M Sınıfı Ehliyet Nedir? M Sınıfı Ehliyet Ne Kullanabilir?

Yakın zamanda güncellenen ehliyet sistemi ile birçok yeni sürücü belgesi sınıfı ortaya çıktı. Otomobiller için otomatik ve manuel vitesli araçlar için ayrı ehliyet alınabilirken motorsikletler için durum biraz daha karışık hale geldi. A1, A2, A ve M sınıfları motorsiklet kullanımı için alınabilecek ehliyetlerdir.

M Sınıfı Ehliyet Nedir?

Yeni mevzuatla gelen M sınıfı sürücü belgesi kavramı “MOPED” adı verilen araçları kullanmak için alınır. Moped’ler trafik kanununda şu şekilde açıklanmıştır: “45 km hızı aşmayan ve içten yanmalı ise 50 cc, elektrikli ise 4 kwh’ı geçmeyen bataryaya sahip 2 ve üç tekerlekli motorsikletlerdir. Eğer moped 4 tekerlekli üretilmiş ise aracın toplam ağırlığı 350 kg’den az olmalıdır”

  • M sınıfı ehliyet almak için yaş şartı 16’dır. Lise, ilköğretim gibi bir eğitim şartı aranmadan M sınıfına başvuru yapılabilir.
  • Diğer tüm ehliyet sınıfları(A1, A2, A, B1) yukarıda tanımını yaptığımız moped adlı araçları kullanabilir.

m sınıfı ehliyet

Moped İçin Sigorta Gerekli Mi?

Yukarıda anlattığımız şekilde M sınıfı motor tanımı; 45 km hızı aşamayan ve 50cc altında olan motorsikletler moped sınıfında değerlendiriliyor. Üretici tarafından özellikleri bu şekilde olan taşıtlar;

  • Motorlu taşıtlar vergisinden muaftır.
  • Zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmaları serbesttir.
  • Halihazırda sürücü belgesi olan kişiler moped kullanabilir. (Hangi sınıftan olursa olsun bir sürücü belgeniz var ise M sınıfı almanıza gerek yok.)

Küçük ilçelerde, köylerde vs. oldukça pratik ve hesaplı bir ulaşım aracı olan mopedleri kullanmak için gereken şartları yukarıda sıraladık. Yokuşlu ve kışları yoğun kar yağışının olduğu yerlerde küçük hacimli bu motorların güçsüz kalacağını da belirtelim.

Yazı Özeti
M Sınıfı Ehliyet Nedir? M Sınıfı Ehliyet Ne Kullanabilir?
İçerik
M Sınıfı Ehliyet Nedir? M Sınıfı Ehliyet Ne Kullanabilir?
Açıklama
M sınıfı ehliyet, 45 km hızı aşmayan ve 50 cc'nin altındaki motorı kullanmak için alınır. M sınıfı ehliyeti almak için yaş koşulu 16'dır.
İlginizi Çekebilir  Otomobil Üreticilerin Kullandığı Şanzıman Çeşitleri

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here