Motor Yağ Seviyesinin Yükselmesinin Sebepleri

Özellikle dizel motorlarda sıkça karşılaşılan motor yağı çoğalması sorununun sebeplerini ve çözüm önerilerini bu yazımızda anlatacağız.

Teknik olarak motor yağı kapalı bir sistemde çalışır ve motor çalışırken başka sıvılar ile temas etmeden yağlama işlevini sürdürür. Ancak dizel partikül filtresi veya başka sebepler ile motor yağının seviyesinin yükselme ihtimali vardır.

motor yağının fazla olması

Motor Yağı Çoğalması

İçten yanmalı motorlar çalışırken çok az da olsa yağ tüketimi yaparlar. Yani normal bir süreçte motor çalışırken yağ seviyesinin yükselmesi imkansızdır. Ancak silindir segmanlarında aşınma olması, aracın yakıt enjektörlerinin düzensiz çalışması, dizel partikül filtresi rejenarasyonunun yarıda kesilmesi gibi sebeplerle kartere yakıt sızıntısı olabilir.

Ayrıca yağ soğutucu bulunan motorlarda bu parçanın bozulması da yağ ile soğutma sıvısının birleşmesine neden olur ve yağ seviyesini ve kalitesini bozar. Bu sorunu yedek su deposundaki köpürme ile anlayabilirsiniz. Belirtileri silindir kapak contası yanması ile benzerdir.

Dizel Araçta Yağ Çoğalması

Çok sık karşılaşılan ve kendi aracımda da fark ettiğim bu durum genelde motor yağına mazot karışması olarak nitelendiriliyor. Genellikle dizel partikül filtresinin rejenarasyon işlemi sonucu karşılaşılan bu durum aslında bir sorun değildir. Eğer partikül filtresi destekli bir motor yağı kullanıyorsanız yağın mazot ile karışımı hesaplanmıştır ve yapısı bozulmayacaktır. Motorun her rejenarasyon işleminde bir miktar yakıt kartere sızacaktır.

Dizel Araç Neden Yağ Çoğaltır?

Bu durum Euro 5(2011-2015) üretimi dizel motorlarda sıkça görülmekte. Dizel motorların egzozdan çıkarmış olduğu Nox gazlarını tutan partikül filtresi belirli bir doluluğa ulaşınca motor beyni tarafından temizlik komutu gönderilir. Euro 5 motor teknolojisinde bu işlem 4 zamanlı motorun egzoz zamanında silindirlere yakıt gönderilmesi ile gerçekleşir. Egzoz manifoldundan dpf sistemine giden yakıt sistemin ısısını yaklaşık 600 dereceye çıkarır ve zararlı kurumların temizlenmesi sağlanır. Bu işlem ortalama 200 km’de bir tekrarlanır ve genellikle sürüş sırasında sürücü tarafından fark edilmez. Kendi CDTI dizel motorlu aracımda her 150 km’de bir motorun dpf temizliği yaptığını görünüyorum.

İlginizi Çekebilir  Emisyon Arızası Nedir? Araba Neden Emisyon Arızası Verir?

Eğer, araç egzoz zamanında yakıt göndererek filtreyi temizliyorsa ve bu süreçte stop edilirse püskürtülen yakıt doğrudan kartere inecek ve yağ seviyesinin yükselmesine neden olacaktır. Özellikle dpf sistemine sahip bir araç kullanıyorsanız en fazla 500 km’de bir yağ seviyesini kontrol etmenizi öneririz.

Motor Yağına Mazot Karışması Nasıl Anlaşılır?

Dizel araçlar yakıtın özelliğinden ötürü kurumlanırlar. Motor yağları da eklendikten 300-400 km sonra tamamen siyah hale gelir. Eğer aracınızın motor yağ seviyesi yükselmiş ve yağa mazot karışmasından şüpheleniyorsanız; yağ çubuğundaki yağı iki parmağınızla alıp parmağınızı ayırmaya çalışın. Yağ yapışkanlık yapıyor ve arada film oluşturuyorsa mazot karışmamıştır. Ancak yağ çok akışkan ise mazot karışmış olabilir.

Fazla Motor Yağının Zararları

Motorda yağ seviyesinin az olmasının zararlarını herkes bilir. Parçalar arası sürtünme artar, tüketim yükselir ve motor yatak sarabilir. Peki motor yağının fazla olmasının ne zararları var biliyor musunuz?

 • Fazla sıvı fazla basınç demektir. İdeal miktardaki yağı pompalamak için tasarlanan yağ pompası yüksek basıçta zorlanacak ve zarar görecektir.
 • Motordaki contalar, keçeler vs. fazla basınçtan ötürü zarar görecek ve aracınızın yaşı da fazla ise yağ kaçakları oluşacaktır.
 • Özellikle kartere en yakın parça olan krank mili yüksek yağ basıncında çalışacak ve üzerinde aşınmalar başlayacaktır.

Motor Yağ Çubuğu Seviyesi Nerede Olmalı

ideal yağ seviyesiYazı boyunca yağ seviyesinin yükselmesi dedik ancak yağ çubuğunda olması gereken normal değerler neler, bunları belirtmedik. Aracınızı stop edip, yaklaşık 30 dk bekledikten sonra yağ çubuğunu çektiğinizde seviye fotoğraftaki iki okun arasında olmalıdır. Bu seviyenin üzerinde olması motorda fazla yağ olduğunu gösterir.

Yağ kontrolü için aracın düz bir konumda ve en az 30 dakikadır çalışmadığına emin olun. Aksi halde yağ çubuğu yanıltıcı sonuç verebilir.

15 YORUMLAR

 1. Yağın rengi ilk günkü gibi çok siyah değil.seviyede bir iki mm artmış gibi. akışkanlık var.Çubukta tam üst seviyede.Bir sorun olur mu acaba.

  • Merhaba,
   Yağın rengi ilk günkü seviyede diyorsanız aracınız benzinli muhtemelen.
   Aracınız eğimli bir yerde olabilir mi veya stop ettikten hemen sonra mı baktınız yağ seviyesine? Benzinli araçlarda çok artma durumu olmaz çünkü.

 2. Yazı için teşekkür ederim çok açıklayıcı ve gerçekten denileni yapıp sonuç aldım. Motor durduktan sonra ile yarım saat sonra arasında yağ ölçümünde ciddi fark var dikkat edin.

  • Merhaba,
   Aracın partikül filtresi çok tıkalı ve bu sebeple araç sürekli rejenerasyon yapıyorsa yağ seviyesi yükselmiş olabilir. Aracın partikül seviyesini kontrol ettirmenizi ve fazla yağı çektirmenizi öneririm.

 3. Arkadaşlar merhabalar aracım ww caddy geçtiğimiz günlerde motor yağının fazlalasmasi sonucu motor ikaz olan ışık ara sıra yanıp sönüyordu ama partikür filtreside tikaliydi arabanın sanayide bir usta çok işten anliyormuscasina motor yağ pompasının ve kayısının arızalı olduğunu söyledi onların değişimini yağ değişimini ve yağ filtresi değişimini yaptı. 2500tl gibi bir masraf çıkardı. Aradan 3gun geçti yağ yine yükseldi. Şimdi ise mazot filtresi bozuk filan diyordu bende başka bir motor ustasına götürdüm ve partikür doluyken kendisinin içini temizlemesi için mazot atarmis araç oda tıkalı olduğu için yağa karışıp yağın hem yükselmesine hemde özelliğinin kaybolmasına neden olurmuş . Bende partikül filtresi içerisinde temizleme yapılsa dahi tekrarlayan bir sorun olduğunu söyledikleri için içerisini tamamen taşlarını kirdirip boş haliyle beynine bir yazılım programı yükleyip daha da bu tür bir sorun olmayacağını dediler ama motora arabaya bir sorunu olurmu onu bilmiyorum yaptıran arkadaşlar var ise yasadiklari sorunları yazabilirlermi?

  • İyi günler, son usta doğru söylemiş. Araç partikül temizliği yaparken egzoza mazot gönderiyor. Ancak filtre tıkalı ise bu durum çok sık tekrarlanıyor ve segmanların arasından mazot motor yağına karışarak hem seviyeyi artırıyor hem de özelliğini kaybetmesine neden oluyor mazotun.
   Araçta partikül iptalinden önce bulunduğunuz şehirdeki iyi bir egzozcuda partikül filtresinin sökülerek temizlenmesini öneririm. Partikül sökülünce aracın emisyon değerleri artacak ve muayeneden geçmesi zorlaşacak. Düzgün bir serviste temizlik yapılırsa ve kaliteli yağ, yakıt kullanırsanız 80-100 bin km sorunsuz kullanırsınız.

 4. Merhaba yag yükselmesi sorununu 2021 trasporter aracında ilk aylardan itibaren yaşamaya başladım servis yag alarak sorunu çözme yoluna gitti ilk bakımdan sonra tekrar yag seviyesi yüksek uyarisi verdi kesin olarak bir çözüm varmi aracım 4500 km de ve sürekli olarak kısa mesafe kullanıyorum

  • Merhaba,
   Arada bir bir vites düşük olarak uzun yola çıkmanızı öneririm. Dizel motorlar sürekli kısa mesafede kullanıldığında dpf temizliğini kendileri yapamıyorlar ve bu da yağa mazot karışmasına sebep oluyor.

   • Partikulu iptal etmek doğru olur mu yoksa bu şekilde idare mi etmeliyim yag seviyesinin yükselmesi motora çok zarar verir mi birde servis araçtan yag alarak problemi çözüyor bu doğru mu bunun motora bir zararı olur mu teşekkür ederim

    • Merhaba,
     Partikül filtresini iptal ettirebilirsiniz ancak aracınız garantiliyse garanti dışı kalacaktır. Ancak iptal sonrası motor randımanı da bozulabilir, ben kendi araçlarımda hiç iptalini yaptırmadım. Yağ seviyesinin yükselmesinin uzun vadede zararı elbette olur. Motor iç basıncını artırarak yağ sızdırmasına sebep olabilir ve mazotla karışan yağın özelliği bozulur.

     Sürekli olarak çok kısa mesafe kullanıyorsanız adblue kullanan dizel motorlu bir araç da tercih edebilirsiniz.

     • Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim
      Aracta edbuluer var 14 ay oldu 4500 km de ve edbuluer mesafesi 5500 km olarak yazıyor kisa mesafe olduğu için edbulu kullanilmiyor gibi me geldi motora zarar vermeye tek çarem partikul iptali ama kafam karışık

     • Partikül iptali için araçta partikül kısmının boşaltılması ve beyin üzerinden iptal edilmesi gerekiyor. Araç düzensiz çalışabiliyor veya başka sorunlar çıkabiliyor.
      Ayrıca emisyon ölçümünden geçememe ihtimali de var aracın. İyice araştırmanızı öneririm.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here