Motor Yağ Seviyesinin Yükselmesinin Sebepleri

Özellikle dizel motorlarda sıkça karşılaşılan motor yağı çoğalması sorununun sebeplerini ve çözüm önerilerini bu yazımızda anlatacağız.

Teknik olarak motor yağı kapalı bir sistemde çalışır ve motor çalışırken başka sıvılar ile temas etmeden yağlama işlevini sürdürür. Ancak dizel partikül filtresi veya başka sebepler ile motor yağının seviyesinin yükselme ihtimali vardır.

motor yağının fazla olması

Motor Yağı Çoğalması

İçten yanmalı motorlar çalışırken çok az da olsa yağ tüketimi yaparlar. Yani normal bir süreçte motor çalışırken yağ seviyesinin yükselmesi imkansızdır. Ancak silindir segmanlarında aşınma olması, aracın yakıt enjektörlerinin düzensiz çalışması, dizel partikül filtresi rejenarasyonunun yarıda kesilmesi gibi sebeplerle kartere yakıt sızıntısı olabilir.

Ayrıca yağ soğutucu bulunan motorlarda bu parçanın bozulması da yağ ile soğutma sıvısının birleşmesine neden olur ve yağ seviyesini ve kalitesini bozar. Bu sorunu yedek su deposundaki köpürme ile anlayabilirsiniz. Belirtileri silindir kapak contası yanması ile benzerdir.

Dizel Araçta Yağ Çoğalması

Çok sık karşılaşılan ve kendi aracımda da fark ettiğim bu durum genelde motor yağına mazot karışması olarak nitelendiriliyor. Genellikle dizel partikül filtresinin rejenarasyon işlemi sonucu karşılaşılan bu durum aslında bir sorun değildir. Eğer partikül filtresi destekli bir motor yağı kullanıyorsanız yağın mazot ile karışımı hesaplanmıştır ve yapısı bozulmayacaktır. Motorun her rejenarasyon işleminde bir miktar yakıt kartere sızacaktır.

Dizel Araç Neden Yağ Çoğaltır?

Bu durum Euro 5(2011-2015) üretimi dizel motorlarda sıkça görülmekte. Dizel motorların egzozdan çıkarmış olduğu Nox gazlarını tutan partikül filtresi belirli bir doluluğa ulaşınca motor beyni tarafından temizlik komutu gönderilir. Euro 5 motor teknolojisinde bu işlem 4 zamanlı motorun egzoz zamanında silindirlere yakıt gönderilmesi ile gerçekleşir. Egzoz manifoldundan dpf sistemine giden yakıt sistemin ısısını yaklaşık 600 dereceye çıkarır ve zararlı kurumların temizlenmesi sağlanır. Bu işlem ortalama 200 km’de bir tekrarlanır ve genellikle sürüş sırasında sürücü tarafından fark edilmez. Kendi CDTI dizel motorlu aracımda her 150 km’de bir motorun dpf temizliği yaptığını görünüyorum.

İlginizi Çekebilir  Triger Kayışı Nedir? Triger Sistemi Hakkında Her Şey

Eğer, araç egzoz zamanında yakıt göndererek filtreyi temizliyorsa ve bu süreçte stop edilirse püskürtülen yakıt doğrudan kartere inecek ve yağ seviyesinin yükselmesine neden olacaktır. Özellikle dpf sistemine sahip bir araç kullanıyorsanız en fazla 500 km’de bir yağ seviyesini kontrol etmenizi öneririz.

Fazla Motor Yağının Zararları

Motorda yağ seviyesinin az olmasının zararlarını herkes bilir. Parçalar arası sürtünme artar, tüketim yükselir ve motor yatak sarabilir. Peki motor yağının fazla olmasının ne zararları var biliyor musunuz?

  • Fazla sıvı fazla basınç demektir. İdeal miktardaki yağı pompalamak için tasarlanan yağ pompası yüksek basıçta zorlanacak ve zarar görecektir.
  • Motordaki contalar, keçeler vs. fazla basınçtan ötürü zarar görecek ve aracınızın yaşı da fazla ise yağ kaçakları oluşacaktır.
  • Özellikle kartere en yakın parça olan krank mili yüksek yağ basıncında çalışacak ve üzerinde aşınmalar başlayacaktır.

Yağ Seviyesi Nerede Olmalı?

ideal yağ seviyesiYazı boyunca yağ seviyesinin yükselmesi dedik ancak yağ çubuğunda olması gereken normal değerler neler, bunları belirtmedik. Aracınızı stop edip, yaklaşık 30 dk bekledikten sonra yağ çubuğunu çektiğinizde seviye fotoğraftaki iki okun arasında olmalıdır. Bu seviyenin üzerinde olması motorda fazla yağ olduğunu gösterir.

Yağ kontrolü için aracın düz bir konumda ve en az 30 dakikadır çalışmadığına emin olun. Aksi halde yağ çubuğu yanıltıcı sonuç verebilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here