Motor Yağ Seviyesinin Yükselmesinin Sebepleri

Özellikle dizel motorlarda sıkça karşılaşılan motor yağı çoğalması sorununun sebeplerini ve çözüm önerilerini bu yazımızda anlatacağız.

Teknik olarak motor yağı kapalı bir sistemde çalışır ve motor çalışırken başka sıvılar ile temas etmeden yağlama işlevini sürdürür. Ancak dizel partikül filtresi veya başka sebepler ile motor yağının seviyesinin yükselme ihtimali vardır.

motor yağının fazla olması

Motor Yağı Çoğalması

İçten yanmalı motorlar çalışırken çok az da olsa yağ tüketimi yaparlar. Yani normal bir süreçte motor çalışırken yağ seviyesinin yükselmesi imkansızdır. Ancak silindir segmanlarında aşınma olması, aracın yakıt enjektörlerinin düzensiz çalışması, dizel partikül filtresi rejenarasyonunun yarıda kesilmesi gibi sebeplerle kartere yakıt sızıntısı olabilir.

Ayrıca yağ soğutucu bulunan motorlarda bu parçanın bozulması da yağ ile soğutma sıvısının birleşmesine neden olur ve yağ seviyesini ve kalitesini bozar. Bu sorunu yedek su deposundaki köpürme ile anlayabilirsiniz. Belirtileri silindir kapak contası yanması ile benzerdir.

Dizel Araçta Yağ Çoğalması

Çok sık karşılaşılan ve kendi aracımda da fark ettiğim bu durum genelde motor yağına mazot karışması olarak nitelendiriliyor. Genellikle dizel partikül filtresinin rejenarasyon işlemi sonucu karşılaşılan bu durum aslında bir sorun değildir. Eğer partikül filtresi destekli bir motor yağı kullanıyorsanız yağın mazot ile karışımı hesaplanmıştır ve yapısı bozulmayacaktır. Motorun her rejenarasyon işleminde bir miktar yakıt kartere sızacaktır.

Dizel Araç Neden Yağ Çoğaltır?

Bu durum Euro 5(2011-2015) üretimi dizel motorlarda sıkça görülmekte. Dizel motorların egzozdan çıkarmış olduğu Nox gazlarını tutan partikül filtresi belirli bir doluluğa ulaşınca motor beyni tarafından temizlik komutu gönderilir. Euro 5 motor teknolojisinde bu işlem 4 zamanlı motorun egzoz zamanında silindirlere yakıt gönderilmesi ile gerçekleşir. Egzoz manifoldundan dpf sistemine giden yakıt sistemin ısısını yaklaşık 600 dereceye çıkarır ve zararlı kurumların temizlenmesi sağlanır. Bu işlem ortalama 200 km’de bir tekrarlanır ve genellikle sürüş sırasında sürücü tarafından fark edilmez. Kendi CDTI dizel motorlu aracımda her 150 km’de bir motorun dpf temizliği yaptığını görünüyorum.

İlginizi Çekebilir  Mazot Pompası Arızası Belirtileri ve Tamiri

Eğer, araç egzoz zamanında yakıt göndererek filtreyi temizliyorsa ve bu süreçte stop edilirse püskürtülen yakıt doğrudan kartere inecek ve yağ seviyesinin yükselmesine neden olacaktır. Özellikle dpf sistemine sahip bir araç kullanıyorsanız en fazla 500 km’de bir yağ seviyesini kontrol etmenizi öneririz.

Motor Yağına Mazot Karışması Nasıl Anlaşılır?

Dizel araçlar yakıtın özelliğinden ötürü kurumlanırlar. Motor yağları da eklendikten 300-400 km sonra tamamen siyah hale gelir. Eğer aracınızın motor yağ seviyesi yükselmiş ve yağa mazot karışmasından şüpheleniyorsanız; yağ çubuğundaki yağı iki parmağınızla alıp parmağınızı ayırmaya çalışın. Yağ yapışkanlık yapıyor ve arada film oluşturuyorsa mazot karışmamıştır. Ancak yağ çok akışkan ise mazot karışmış olabilir.

Fazla Motor Yağının Zararları

Motorda yağ seviyesinin az olmasının zararlarını herkes bilir. Parçalar arası sürtünme artar, tüketim yükselir ve motor yatak sarabilir. Peki motor yağının fazla olmasının ne zararları var biliyor musunuz?

 • Fazla sıvı fazla basınç demektir. İdeal miktardaki yağı pompalamak için tasarlanan yağ pompası yüksek basıçta zorlanacak ve zarar görecektir.
 • Motordaki contalar, keçeler vs. fazla basınçtan ötürü zarar görecek ve aracınızın yaşı da fazla ise yağ kaçakları oluşacaktır.
 • Özellikle kartere en yakın parça olan krank mili yüksek yağ basıncında çalışacak ve üzerinde aşınmalar başlayacaktır.

Motor Yağ Çubuğu Seviyesi Nerede Olmalı

ideal yağ seviyesiYazı boyunca yağ seviyesinin yükselmesi dedik ancak yağ çubuğunda olması gereken normal değerler neler, bunları belirtmedik. Aracınızı stop edip, yaklaşık 30 dk bekledikten sonra yağ çubuğunu çektiğinizde seviye fotoğraftaki iki okun arasında olmalıdır. Bu seviyenin üzerinde olması motorda fazla yağ olduğunu gösterir.

Yağ kontrolü için aracın düz bir konumda ve en az 30 dakikadır çalışmadığına emin olun. Aksi halde yağ çubuğu yanıltıcı sonuç verebilir.

46 YORUMLAR

 1. Yağın rengi ilk günkü gibi çok siyah değil.seviyede bir iki mm artmış gibi. akışkanlık var.Çubukta tam üst seviyede.Bir sorun olur mu acaba.

  • Merhaba,
   Yağın rengi ilk günkü seviyede diyorsanız aracınız benzinli muhtemelen.
   Aracınız eğimli bir yerde olabilir mi veya stop ettikten hemen sonra mı baktınız yağ seviyesine? Benzinli araçlarda çok artma durumu olmaz çünkü.

 2. Yazı için teşekkür ederim çok açıklayıcı ve gerçekten denileni yapıp sonuç aldım. Motor durduktan sonra ile yarım saat sonra arasında yağ ölçümünde ciddi fark var dikkat edin.

  • Merhaba,
   Aracın partikül filtresi çok tıkalı ve bu sebeple araç sürekli rejenerasyon yapıyorsa yağ seviyesi yükselmiş olabilir. Aracın partikül seviyesini kontrol ettirmenizi ve fazla yağı çektirmenizi öneririm.

 3. Arkadaşlar merhabalar aracım ww caddy geçtiğimiz günlerde motor yağının fazlalasmasi sonucu motor ikaz olan ışık ara sıra yanıp sönüyordu ama partikür filtreside tikaliydi arabanın sanayide bir usta çok işten anliyormuscasina motor yağ pompasının ve kayısının arızalı olduğunu söyledi onların değişimini yağ değişimini ve yağ filtresi değişimini yaptı. 2500tl gibi bir masraf çıkardı. Aradan 3gun geçti yağ yine yükseldi. Şimdi ise mazot filtresi bozuk filan diyordu bende başka bir motor ustasına götürdüm ve partikür doluyken kendisinin içini temizlemesi için mazot atarmis araç oda tıkalı olduğu için yağa karışıp yağın hem yükselmesine hemde özelliğinin kaybolmasına neden olurmuş . Bende partikül filtresi içerisinde temizleme yapılsa dahi tekrarlayan bir sorun olduğunu söyledikleri için içerisini tamamen taşlarını kirdirip boş haliyle beynine bir yazılım programı yükleyip daha da bu tür bir sorun olmayacağını dediler ama motora arabaya bir sorunu olurmu onu bilmiyorum yaptıran arkadaşlar var ise yasadiklari sorunları yazabilirlermi?

  • İyi günler, son usta doğru söylemiş. Araç partikül temizliği yaparken egzoza mazot gönderiyor. Ancak filtre tıkalı ise bu durum çok sık tekrarlanıyor ve segmanların arasından mazot motor yağına karışarak hem seviyeyi artırıyor hem de özelliğini kaybetmesine neden oluyor mazotun.
   Araçta partikül iptalinden önce bulunduğunuz şehirdeki iyi bir egzozcuda partikül filtresinin sökülerek temizlenmesini öneririm. Partikül sökülünce aracın emisyon değerleri artacak ve muayeneden geçmesi zorlaşacak. Düzgün bir serviste temizlik yapılırsa ve kaliteli yağ, yakıt kullanırsanız 80-100 bin km sorunsuz kullanırsınız.

 4. Merhaba yag yükselmesi sorununu 2021 trasporter aracında ilk aylardan itibaren yaşamaya başladım servis yag alarak sorunu çözme yoluna gitti ilk bakımdan sonra tekrar yag seviyesi yüksek uyarisi verdi kesin olarak bir çözüm varmi aracım 4500 km de ve sürekli olarak kısa mesafe kullanıyorum

  • Merhaba,
   Arada bir bir vites düşük olarak uzun yola çıkmanızı öneririm. Dizel motorlar sürekli kısa mesafede kullanıldığında dpf temizliğini kendileri yapamıyorlar ve bu da yağa mazot karışmasına sebep oluyor.

   • Partikulu iptal etmek doğru olur mu yoksa bu şekilde idare mi etmeliyim yag seviyesinin yükselmesi motora çok zarar verir mi birde servis araçtan yag alarak problemi çözüyor bu doğru mu bunun motora bir zararı olur mu teşekkür ederim

    • Merhaba,
     Partikül filtresini iptal ettirebilirsiniz ancak aracınız garantiliyse garanti dışı kalacaktır. Ancak iptal sonrası motor randımanı da bozulabilir, ben kendi araçlarımda hiç iptalini yaptırmadım. Yağ seviyesinin yükselmesinin uzun vadede zararı elbette olur. Motor iç basıncını artırarak yağ sızdırmasına sebep olabilir ve mazotla karışan yağın özelliği bozulur.

     Sürekli olarak çok kısa mesafe kullanıyorsanız adblue kullanan dizel motorlu bir araç da tercih edebilirsiniz.

     • Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim
      Aracta edbuluer var 14 ay oldu 4500 km de ve edbuluer mesafesi 5500 km olarak yazıyor kisa mesafe olduğu için edbulu kullanilmiyor gibi me geldi motora zarar vermeye tek çarem partikul iptali ama kafam karışık

     • Partikül iptali için araçta partikül kısmının boşaltılması ve beyin üzerinden iptal edilmesi gerekiyor. Araç düzensiz çalışabiliyor veya başka sorunlar çıkabiliyor.
      Ayrıca emisyon ölçümünden geçememe ihtimali de var aracın. İyice araştırmanızı öneririm.

 5. Merhaba Arkadaslar, benim araba Bmw x3 bende de dun ayni sorun cikti ekrana yag seviyesi cok yuksek sari renkte cikti, bugunde garajci arkadasa goturdum EGR Valfi (EGR Ventil) bozulmus dedi deqismesi gerekiyor buna tamam dedim ama benim soracagim konu acaba Patikul Filtresini de yokturup temizletsem mi yoksam sadece EGR deqisimi yeterlimi ? Simdiden herkeze tesekkurler.

  • Merhaba,
   Yağ seviyesi çok yüksek ise partikül filtresinde de problem vardır. Egr valfini de temizlikle kurtarabilirseniz değiştirmeyebelirsiniz. Eski CDTI aracımda EGR mekanizması bozulduğunda temizlenip çalışır hale gelebiliyordu.

 6. Merhabalar bnm aracım sürekli yag yukseltiyor arac bilgisayara bağlanıp bakıldığında hiç bir sorun görünmüyor jenerasyonlari yapılmış görünüyor servis sürekli yag seviyesini düşürerek bni başından sagiyor garantisi de var aracin

  • Merhaba,
   Aracınız Ford yüksek ihtimalle. Dpf sistemi ile ilgili kronik bir sorun ve servisten yağ değişimi talep edin. Yağa mazot karışması yağın bozulmasına sebep olur.

 7. Merhabalar degerli ustalarım. Vw polo 2014 model aracım 3 ay önce yağ fazlalığı gösterdi ustaya gösterdiğimde keçelerden kaçırdığını ve keçeleri değiştirdiğini söyledi. Geçen hafta ise aynı sorunu bir daha gösterdi. Yağ çubuğundan yağın renginin karardığı görünüyor. Yağın kıvamına parmağımla baktığımda da yağ yapışkanlık yapıyor. Sebebi ne olabilir ne yapabilirim. Çok büyük sorun ve masraf çıkarır mı acaba? Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Aracınız dizel mi? Yağ fazlalığı genellikle partikül fitresi kaynaklı rejenarasyon sırasında oluşan mazotun kartere inmesi sebepli oluşur.
   Araçtaki partikül filtresi durumunu kontrol ettirebilir misiniz?

   • Aracım dizel efendim. Arabayi daha 3 ay oldu önceki sahibi de tanıdık partikül filtresini bana vermeden 2-3 ay önce temizlemisti o yüzden partikül filtresinden kaynaklı olacağını pek zannetmiyorum. Acaba başka neyden kaynaklanıyor olabilir? Teşekkürler ustam değerli yorumlarin için.

    • Merhaba,
     Başka şekilde motor yağ seviyesinin yükselmesi pek mümkün değil. Aracınız doğru rejenerasyon yapamıyor ise filtre yeni temizlenmiş olsa bile arıza verebilir. Aracınızı bilgisayara bağlatıp filtre doluluk oranını kontrol ettirdiniz mi?

 8. Filtreyi kontrol ettiremedim efendim . Bulunduğum ilçede ( Hakkari Şemdinli) maalesef sanayi yeterince olmadığı için baktiramadim. İl merkezine gitmem için birkaç saat yol yapmam gerekiyor bu durumda çekici ile mi aracı götürmek mantıklı yoksa yol yapabilir miyim. Teşekkürler ustam bilgilendirmen için.

  • Araçta arıza lambası yanmıyorsa (genelde kızdırma buji lambası yanıp söner) yol yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Yağ seviyesi yükseldi ise yükselen yağı biraz çekebilirsiniz serum hortumu ile vs.
   Bu süreçte araca yüksek devir yaptırmayın, motor yağ basıncı çok yükselmesin.

 9. Selamlar.2017 isuzu dmax 1.9 otomatik pikap almayı düşünüyorum.1.9 dizel motor serisindede yağ artıma sorunu var mıdır?Bu durum varsa vazgeçmeyi düşünürüm.

 10. Yağ çubuğunu çekince yağ çok az görünüyor ama motor kapağını açınca orda yağ görünüyor bu nasıl mümkün olabilir fiat tempra araç

  • Yağ çubuğunu ne zaman çekiyorsunuz? Araç stop ettikten bi 15-20 dakika sonra düz bir zeminde kontrol yapmanız gerekir.
   Ayrıca yağ pompası basınçlı şekilde tüm yağı motora gönderdiğiniden yağ kapağı çevresinde yağ olması normaldir.

 11. Abi s.a pejo boxer 2.8 motor yağı artmaya başladı kendi kendine zamanla çoğaldı ustaya gittik tam o sırada araba ambaleye kalktı sonra enjektörlere bakıldı pompaya bakıldı turboya bakıldı hiç bir sorun bulunamadı yağ fazlalığı ile ilgili. Şuan üzerinden 3-4 hafta geçti yine motor yağı artmaya başlamış sence sorunu ne olabilir araba 750 binde biz 500 binde aldık hiç egzoz tarafına bakılmadı

  • Merhaba,
   Araçta partikül filtresi var mı? Partikül filtresi tıkalı ise araç sürekli temizlik yapar ve kartere yağ verir.

    • Yağa mazot karışıyor aracınızda. Su karışsa köpürme vs. yapar. Enjektörler işeme yapıyor olabilir aklıma gelen bir diğer ihtimal de.
     Aracın yakıtında, çalışmasında bir değişiklik var mıydı?

     • Çalışmasında sesinde herhangi bir değişiklik yok enjektöre bakıldı pompaya bakıldı arıza bulunamadı ama yinede keçeleri değişti sadece direksiyon pompası ve kutusu yere yağ damlatıyor başka bi durum yok arabada acaba direksiyon pompası yağı motora verebilirmi

     • Merhaba zor bir ihtimal dediğiniz ancak karter havalandırma kısmına vs. denk geliyorsa yağ motora gidebilir.

 12. Hocam merhabalar. Yazınız için teşekkürler. Benim aracımda son yağ değişiminde 6.5 litre yağ çıktı motordan. Yeni yağı koydurdum çok fazla km de yapmadım ancak yağ çubuğu ile kontrol ettiğimde seviyenin üzerinde olduğunu görüyorum. DPF temizliğini kendim 15-20 dakika boyunca 2500-3000 devir arasın 4. viteste kullanarak mutlaka yapıyorum ara sıra. İlginç olan kısmı ekranda DPF uyarısı da almıyorum. Buna rağmen DPF doluymuşçasına zaman zaman egzozdan koku alıyorum ve yağ seviyesi de artıyor. Şimdi sorum şu: Eğer DPF tıkalıysa göstergede neden uyarı almıyorum? Madem uyarı yok benim yine de arada devirli kullanmama rağmen neden egzozdan koku alıyorum ve yağ seviyem neden artıyor? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Dpf filtresininin doluluk oranı nedir? Eğer doluluk oranı belirli bir yüzdenin üzerindeyse araç sürekli partikül temizliğine giriyor olabilir.
   Aracı yetkili bir serviste kontrol ettirmenizi ve manuel rejenerasyon yaptırmanızı öneririm.

 13. Merhabalar aracim Hyundai Accent Era 1.5 dizel aracimda yağ seviyesi yükseliyor ilk bakittigimda aracın yağ seviyesini kaza getirtip biraktirdim şimdi yine ilk baktigimda ne kadar yüksekse aynı seviyeye geldi bunun sebebi nedir başına gelen varmidir

  • Merhaba,
   Aracınızda egr, partikül filtresi vs tıkalı muhtemelen. Araç rejenerasyona girip temizliği tamamlayamıyor ise mazot kartere iniyor olabilir.

 14. Merhabalar ustam aracım 2011 i20 1.4 CRDi 4 sene önce aracımın yağ seviyesi yükseltmesinden dolayı partikül filtresini boşalttırıp iptal ettirdim.
  Şimdi yine motor yağı seviyem yükseliyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,
   Partikül filtresi iptal ise yağ seviyesinin yükselmesi pek beklenen bir şey değil. Yağın rengi, durumu ne seviyede. Acaba yağ soğutucu patlayıp soğutma suyu ile karışıyor olabilir mi?

 15. Erkan hocam merhaba ,
  Yağ artışına yol açan en önemli konu olarak enjektör işemedi de en önemli sebeplerden biri değilimdir? Bu konuyu pek vurgulamamışsınız?

  • Merhaba,
   Doğrudur. Enjektör işemesi de yağ artışının en önemli sebeplerinden. Kendi CDTI aracımda dpf problemi sonrası bu problemi yaşadığımdan ağırlıklı olarak partikül filtresi hakkında bilgi vermiştim.
   İçeriği güncelliyor olacağım, öneriniz için teşekkürler.

 16. Hyundai 2014 Accent blue otomatik dizel aracımdaki sorun motor yağına yakıt karışıyor. Bingöl sanayisi çözemedi 01.01.2024 tarihinde Diyarbakır sanayisine gidip yakıt pompasının keçesini değiştirmem gerektiğini söylediler.
  Partikül temizliği de işe yaramadı sorunu çözünce buraya yazacam

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here