Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Yaptırmama Cezası

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması gereken ve sigortalının karşı tarafa vereceği hasarları teminat alan bir güvencedir. Karşılanan bu masraflar sadece araçta oluşan hasarla sınırlı değildir. Karşı tarafta yaralanma olduğu takdirde hastane masraflarını ya da ölüm olması durumunda karşı tarafın yakınlarına verilecek ücreti de kapsar. Ayrıca karayollarına vereceğiniz hasarlar da poliçe limitleriniz dahilinde karşılanır.

Çoğu kişi trafik sigortasının kendinizde oluşan masrafları da karşılandığını düşünür ancak sadece karşı taraftaki hasar karşılanır. Zorunlu trafik sigortasına sahip olmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır ve güvenlik güçlerince tespiti halinde cezai işlem uygulanarak araç bağlanmaktadır.

zorunlu trafik sigortası nedir

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası 2020

Zorunlu trafik sigortasına sahip olmadan trafiğe çıkmanın cezası vardır. Eğer sigortanız olmadan araç kullanırsanız, aracınız bağlanır. Yani ceza ücreti ödeyerek yola devam edemezsiniz ve aracınızı geri trafiğe çıkarmak da kolay olmaz. Trafiğe çıkarırken de aracınızın otoparkta kaldığı her gün için para cezası ödersiniz. Bu sebeple zorunlu trafik sigortasını yaptırmak oldukça önemlidir. Sigorta süresi dolmuş araçlara da aynı ceza işlemi uygulanır.

Güncel zamlar ile beraber 2020 sigortasız araç kullanma cezası 132 TL olarak belirlendi. Ancak cezayı ödeseniz dahi aracınızın trafikten men olacağını belirtelim.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Zorunlu trafik sigortası fiyatı şirketten şirkete değişiklik göstermektedir. Tarifeler şirketler tarafından serbestçe belirlenir ancak her şirkette aynı risk kategorisindeki araçlar için istenen prim aynı olmalıdır. Ayrıca SBM(Sigortalar Birliği) tarafından her şehir için taban ve tavan fiyatları dışından fiyatlandırma yapılamaz.

Eğer kaza yaparsanız ve bir üst seviye risk gruba geçerseniz, yani sigortanız için ödemeniz gereken miktar artar. Kısacası fiyatlandırma sisteminde dikkat edilen konu ne kadar kazaya karışmış olduğunuz ve hangi risk grubunda yer aldığınızdır. Ayrıca 1 yıl içerisinde herhangi bir kaza yapmazsanız sigorta indiriminden yararlanırsınız. Bu durum gelecek yıllar da devam ederse aynı şekilde o zaman da indirim hakkınız oluşur. Bu indirim oranları şirketlerle yapılan sözleşmelerde belirtilir.

İlginizi Çekebilir  7 Adımda Aracınızın Yakıt Tüketimini Düşürün

Özetle; İlk kez araç sahibi olduysanız veya daha önce hiç 1 yıl boyunca hasarsızlığınızı bozmadan trafik sigortanızı yenilemediyseniz kademeniz 4 olacaktır. Bu sigortalılık döneminizde herhangi bir hasarınız olmaması durumunda kademeniz 5’e yükselecek ve ödemeniz gereken prim düşecektir. Eğer kusurlu olduğunuz bir trafik kazası oldu ise kademeniz 3’e gerileyecektir.

Fiyat belirleme aşamasında mümkün olduğunca fazla sigorta şirketiyle görüşmeye ve fiyat istemeye çalışın. Ayrıca aracınız için 2020 zorunlu trafik sigortası fiyatlarına bakacaksanız; sigorta poliçenizin bitmesine 30 gün kala SMB web sitesinden tüm firmaların size verdiği fiyatı kolayca inceleyebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Ve Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Trafik sigortası ve kaskonun güvence altına aldıkları birbirinden farklıdır. Trafik sigortasında güvence altına alınan karşı tarafken, kasko sizi güvence altına alır. Ayrıca zorunlu trafik sigortasını yaptırmak isminden de anlaşılacağı üzere zorunludur ancak kasko yaptırmak kişinin isteğine bağlıdır.

Örnekle açıklamak istersek; aracınız ile kusurlu olarak başka bir araca çarpmanız durumunda trafik sigortanız karşı tarafın hasarını ödeyecek, kaskonuz ise sizin aracınızın onarımını yaptıracaktır. Eğer kaskonuz yoksa onarımı doğrudan cebinizden yaptırmak zorunda kalacaksınız.

Kasko fiyatları trafik sigortalarındaki tavan-taban fiyatlandırmanın aksine araç sürücüsünün yaşı, kasko yapılacak otomobilin segmenti, sürücünün ehliyet ceza puanları vs. gibi birçok riskten etkilenebilmektedir.

 

Yazı Özeti
İçerik
Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Yaptırmama Cezası
Açıklama
Zorunlu trafik sigortası, 3.şahıslara vereceğiniz zararları teminat altına alan güvencedir. 2020 yılında sigortasız araç kullanma cezası 132 TL'dir.

2 YORUMLAR

  1. Devlete gıden paradan baska bırsey degıldır eskıden 200 tl oduy7rduk kazada yaosan ne yaparsan yap yıne 200 tl oduyoduk sımdı 600 tl oduyon kaza yaoarsan seneye 1000 tl oduyon tanı sıgırtanın bı faydası yok ga cebınden taptırmıssun aracı ha sıgırta o masrafı senden bır sonrakı yıllarda almıs sıgırtanın avantajı eskudendı sıgırta sırketlerı kendı experlrının yedıgı parakarı faıs fıyatların onune gecemedıler vatasdasın sırtına yukledıler zararlarını bana gıre hıc bır galta yaramıyor devkete para vrrmekten baska

    • Özellikle sigorta primleri bu kadar artarken sağladıkları teminatın yıllardır aynı kalması kaskoya zorunlu bırakıyor araç sahiplerini.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here