Ehliyetsiz Kullanılabilen Arabalar Hangileri?

Ehliyetsiz kullanılabilen arabalar özellikle henüz bir ehliyeti olmasa da araç ihtiyacı duyan kişiler tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Bu yazımızda ehliyet gerektirmeyen araç modelleri üzerine araştırmamızı sizinle paylaşıyoruz.

ehliyetsiz kullanılabilen araclar

Neredeyse tüm motorlu taşıtları kullanabilmek için sürücülerin yetkinliğini gösteren bir ehliyet sahibi olmaları gerekiyor olsa da ehliyetsiz kullanabilen arabalar da mevcuttur.

Hangi Arabalar Ehliyet Gerektirmez?

Belirli bir motor hacmine sahip olan tüm arabalar ve motosiklet gibi araçlar, ehliyet ile kullanılabilmektedir. Ancak bazı otomobil firmaları motor hacmi düşük basit kullanımlar için elektrikli araçlar üretmeye başlamışlardır. Bu araçlar için herhangi bir ehliyet zorunluluğu olmadığı gibi, araçların trafikte kullanılması da genelde söz konusu değildir.

citroen ami one

Citroen Ami One

Citroen’in ürettiği Ami One, ehliyet gerektirmeyen arabalara örnek olarak gösterilmektedir. Elektrikli araçlar konseptinde olsa da iki koltuklu olan ve tam bir otomobil sayılmayan bu tip araçlar için, herhangi bir ehliyet zorunluluğu bulunmuyor. Ancak bu tip arabalar dışında, ehliyetsiz araç kullanmak mümkün değildir.

Citroen’in ürettiği bu araç, aslında şirketin inovatif küresel ekosistem vizyonuna uygun bir tasarıma sahip. Şirketin ortaya koyduğu vizyon bu tip araçların geliştirilebilmesini içeriyor. Ayrıca bu araçların kullanılması ve daha yaygın olarak çeşitli amaçlarla kiralanmasını da içeriyor. Dünyanın otomobil devleri arasında yer alan Citroen, Ami One adlı aracını sadece talepler doğrultusunda üretmeyi düşünmektedir. Yani şu an için, herhangi bir seri üretim söz konusu olmayacak.

Çok basit bir yapıda olmasına karşın özellikle iç tasarımı ile oldukça şık olan bu mini araç, dış tasarımı ile de kayda değer bir görüntü sunuyor. 100 km menzil üzerine tasarlanan araç, en yüksek hızda gidilmesi durumunda saatte ancak 40 kilometre mesafeye ulaşıyor. Aracı 16 yaşın üzerinde olan herkes, ehliyetsiz olarak kullanma şansına sahip.

İlginizi Çekebilir  2019 Yılının En Güvenilir Arabaları

Bellier Jade Classic

Saatte maksimum 45 km hız yapabilen elektrikli araç Bellier Jade Classic, yine ülkemizde olmayan araçlardan biri olarak listemizde yer alıyor. Araç ülkemizde olmasa da gelebilme ihtimaline göre, 390 kilo ağırlığında olan bu araca da kısaca yer verelim.

Avrupa’da 9.900 euro fiyat etiketi ile satılan aracın yakıt deposu 20 litredir. Araç aynı zamanda elektrikle çalışmakta olup, 2 kişi taşıma kapasitesine sahiptir.

Aixam Coupe

Aixam Coupe

5,4 HP gücünde olan araç, saatte 45 kilometre yol gidebiliyor. İki kişilik olan mini araç, Avrupa’da 9.500 euro dolaylarında satılıyor. 16 litre yakıt kapasitesi olan ve ayrıca elektrikle gidebilen aracın şık tasarımı dikkat çekmektedir. Tasarım piyasada olan birçok otomobile kafa tutmaya yetecek seviyededir.

Bellier Jade Racing

Farklı tasarım seçeneklerine sahip Jade Racing, yaklaşık 11 bin Euro’ya alıcı buluyor. Avrupa’da her geçen yıl yaygınlaşmaya başlayan mini elektrikli araçlar iyi bir yakıt tasarrufu sağladıkları gibi, düşük hızları nedeniyle de ehliyet olmadan kullanılabiliyor. Spor koltukları ile dikkat çeken bu araç ise, saatte 40 kilometre yol gidebiliyor.

Bu tip araçlar otomotiv sektöründe yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayacak. Birçok firma bu konsepte araçlar üretmeyi planladığı için, ehliyet gerektirmeyen arabalar yakın zamanda hayatımızda daha fazla yer alacak gibi duruyor.

Hangi Motosikletler Ehliyetsiz Kullanılır?

Ehliyetsiz kullanılabilen arabalar için, şimdilik geniş çaplı bir şeyler söylemek çokta söz konusu değil. Bu araçların geliştirilip Türkiye’ye getirilmesi ve ülkemizin trafik şartlarına ne denli uyum sağlayacağı henüz belli değil. Bu yüzden klasik olarak B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilecek motosikletlere yönlenmek gerekmektedir.

Özellikle ticari ve günlük hayatta sık tercih edilen bazı motosikletler, alım şartları basit olan ehliyet modelleri ile rahatlıkla kullanılabiliyor. Elektrikli scooterlar için herhangi bir ehliyet gerektirmiyor. Yine de bu araçların kullanımı, birçok sektör için uygun değildir. B1 ehliyet ile kullanılan motorsikletler de bulunmakta. Ayrıca Moped adı verilen düşük hacimli ve üç tekerlekli motorsikletleri M sınıfı ehliyetle kullanabiliyorsunuz. B sınıfı ehliyete göre daha ucuz ve daha kolay alınabilen bu sınıf ehliyetleri de inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  2015 Renault Kadjar 1.6 Dci 4WD İnceleme

Düşük hacimli motorlar için ayriyeten motosiklet ehliyeti gerekmese de bu araçların, en azından B sınıfı araç ehliyeti ile kullanılabileceklerini de unutmamak gerekiyor.

Ehliyetsiz kullanılabilen arabalar üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Devir saati nedir?” içeriğimize de göz atmanızı öneririz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here