Periyodik Bakım Nedir? Periyodik Bakımda Neler Değişir?

Tüm otomobillerin belirli aralıklarla yağ ve filtre gibi parçalarının değişmesi gerekir. Motorun sağlığı ve sürüş güvenliği için oldukça önemli olan bu işleme periyodik bakım adı verilir. Genellikle minimum yılda 1 periyodik bakım yapılması önerilir.

Periyodik Bakım Nedir?

Araçlarda bulunan motorlardaki hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltmak için motor yağı kullanılır. Bu yağın belirli kilometre veya sürede bir değiştirilmesi gerekir. Ayrıca yine birçok filtrenin de belirli periyotlarla değişimi üreticiler tarafından önerilir.

Yıllık veya belirli kilometre aralıklarında yapılan yağ bakımı olarak da adlandırılan bu işleme periyodik bakım adı verilir. Periyodik bakım bir arıza sonucu yapılmaz. Motorun sağlığı için üretici tarafından belirlenmiş aralıklarda yaptırılması zorunludur.

Periyodik Bakımda Ne Yapılır?

Periyodik bakımda neler değişir sorusuna; motor yağının değişimi yapılır. Yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi ve dizel araçlarda yakıt filtresi değiştirilir. Benzinli araçlarda ise bujiler kontrol edilir ve gerekli ise değişimi yapılır.

Yine dizel araçlarda yakıt filtresi iki bakımda bir değiştirilmesi tavsiye edilirken benzinli araçlarda da bujilerin iki bakımda bir değişimi önerilir. Ancak hava, yağ ve polen filtreleri mutlaka her bakımda değiştirilmelidir. Bazı servislerde yapılan hava ve polen filtrelerinin temizlenerek takılması önerilmemektedir.

Periyodik Bakım Ne Zaman Yapılır?

Her otomobil üreticisinin belirlemiş olduğu periyodik bakım aralığı farklıdır. Örneğin Renault’un dCi motorlarında her 10.000 km/yıl bakım yapılmalıyken Opel’in CDTI motorlarında bu süre 15.000 km/yıl şeklinde belirlenmiştir.

Periyodik bakım her yıl yapılmalıdır. Aracınız ile yıl içerisinde üreticinin belirlemiş olduğu kilometre kadar yol yapmamış olsanız dahi bakım yapılmalıdır. Motor yağları yapıları gereği hava ile temas ettikten sonra 1 yıl içerisinde özelliklerini kaybetmeye başlarlar.

İlginizi Çekebilir  Motorda Yağ Kaçağı Sebepleri - Şanzıman Yağ Kaçağı

Eğer aracınızın üretici garantisi devam ediyorsa periyodik bakım sürelerini geçirmeniz sunulan garantinin sona ermesine sebep olabilir.

Periyodik Bakım Ne Kadar Sürer?

Her yıl yapılması gereken bu işlem; eğer gittiğiniz serviste sıra yoksa ortalama 30-45 dakikada tamamlanabilir. Sırası ile;

  • Araç lifte kaldırılır ve varsa karter koruma sacı sökülerek karter tapası gevşetilerek motordaki yağ boşaltılır.
  • Ortalama 10 dakika tüm yağın süzülmesi beklenir ve araç indirilerek filtreler değiştirilir.
  • Sonrasında yeni motor yağı motorun kapasitesine göre eklenir ve bakım tamamlanır. Burada motor yağının fazla konulmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde motor yağ seviyesi yükselebilir ve bu aracınıza zarar verebilir.

Eğer aracınız garantili ise mutlaka servise gitmeden önce servisten randevu almanız gerekir. Ortalama bu işlem yetkili servislerde 2-3 saat aralığında sürmektedir.

Periyodik Bakım Fiyatları

Markaya, motor tipine, bulunduğunuz şehre göre değişebilecek bu fiyatlandırma için ortalama 500-1500 TL aralığında yanıt verebiliriz. Özellikle yetkili servisler bu işlemi bir miktar pahalıya yapmaktadır.

Ancak, tüm parçaları kendiniz satın alırsanız ve sadece özel servise işçilik öderseniz yağ değişim işçilik fiyatları ortalama 100-150 TL aralığında değişmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; parçaları siz satın alıyorsanız veya özel serviste bakım yaptırıyorsanız mutlaka kaliteli motor yağı tercih etmeli ve orijinal bakım seti satın almalısınız. Aksi halde motorunuzda ciddi arızalar oluşabilir.

Aracınıza ait uygun yağ markalarını ve orijinal filtre markalarını internetten araştırabilir veya yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

 

Yazı Özeti
Periyodik Bakım Nedir? Periyodik Bakımda Neler Değişir?
İçerik
Periyodik Bakım Nedir? Periyodik Bakımda Neler Değişir?
Açıklama
Araçlarda bulunan motorlardaki hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltmak için motor yağı kullanılır. Bu yağın belirli kilometre veya sürede bir değiştirilmesi gerekir. Ayrıca yine birçok filtrenin de belirli periyotlarla değişimi üreticiler tarafından önerilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here