bir otomobil

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here