Motora Segman Atılması Nedir? Segman Atma Maliyeti

Segman atmak, araçların motoru için yapılan işlemdir. Bir motor için segman atılmasına karar verilmesi, söz konusu motorun randımanlı çalışmadığı ve ömrünün sonuna geldiğinin habercisidir. Segman atılan aracın motoru sürekli yağ kaçırarak gömlekleri patlatır. Bu olay genellikle uzun yol yapan araçlarda (taksi ve nakliyat araçları) görülen bir durumdur. Bu durumun yaşanması aracın motorunun ömrünü tamamladığı anlamına gelir. Gerekli bakımların yapılması durumunda bile, motor sadece belirli bir süre gidebilir. Böyle durumlarda motorun tekrar düzenli çalışmasını sağlamak için segman atılabilir.

Segman atma işlemi sanayide yarı rektefiye olarak da sıkça söylenir. Otomobilin yeterli kompresyonu verememesi, çekiş düşüklüğü, motorda üfleme, mavi duman, sıvı eksiltme gibi belirtileri vardır.

Kısaca segman atmak kavramı, motorun ömrünü geçici olarak uzatmak amaçlı yapılan ekonomik bir işlemdir.

Segman Nedir?

Motorun yanma odasında sıkıştırma ve emmeyi sağlayan pistonlar ve silindir arasındaki yağ ve kompresyon geçişini engelleyen halka şeklindeki parçalara segman denir.

Segmanlar, tam anlamı ile pistonun alt ve üstünü ayırdıkları için yanmış egzoz gazlarının yağ karterine inmesini engellerler ve motorun iç basıncının değişmemesini sağlarlar. Ayrıca silindir kısmındaki yağları ayırarak yanma odasında yanmasını ve aracın yağ yakmasını engellerler.

Günümüzde kullanılan otomobillerde her pistonda yağ ve kompresyon segmanı bulunur.

Motora Segman Atmak İyi Midir?

İçten yanmalı motorlarda silindirlerin hareketi boyunca segmanlar, kompresyon ve yanmayı sağlama görevindedirler. Doğrudan blok ile temasta olan segmanlar genellikle pistonlardan önce eskir ve aracın yağ yakmasına, kompresyon kaçağı vermesine sebep olurlar. Motoru tamamen indirmeden karter kısmından sökülerek yapılabiliyor olması, maliyetinin düşük olması sebebi ile tercih ediliyor olsa da segman atmak geçici bir çözümdür. Çünkü diğer parçaların da elden geçirilerek arızanın tamamen giderilmesi gerekir. Sıfırdan motoru rektefiye etmenin ciddi bir masraf olduğu düşünülürse segman atmak kısa süreli çözüm olarak yaptırılabilir ancak uzun vadede tekrar araç yağ yakmaya ve performans kayıpları yaşamaya başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Bmw X1 M Paket ile

Segman Atılmasının Zararı Nedir?

Segman attığında maddi zararı, attığı süreye göre değişkenlik gösterir. Segman attığı zamandan, ne kadar kısa süre önce motor yapılırsa o kadar maddi anlamda az masraf çıkar. Segman attıktan bir kaç ay sonra motor yapılır ise piston ve silindir içerisinin revizyon görmesine gerek olmayabilir. Ancak segman ile aracın kullanılmasına devam edilmesi bu parçaların da ömrünün hızla tükenmesine sebep olabilir.

Segman Arızası Kime Yaptırılmalıdır?

İşçilik olarak zorlu ve bilgi gerektiren bu için mutlaka alanında uzman bir servise gitmelisiniz. Motoru tamir etmek için ince bir ustalığa ve titizliğe ihtiyaç vardır. Aksi halde deneyimsiz servisler daha ciddi masraf çıkmasına sebep olabilir.

Segman Kaç Kilometrede Baş Gösterir?

Segman, aracın dayanıklılığına göre belli kilometrelerde atabilir. Segman çoğu araçta, iki yüz bin bin kilometre ile yedi yüz bin kilometre arasında atabilir. Tabi ki de bu aracın nasıl kullanıldığına da bağlı bir durumdur. Araç çok hor kullanıldı ise bu sayı daha düşük olacaktır.

segman nedirSegman İsteyen Araç Nasıl Anlaşılır?

Aracın sürekli yağ eksiltmesi, gaza yüklenildiğinde egzozdan mavimsi bir dumanın çıkması, performans düşüklüğü motorun yağ segmanlarının işlevini yitirdiğine işarettir.

Motorun Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

İçten yanmalı motorlar segmanları aşındığında motor yağını yanma odasına sızdırır ve araç sürekli yağ eksiltmeye başlar. Özellikle segmanları ciddi aşınmış araçlar 1000 km’de 1 litre gibi ciddi yağ eksiltmeleri yapmaya başlar.

Motorun yağ yaktığını anlamanın en kesin yolu gaza yüklenildiğinde egzozdan gelen mavimsi bir dumandır. Eğer araçtan mavi tonlarında duman geliyor ve yağ kokusu duyuyorsanız muhtemelen segmanlarınızda aşınma vardır. Diğer bir kontrol ise yağ çubuğunu sık sık kontrol etmektir. Ancak motorda yağ kaçağı olması vs. yanıltıcı sonuç verebilir.

İlginizi Çekebilir  50 bin liraya Doğan

Motorun Yağ Yakması Nasıl Engellenir?

Eğer aracınızın motoru yağ yakıyorsa en iyi çözüm segman veya rektefiye ile sorunu tümüyle ortadan kaldırmaktır. Ancak bütçeniz veya zamanınız yeterli değil ise;

 • Kullandığınız yağdan daha kalın vizikotede motor yağı kullanmanız işlevini yitirmiş segmanların yağ sızdırmasını bir nebze engelleyecektir.
 • Motordaki aşınmaları doldurduğunu iddia eden motor katkıları ile aracınızın yağ yakmasını bir süre azaltabilirsiniz.

Ancak, eninde sonunda motoru yaptırmanız gerekecektir. Yukarıdaki saydıklarımız sadece geçici çözümlerdir.

NOT:İkinci el aldığınız otomobillerde de alır almaz yağ bakımı yapmanız olası motor hasarlarını görebilmeniz açısından çok önemlidir.

Segman Atma Maliyeti 2020

Sekman nedir olarak da aratılan bu işlemin maliyeti aracın silindir sayısına, motor teknolojisine göre değişkenlik gösterir. 4 silindirli bir araç için ortalama alacağınız fiyat 100-1500 lira aralığında olacaktır.

Segman Kırılması Nasıl Anlaşılır?

Motor yağını silindirlerden ayıran ve tekrar kartere döndüren segmanlar kırıldığında yağ segman fotoğrafıdoğrudan silindir içerisine gidecek ve yanmaya sebep olacaktır. En son aşama olan bu arızada araç çok ciddi yağ eksiltmesi yapacak ve düzensiz çalışmaya başlayacaktır. Ayrıca gaza basıldığında egzozdan mavi ve çok ağır kokulu bir gaz çıkacaktır. Eğer motor aşırı yağ eksiltmeye ve mavi duman atmaya başlamışsa en kısa sürede onarımı yapılmalıdır. Aksi halde yakıt ile yağın beraber yanması motor blogunda ve pistonlarda bozulmalara yol açacaktır.

Araba Segman Kırarsa Ne Olur?

Aracınızda segmanların işlevini kaybetmesi sonucunda motor yağı kartere süzülemez ve yanma odasında yanar. Bu durum piston içinin daha fazla ısınmasına, hararete ve motorun yağ yakmasına sebep olur. Segmanı kırık bir aracı sürmeye devam etmeniz pistonların erimesine, egzoz sisteminin ve varsa partikül filtresinin tamamen tıkanmasına sebep olabilir.

Yazı Özeti
Motora Segman Atılması Nedir?
İçerik
Motora Segman Atılması Nedir?
Açıklama
Motoru tamamen indirmeden karter kısmından sökülerek yapılabiliyor olması, maliyetinin düşük olması sebebi ile tercih ediliyor olsa da segman atmak geçici bir çözümdür.

132 YORUMLAR

  • İşçiliğin kalitesine, pistonlarda, blokta bir sorun olup olmamasına göre değişkenlik gösterir. Geçici ve düşük maliyetli bir çözüm olduğundan ortalama 50-75 bin km binilebilir diyebilirim, ancak kullanıma göre de değişkenlik gösterecektir bu süre.

   • Meraba ustam bende 94 model doğan s var araç 1000 kmde yarım litre yağ yakıyo motorda bi üfleme falan yok çekişide çok güzel aracımda normal sürüşte falan bi duman atma yok sadece çok yüksek devirlere çıkarsan 4 5 bin gibi o zaman mavi duman atıyo biraz yarın ustaya bırakacam sekman için motor motorda bi üfleme buhar duman bişey yok motor istemez dimi bu araç

    • Merhaba,
     Araç segman ile kurtarabilir gibi duruyor. İşçilik olarak da çok ciddi zorlu bir motoru olmadığı için segman yaptırıp bir süre daha kullanabileceğinizi düşünüyorum.

   • Merhaba hocam , bende 2004 model 1,3 accent admira var benzinli 160bin km de. Yeni aldım Araçta yağ yakma var. Ustam yarı motor yapılacak dedi. 3bin ila 4bin arası tutar dedi. Sizce fiyat cokmu, birde yağ yakma araçta kalkışta titreme yaparmi, onada debriyaj seti yada ateslemeyle alakalı olarak söyledi. Sizce nasıl yol cizebilirim, yardımcı olursanız sevinirim.

    • Merhaba,
     Yağ yakan araçta çekiş düşüklüğü olabilir ancak titreme genellikle debriyaj veya aks kaynaklı olur. Bujileri vs. kontrol ettirdiniz mi alırken? Araçta yağ yakma varsa büyük ihtimal bujiler yağlanıyordur ve bu yüzden çekiş düşüklüğü oluyordur.
     Aracın contasında vs. problem yoksa sadece segman değişimi(yarım motor) ile motor kurtarılabilir.

  • Sadece segman için ise fazla bir tutar. Segman değişiminde karter sökülerek alt kısımdan pistonlar alınıyor ve segmanlar değiştiriliyor genelde. Günler süren ve motor yapmak kadar kapsamlı bir işlem değil. Başka bir yerden de fiyat almanızı öneririm.

 1. ben cok anlamıyorum 2 yıldır kullanıyordum sonrasında hararet yükseldi fan acmadı tofas ustasına gösterdık 1000-1500 arası tutar dedi.Skodadan anlayan birine götürdük; o da motoru açmadan bilemeyiz dedi. ama işçilik 1250 civarı tutar dedi araç yatka vuruyor yag yakıyor segman atarız dedi conta takımı segman takımı kol yatak bunları al gel ddi başka birsey olursa alırsın dedi. şimdi hesaplarıma göre yazdırdıgı parcalar 900 ü buluyor. bu rakam artabilir 1250 de işçilik araç ilk aracımdı zaten benim elimde hurda oldu tüp tesisatını aküsüün muayenesini yeni yaptırmasam içim acımayacak ama alım gucum de yok ustune koyacak caresizim ve birazda cahilim.neyin dogru olup olmadını kestiremiyorum 1 buuck aydır bekliyrum para biriktirip yaptırmak için

  • Tavsiyem 2500 civarı harcayacaksanız biraz daha biriktirip tam motor yaptırmanız olur. Segmandan sonra piston aşınmaları, conta eskimesi vs. derken sürekli masraf açacaktır aksi halde.

 2. 2011 1.2 TSİ JETTA Aracım var yogun bi duman atıyor ve motor sirkeliyor 4. silindirde tekleme diye hata veriyor bi kaç yere sordum sekman kırmış olabilir 3 bin lira işçiligi var dediler acaba fiyat abartı bi fiyat mı varsa istanbulda güvenebilicegim bi usta tavsiye eder misiniz

  • Merhabalar,
   Araçta enjektör, bujiler vs kontrol edildi mi? Segman kırmışsa ciddi bir yağ eksiltmesi de yapar araç. Facebook’taki Volkswagen gruplarına ulaşıp oradan usta tavsiyesi alabilirsiniz.

  • Merhaba 2008 reno sembol 317000 yakin km alali 6 ay oldu benden onceki satmadan once sekman attirmis nekadar daha gider cok agriza verirmi bu arabalar kulanmaya korkuyoruz

 3. Merhabalar.2006 model Fiat Albea 1.6 16 valf aracım var aracın motorunda üfleme ve buhar olmamasına rağmen egzozdan yüklenince duman çıkarıyor ve yanık yağ kokusu geliyor segman değiştirsem sorunun çözüleceği söyleniyor bu aracın masrafı ne kadar olur bilgilendirebilir misiniz teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Yanık yağ kokusu geliyorsa yüksek ihtimal segmanlardan kaçırıyor araç. Km yüksek sanırım? Motor anlamında işçiliği kolay olan bir model. 1000-1500 TL arasında segman atılma işlemi tamamlanabilir diye düşünüyorum.

 4. merhaba, octavia 2000 1,6 sr 8vlf 300bin km de, ilk çalıştırmada yoğun bir duman atıyor ve 5-10 sn sonra kesiliyor, boşta gaza yüklenince de atıyor, giderken de çok gözükmese de az bir miktar atıyor, motorda üfleme duman atma yok. 1000 km de 0,5lt yağ eksiltiyor. sekmana 3500 tl civarı istiyorlar, komple motora 7000-8000 tl, sizce bu araç için sekman+subap yapma yeterli olur mu, verilen fiyatlar uygun mu

  • Merhaba,
   1000 km’de 0,5 litre ise şuanlık binebilirsiniz, bildiğim kadarı ile üreticinin toleransı 1000 km’de 1 litre. Eğer araca binmeye devam edecekseniz ve kaportası vs. düzgünse komple motor yaptırmanızı öneririm. Km’den ötürü ilerleyen süreçte piston, üst kapak da arıza vermeye başlayacaktır. Bu da ekstra işçilik vs. olacağından komple motor yapımı öneririm.

    • Rica ederim, 8 valf bir araç için üst kapak maliyeti biraz daha düşük olacaktır. Fiyata yorum yapmam için değişecek tüm parçalar ve şehir, servis kalitesi gibi unsurları da bilmek gerek. Temiz işçilikle(faturalı yaptırın mutlaka ve garanti isteyin) yağ pompası, triger, yağ, filtre bakımları, v kayışı, baskı balata gibi ağır bakım parçaları değişimi ile bu tutar normal gibi.

 5. Merhabalar aracım V8 bir araç yağ yakıyor ve sadece durduğu yerde gaza basınca duman atıyor seyir halindeyken duman atma olmuyor. Sizce sadece subap lastikleri mi değişmeli yoksa sekman da atılmalı mı ? Ve maliyeti ne olur ?

  • Merhaba,
   Araca bir kompresyon testi yaptırmanızı öneririm. Sonrasında segman ve subapların durumu anlaşılabilir.

  • Hocam bize 2012 model A3 benzin-lpg var 168.bin km de.
   3 aydır yag eksiltiyordu 4000 bin km de 1.5 litre. bir motorcuya gittik üfleme yok sadece yağ eksiltiyor ise segmanlari değiştirelim dedi, 7,5-8 bin TL istedi, başka bir ustaya gittik o da komple rekteviye girsin dedi 13-14 bin TL istediler, Fiyat ve işlemeler doğru mudur

   • Merhaba,
    Parça fiyatları ve işçiliğin sürekli değişmesi sebepli şu tutar olur demem doğru olmaz. Ancak komple rektefiye için 13-15 arası biraz düşük geldi. Hangi parçaların değişeceğinin listesini ustadan istediniz mi? Modelli ve pahalı bir araç olduğu için sadece segman kurtarmayabilir.

 6. 2000 model hyundai elentra 1.6 16 valf doch motor araç satın aldım. ve yeni yeni yağ yakmaya başlamış yağ eksiltme gibi bi durum yok sadece gaza yüklenince egzozdan mavi duman atıyor sizce ne yapmalıyım. ortalama fiyat ne tutar. beni ne kadar idare eder. teşekkürler

  • Merhaba,
   Aracınızın motoru atmosferik ve sağlam bir motor. Bir kompresyon testi yaptırmanızı öneririm. Çok kaçak yoksa segman değişimi ile ortalama 1250-1500 aralığında işlemi bitirebilirsiniz.

 7. ben izmitte bir hyundai ustasına gösterdim üst kapak sökülüp sekman atılacak falan dedi fiyat ta 3000 3500 fiyat biçti sizce oraya yaptırayım mı

  • Segman için karterden çözebileceklerini düşünüyorum çok karışık bir motora sahip değil aracınız. Farklı bir ustaya daha gitmenizi öneririm komple motor için 6 bin civarı fiyat çıkarıyorlar genelde fazla geldi o tutar.

 8. Mrb mazda 323 var cokta yaktı degistik siboplarda dahil değişti. Ama teklemesi baya arttı onceden azdı. Simdi usta diyor ki 4. Piston sekmani bitmiş. Piston sekman değişimine 1000-1500 makul fiyat öngördü usta. Ustaya o esnada sormak aklıma gelmedi. Benim sorum şu gömlekte bi sorun olma ihtimali nedir acaba.

  • Tekleme genelde pistonlardan olmaz, lpg ayarı, yakıt kalitesi, bobin, buji vs. tek tek kontrol gerekir. Araca kompresyon testi yapıldı mı? Segmanlarda arıza var ise motor yağ yakar en büyük belirtisi. Ancak açıp görmeden segman mı gömlek mi anlamak biraz zor.

 9. Ustam selam 97 model safrane aracıma yaklaşık 3 bin km önce segman atıldı ve fincanlar değişti…araç düzelmedi yağ yakıyor..mavi duman atıyor..birde ekzosdan su püskürtüyor gaza bastığın zaman..

  • Egzozdan suyu sürekli mi püskürtüyor yoksa sadece motor soğukken mi? Benzinli motorlar genelde motor ısınana kadar egzozdan bir miktar su atar. Acaba segmanlar doğru araca ait değil miydi veya pistonlar vs. mi ömrünü doldurdu? Aracınız büyük ihtimal komple motor istiyordu, ustanızla görüşerek kalan fiyat farkını vererek komple motor yaptırmanızı öneririm(işçilikte indirim isteyebilirsiniz bu durumu öngörmediği için)

 10. Merhaba 92 r9 gte aracim var hararet hic yukselmiyor rolantide duzgun rampalarda ve gaza cok yuklenince arac zorlaniyor duz yolda ara ara cekis dusiklugu oluyor sehir icinde 1000 km de 1 litre yag eksiltiyordu bir gunde 600 km yol yaptim 1 litre yag eksiltmis giderken arkadan ara ara siyah duman attigini soylediler bizim sorunumuz ne olabilir acaba teşekkürler.

  • Merhaba,
   600 km’de 1 litre yağ eksiltme ciddi bir sorun. Araçta gözle görülür yağ kaçakları var mı? Çok ciddi yağ kaçakları yok ise motor segmanlarından yağı yanma odasına gönderiyor olma ihtimali yüksek. En iyi çözüm rektefiye olacaktır, aksi halde yağ eklemeyi unutursanız motora yatak sardırabilirsiniz.

 11. Slm ustam, Opel Astra g, 110 binde sadece benzinli.lpg yok. 4500 km’de 1 lt yağ eksiltme var. Duman atma,yağ sıçratma yok. Sadece yağ çubuğunu açınca biraz üfleme var. Kronik diyorlar. Sizce ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Kronik olma durumu yok bu kadar yağ eksiltmenin. Motorda yağ kaçakları vs. ne durumda? Km olarak düşününce araçta yağ kaçağı sebebi ile eksilme var gibi. Aksi halde segmanlarda problem olma olasılığı yüksek. Öncelikle düzgün bir serviste aracı lifte kaldırtarak komple kaçak kontrol yaptırmanızı öneririm.

 12. Ford Ka 1998. Segman atıldı, üst kapak değişti, sibop ve lastikler değişti, kol yatağı değişti. 1.000 km olmadan mavi duman atmaya başladı. Tekleme vs yok. Performans düşük. 1.000 km 2 litre eksiltiyor. Öneriniz nedir. Bu parçalar değişmesi komple motor yapılmasında maliyeti düşürür mü.

  • Merhaba,
   Elbette bu parçaların değişmesi komple motor maliyetini düşürür ancak bu parçalar değiştikten sonra bu kadar fazla yağ eksiltmenin sebebi araştırılmalı. Muhtemelen hatalı işçilik veya gözden kaçan farklı bir arıza var. Onarımı yaptırdığınız yere giderek bunu konuşmanızı öneririm. Yağ yakma genellikle segman ve subaplardan kaynaklanır ve sizde bu parçalar değişmiş.

 13. 2000 polo classic. Komple motor yaptirdim. Yag eksiltmeye devam ediyor. 40000km sonra yapan ustaya surekli hatirlatinca getir arabayi dedi. Segman degisecez dedi. Ustanin maliyeti ne olur bilemem. Ama yapuldiktan sonra surekli eksilttigi ve ustaya surekli soyledigim icin para konusmadik. Aracin motoru sifir iken 10000 km de 3 litre yag eksiltmesi nasil olur. Eger hatali iscilikten dolayi segmanlar diger yeni yapilan parcalara zarar verirmi?

  • Merhaba,
   Yeni yapılan motorda parçalar alışıncaya rodaj bitinceye kadar bir miktar eksilme olabilir ancak o şu durum kadar olmaz hiçbir zaman maks 0.5 litre olmalı bakım aralıklarında. Sizin aracınızda hatalı işçilik veya yanlış parça kullanılmış. Segman, silindirlere zarar vermiştir ayrıca yağ yakmadan ötürü katalizörü tıkamış olabilir.

 14. Merhaba benim 98 model şahin s var 2 lt yağ koymuştum aradan 2 hafta geçti bi 2 lt daha yağ koydum yağı koydum çalıştırdım araba yoğun beyaz duman attı ama hiç hararet yükselmedi motor aksamında değişik bi ses yok

  • Aracınızın segmanları ömrünü tamamlamış gibi. Motor performansı nasıl? Eskiye göre muhtemelen daha yavaş kalıyordur.

 15. mrb ustam aracım opel corsa 1.0 motor 3 silindir benzin 2004 model .benim sorum aracım yağ eksiltme var tabi suda eksiltiyor azda olsa rolantide çalışırken duman atması oluyor.. bir iki ustaya gostardim bazı ustalar motor rektifiye dedi bazı ustalar segman deşmesi gerek dedilar …sizce ne yapmam gerekiyor bu arada şanzımandada yağ kaçağı varmış ….ustanın birisi.motor katkı yağı kulan işin çozulur demek istedi sizin tavsiyeniz ne acaba teşekur ederim ….

  • Merhaba, motor yağ katkısı motor yağını kalınlaştırarak segmanlardan sızmasını engeller ancak kısa süreli çözümdür ve komple motor yaptırmak durumunda kalabilirsiniz. Aracınızda muhtemelen segmanlar ömrünü tamamlamış. Düzgün bir serviste segmanları ve contayı değiştirmenizi öneririm. Şanzıman yağ kaçağı da bu işlemler esnasında şanzıman da söküleceğinden(muhtemelen keçe vs. patlamıştır.) düşük fiyatla çözülecektir.

 16. ustam bi süre önce yorum yapmıştım segman değişimi falan diye dediğiniz gibi fiyat çekti başka usta iyiki sizden yorum alıp oraya yaptırmamışım. bu arada aracını ustaya bıraktım 2-3 derken birde baktılar araç komple motora girdi 7-8 tl diyorlar hyundai elantra 1.6 doch motor 2000 model. internetten araştırmama göre normal fiyat birde sizden düşüncenizi almak istedim. iyi günler

  • Merhaba,
   Komple motor yapılacak 7-8 normal ancak üst kapak taşlaması, piston, segman, subaplar ve krank değişiyorsa normal. Motoru komple açtırmışken değişmemiş parça bırakmayın. Mutlaka krank vs. de kontrol edilsin.

 17. Öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkürler. Reno kango 2005 aracım motor sıcakken üfleme yapıyor 210bin kmde. Yağ sızması vardı üs kapağın altından yaptırdım. Hararet yok su eksiltmiyor. Siyah duman atıyor gaza yüklenince. Çekişi iyi yağ yakmıyor motor yarı diyorlar 1 usta motor yapılacak dedi. Enjejtör leri temizlettim. Sadece üfleme var kullanmalımıym veya ne yapmamı önerirsiniz..

  • Merhaba,
   Üfleme araçlarda bir noktaya kadar normal karşılanıyor modern motorlarda. Eğer yağ eksiltme, çekiş düşüklüğü yok ise bir şey yapmanıza gerek yok. Bu şekilde kullanabilirsiniz.

 18. mehaba ustam reno12 aracım 1 4 motor u yağ yakma var 500 km de 400 gr yağ yakıyor. fiyat aralığı olarak ne kadar a çıkar.sekman yada rektefe yaptıracağım.simdiden teskkurler saygılar

  • Merhaba,
   Segman atılması işleminin fiyatı şehre ve araca göre değişiyor. 1300-2000 arası bir fiyata yaptırabileceğinizi düşünüyorum başka bir sorun yoksa araçta.

 19. Ustam merabalar. 2009 kangom var 65 lik. Araç şehir içinde yağ eksiltme yapmıyor.( şehiriçinde genelde 2500 devir civarında kullanıyorum) ama uzun yolda 3000-4000 devir arasında uzun süre kullanıldığı zaman yağ eksiltiyor. en son 2000 km. uzun yolda yağ minimum alarmı verdi. baktım yağ çubuğunun ucuna kadar inmiş. 1.5 litreye yakın yağ koydum. araç için yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler

  • Merhaba,
   Araçta fiziksel bir yağ kaçağı var mı? Motorun yüksek devirlerde daha fazla yağ yakması normal ancak sorununuz segmanlar gibi duruyor. Eğer araçta yağ filtresi, karter vs. kısmında ciddi kaçak yok ise segmanlar yağı yanma odasına veriyor yüksek ihtimalle.

 20. Passat 1.8 t 2000 model 236 bin de aracım var. 206 bin de alırken motorda üfleme duman atma yoktu. Şimdi çok az tam gazda eksozdan beyaz duman, motor yağ çubuğundan da beyaz duman geliyor.

  Performansı aynı, ama bin km’de 1 litre yağ bitiyor. Neryee gidiyor bu yağ anlamadım.

  • Merhaba,
   Aracınızın büyük ihtimal segmanları silindirlere yağ veriyor. Hiç yakın zamanda aracı lifte kaldırıp yağ kaçaklarına baktınız mı?(Yüksek ihtimalle bu kadar fazla seviye yağ kaçağı olarak gitmiyordur tabi)
   Araçta segmanlar değişömesi gerek gibi, bir serviste kompresyon testi yaptırırsanız segmanların durumunu anlayabilirsiniz.

 21. Aziz usta merhaba. 2009 kango segman atmak için üst kapak mı sökülmesi lazım yoksa alttan yapılabiliyormu. Bir de güncel maliyeti ne kadar tutar. Teşekkürler

  • Merhaba,
   Birçok motorda alttan karter ve krank sökülerek segman değişimi yapılabiliyor. Ortalama 1500-2000 aralığında tahmini tutar diye düşünüyorum.

 22. S.a ustam 5 yıldır kullandığım 2000 model benzinli, düz vites Hyundai elantra aracım var. 260.000′ de motorda yüksek güç kaybı, beyazımsı duman, yağ eksiltme, ve devrinde iken vites istercesine yüksek ses veriyor. Ne yapmam gerekir Ankarada gidebileceğim en iyi yer neresidir.

  • Merhaba,
   Aracınızda yüksek ihtimalle segmanlar tamamıyla görevini yitirmiş. Ostim’de çok iyi servisler var, Google yorumlarına bakarak tercih edebilirsiniz.

 23. İyi günler Ustam. 2006 Nissan Almera 1.5 aracım var Lpg li 200 bin km de. 10.000 km de 2 litre yağ eksiltiyor, herhangi bir duman atma yok. 2 ve 4 nolu subap değerleri biraz düşük çıktı(140) yağ eksiltme neden kaynaklanabilir. Pcv valfini yeni değiştirdim kartel havalandırma contası subap contalarından yapar mı yaparsa bu kadar yağ eksiltir mi? Ayrıca yağ segmanlarının kurumla tıkanması mümkün mü?

  • Merhaba,
   Segmanlarda aşınma başlamış olabilir km çok yüksek değil ancak bildiğim kadarıyla bu motorlarda kronik bir sorun. Motor dışında yoğun bir terleme, yağ sızıntısı yok ise segmanlardan sızdırıyor gibi.

 24. Ustam kolay gelsin. Iyi çalışmalar. Aracım 2005 vectra c 215 binde . 77 binde lpg takılmış . Aracımda Su an 1500 km de 1 lt yağ eksilmesi var. Ayrıca mavi duman atıyor. Çekişte yakıt tüketiminde motor sesinde sıkıntı yok. 2 ustaya götürdüm açıp bakılması lazım segman kurtarırsa 4 komple motora giderse 8 bin masraf çıkar dedi 1. Usta. 2. Usta ise 5.750 ye yapılabilecek her şeyi hallederiz sadece sekman kurtarmaz dedi sizin görüşünüz nedir ?

  • Merhaba,
   1500 km’de 1 litre yağ eksiltiyorsa segmanlar komple işlevini kaybetmiştir. Ancak yağ yakan motorda silindirler, subaplar da zarar görüyor. O sebeple komple motora girmenizi öneririm. Eğer ustanız sadece rektefiye yapıp motoru takacaksa 6ya biter ancak tavsiyem triger, devirdaim, baskı balata değişimini de yaptırmanız. Bu şekilde 8e biter diye düşünüyorum.

 25. Merhaba,
  Aracım Clio Fidji 2004 model 1.5 DCI. Çekişten düşüş, mavi duman ve yağ eksiltme var. Ustaya gittim, motora bakıp muhtemelen rektefiye 10-12 bin TL masraf çıkar dedi. 10000 km’yi geçti hala kullanıyorum. Çok ciddi yağ eksiltmeye başladı. Kafamda üç soru mevcut. Acaba segman kurtarır mı? Segmanın maliyeti ne olur? Rektifiyenin maliyeti ne olur ?

  • Merhaba,
   Segman attırsanız yağ kaçağı azalır büyük ihtimal ama yine de motorunuz eski sağlığına kavuşmaz. Yüksek ihtimal conta, subaplar, pistonlar da aşınmıştır ve buralardan da kompresyon ve yağ kaçağı vardır. Kaliteli parçalar ile rektefiye işlemi 10 binden aşağı olmayacaktır yüksek ihtimalle.

 26. Slm usta aracım 97 model fort escort clx enjeksiyonlu yag yakıyor kılometre olarak hiç ölçmedim tahminim bin kilometrede yarım litre eksiltıyodur herhalde ustaya gösterdim sekmanlardan dedi 5 bin tutarmış fiyat çok deyilmi aslında sadece hafta sonları biniyorum yaptırmasammı yoksa yarım motor yapıyorlar herhalde yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Aracınız yıl olarak eski. Yarım motor yaparsanız ilerleyen süreçte conta, subaplar derken yine masraf açacak size. Tavsiyem çok az biniyorsanız yağını kontrol edip sürün. Durumunuz müsait olduğunda ise komple motor yaptırmanızı tavsiye ederim.

 27. Merhabalar, 2002 model Megane 1.6 motor 16v aracım yolda giderken stop ediyor, sanayiye götürdüm bujilere yağ olduğunu söyledi motor açılmadan birşey söyleyemem ama en az 2 bin TL masrafı olacağı söyledi. Fiyatlar abartı mi ? Ve bujilere neden yağ gelir ? Ne yapmam gerekir ? Teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Conta kaynaklı bujilere yağ vermiş olabilir, segmanlar aşınmış olabilir. Eğer segmanlarda sorun var ise araç ciddi yağ eksiltiyor olmalı ve motor performansının düşük olması gerekir. Eğer conta problemli ise ortalama 2bin lira masraf olacaktır ustanız bunu söylemiş olabilir.

 28. Merhaba
  Aracım 2005 model 1.2 Fiat Punto Dynamic(Triptonic) aracım bir ay önce conta yaktı ve ustaya getirdik conta değişti 2gün sonra tekrar teklemeler yaptı ve yolda bıraktı tekrar getirdik bugün aracın bloğunda 4mm bi yamukluk olduğu söylendi ve iki çözüm olduğunu söylediler birincisi o yamukluğu düzeltmek daha az maliyetli ikincisi segman atmak hangisi doğru bir işlemdir ve segman atmak sağlıklımıdır araç için ?

  • Merhaba,
   Blokta yamukluk tespitini ustanız conta değiştirmeden önce rektefiyeciye ölçtürmeliydi. Burada bir usta hatası var. Yamukluğun tespit edilip size öncesinde bilgi verilmesi gerekliydi. Yamukluğu düzeltmeden arızanın çözülme şansı yok, daha farklı segmanlar ile boşluk alınabilir ancak ilerleyen süreçte o segmanlar yine işlevsiz hale gelip yolda bırakacaktır. Aracın motor bloğunu düzelttirip yeni conta ile montajının yapılması gerekiyor.

 29. Ustam arabam astra h 1.4 2010. 156 binde
  1000 kmde 300 ml kadar yağ eksiltiyor. Su da eksiltmeye başlayınca ustaya götürdüm liftte baktı silindir kapak contası aşınmış değişmek lazım dedi. Ayrıca subap iticileri de ses yaptıracağı için değiştirecektim. Üst kapağı sökünce motorda yoğun aşınma mevcut komple motor yapmak lazım 7-8 olur dedi. Rektefiyeciye götürüp bakmam lazım dedi. Ben sadece sekman kurtarmaz mı dedim. Motoru indirdi rektefiyecide ölçtürdük. Pistonlar sekman sekman yatağı subaplar, subap iticileri triger zinciri alt ve üst takım contalar değişiyor. Yapılan işlem sizce nasıl gerekli miydi emin olamadım. Son olarak parçalar ben orjinal temin ettim fiyat olarwk bana maliyeti 5500-6 arası olacak.

  • Aracı kaç yıldır kullanıyorsunuz? 10 yaşında ve 150 binlerde motor için aşınma biraz fazla. Çok mu hor kullanıldı veya bakımları mı geciktirildi? Yapılan işleme göre maliyet normal görünüyor ancak kilometreye kıyasla aracın çok kötü kullanılmış olması gerekiyor o parçaların değişim istemesi için.

 30. Araç 2 yıldır bende motorun içinin kurum dolu olduğu söylendi. Aşınma var dendi. 120 binde aldım 35 bin km’dir ben kullanıyorum. kendi kullanımım olarak hep en iyi yağı kullandım ve 10 bin bakımını hiç geciktirmedim önceli kullanımı nasıl bilmiyorum doğrusu. Bu işlemler yapıldıktan sonra araç yenilenmiş gibi olur mu yoksa komple rektefiye ister mi kısa zamanda sizce?

  • Benzinli araçlarda kurum birikmez aslına bakarsanız çünkü benzin yandığında kurum bırakan bir yakıt değildir. Yapılacak işlemler ile motor neredeyse komple rektefiye görmüş oluyor ustanızın işçiliği kaliteli ise.
   Kullanım ve bakımlarına göre bana biraz gereksiz bir işlem yapmışlar gibi geldi ancak motor sökülmüş artık. Yapan ustadan mutlaka en az 1 yıl garanti isteyin ve bunu yazılı bir şekilde isteyin.

 31. Ustam bende 2008 model 168000 km de LPG’li Fiat Linea aracım var aracımda gözle görünen hiç bir yerinde yağ kaçağı yok ekzozdan duman atma yok yağ çubuğundan yağ konulan yerdende hiç üfleme yok ama her 3bin km de nizami 1 Lt de yağ eksiliyor her çeşit yağı denedim hepside 3000 de 1 Lt yaktı sebeb ne olabilir

  • Merhaba,
   Araç yüksek ihtimal segmanlardan yanma odasına yağ veriyor. Motor sıcakken rölantide gaza bastığınızda hafif mavimsi duman ve pis bir egzoz kokusu oluşturacaktır. Özellikle araç hareket halindeyken egzozdan çıkan mavi duman daha da artar.
   Rektefiye için alt sınır 1000 km’de 1 litre olarak belirtilir. Eğer mali açıdan sorununuz yoksa başka parçalar(katalizör vs.) bozulmadan bir rektefiye işlemine başlamanızı öneririm.

 32. Aziz bey merahaba.Aracım 1998 astra ve 281 binde. Ben son dört aydır ve 3 bin km’dir kullanıyorum.Alırken expertiz yaptırmadım,ustaya götürdüm.Orada sadece siyah duman attı.Bu da yakıtla ilgili bir durum dedi usta.Aldıktan hemen sonra triger,baskı balata vb bakımları yapılrken yağ ve filtreler de değişti.Bu andan sonra araçtaki yağ yakma ve mavi duman atma belirgin oldu.Muhtemelen katkılı yağ ile satana kadar perdelenmiş bir kusur ile ayıplı malı satma ahlaksızlığı var.Neyse ,ben bu sorundan kurtulmak için tamir servisine danıştığımda segman değişimi için 4 , motor yenileme için 8 bin lira alt sınır verdi.Bu fiyat başka bir serviste yine aynı oldu.Aracım 3 bin km’de yaklaşık 2 litre yağ eksiltmiş.Sorunun çözümü segman mı yoksa fazlası mı bilmiyoruz.Aracın gidişi,sessiz çalışması ve çekişi bence çok iyi.Aslında sorum şu.Motor yenileme için çok para istenebilir ama sadece segman için 4 bin lira alt sınır çok değil mi?Neticede bu işlem için motor komple inmiyor bildiğim kadarıyla.Siz ne önerirsiniz?

  • Merhaba,
   Segman bazı araçlarda motor indirilmeden krank sökülerek değiştirilebiliyor ancak sizin aracınızda böyle olmayabilir. Size tavsiyem aracın kaportası, mekanik aksamları vs. düzgünse motor yenileme yaptırın. 3 bin km’de 2 litre yağ eksilten motorun subapları, pistonları da çok kötü haldedir diye düşünüyorum. İlerleyen süreçte segman sonrası tekrar motor açtırmak daha pahalıya gelecektir size.

   • Merhaba
    Alfa 147 marka aracim var ayda 1500 2000 km yol yapiyorum yaklasik 4 litre yag yakiyor. Ustaya sordum segman degistirsem diye 6000tl den segman degisimi icin fiyat verdi sadece segman degisimi yapmak bu kadar tutuyormu.yoksa rakam abartimi.cunku ust motor gecen sene 5000tlye yaptirdim.1 ay kdr oncede buji degistirdim yag yakmadan dolayi bozulmustu.suan sadece segman degistirsem cozulurmu ve 6bin tl tutarmi

    • Merhaba,
     1000 km’de 2 litreye tekabül eder ki bu fabrika toleransının iki katından fazla. Motor bloğu üst kapağa göre daha zor işçiliğe ve fazla parça maliyetine sahip.
     Aracınızın kaportası ve diğer parçalarının kondisyonu iyiyse kaliteli bir serviste komple motor yaptırmanızı öneririm, piston, krank dahil. Aksi halde birkaç yıl sonra bu parçalar da arıza verecektir.

 33. Ustam merhaba.2 gün önce 1994 model orta kasa broadway aldık.Araçta mavi duman atma var gaza basınca daha da çıkıyor. Benim kafama takılan araç orijinal 150.000 km ‘de ve 7 sene doğru dürüst binilmemiş araca. Böyle bir araçta segmanların aşınması söz konusu olabilir mi?Sizce aracımızda segmanların yenilenmesi bize yaklaşık ne kadara mal olur?

  • Merhaba,
   Eski bir araç ve uzun süre yağı değişmemiş olabilir. Yani km’den bağımsız segmanlar aşınmış olabilir.
   1500 lira civarına sadece segmanlar değişebilir ancak tavsiyem komple motor yaptırmanız olacaktır. Aksi halde ilerleyen süreçte piston, conta da sorun çıkaracaktır.

 34. Usta merhaba,
  Aracım Skoda Favorit. 3 yıldır biniyorum. Çekişi ve yakıtıı fena değil bana göre ideal. Araç çalışırken yağ çubuğunu çektiğimde belirgin bir şey yok ama gaz verince yağ damlacıkları ve hafif buhar atıyor. Egsozda herhangi bir renkte duman ya da koku yok. 3000 kilometrede 1 litre yağ ekliyorum. Daha çok uzun yol yaptığımda yani yüksek devirde kullanırken eksiltme oluyor. Yağ çubuğu tam sıkılı geçmiyordu ucunu teflon bant sarıp sıkıştırdım, yağ kokusu şimdilik gelmiyor.
  Acaba segman ya da motor ister mi bu araba? Detay verirseniz memnun olurum. Yağ 20W-50 kullanıyorum. Tavsiyelerinizi takip ediyor olacağım.

  • Merhaba, yağ olarak çok kalın yağ kullanıyorsunuz. Ona rağmen 1000 kmde 300 ml gibi bir eksiltme yapıyor. İmkanınız varsa araç da düzgünse segman veya motor yaptırabilirsiniz. Kalın yağ ile bu şekilde eksiltme yapıyor ise segmanlar ciddi olarak artık yağ veriyordur silindirlere.

   • Cevabınız için çok teşekkür ederim. Egsozdan mavi duman, daha doğrusu herhangi bir renkte duman gelmediği için yağ yakımı olup olmadığından emin olmak istiyorum aslında. Sizin tavsiyeniz de kafama yatmadı değil. Bazı araçların yağ çubuğu dışarıya çekildiğinde buhar ya da yağ gelmesi normal kabul edilebilir olduğundan bahseden ustalarla karşılaşmıştım. Sizin bu konuda ne düşündüğünüzü öğrenmek isterim. Çünkü mantıklı açıklamalarınız var segman ve motor yaptırma konusunda. Tekrar teşekkürler!

    • Merhaba tekrardan,
     Araç çalışırken yağ çubuğu çekilirse doğal olarak buhar ve yağ sıçrayabilir. Özellikle Vag grubu araçlarda çok sık görülür bu ancak sizin aracınız üretilirken Vag grubuna dahil miydi Skoda tam bilemiyorum.
     20w50 çok kalın bir yağ ve segmanlarda ciddi aşınma yok ise kolay kolay motor yağ yakamaz. Ancak mavi duman yok diyorsunuz o da şaşırtıcı. Aracın altını kontrol ettiniz mi, düşük ihtimal de olsa motor bir yerden yağ kaçırıyor olabilir(karter ve contası en büyük ihtimal)

     • Tekrar merhaba usta,
      Aracımın conta ve diğer yağla ilgili bağlantı noktalarını kontrol ettim, herhangi bir yağ kaçağı yok diyebilirim. Ancak yine de aracı lifte kaldırıp contaları iyice kontrol ettirmeyi düşünüyorum. Skoda Favorit aracına komple, henüz yeni motor yaptırmış birisinden rica edip, araç çalışıyorken yağ çubuğunu çektim ve gördüm ki revizyon yapılmış araçta bile yağ çubuğu yerinden yağ sıçraması olduğunu gördükten sonra, kendi aracımın segman ya da motora ilişkin revizyon istemediğine tam olarak kanaat getirdim. Size ve forumunuzu okuyan diğer kullanıcılara bir ışık tutabilsin diye bu bilgiyi ekledim. Saygılarımla..

     • Merhaba,
      Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Dediğim gibi her aracın üretim teknolojisi farklı. Teknik olarak çalışan bir motorda delik açıldığında(yağ çubuğu çekilmesi) buhar, yağ çıkması normal. Aracınızda performans düşüklüğü, mavi duman, yağ eksiltme yoksa bu şekilde binebilirsinz.

 35. Sayom ustacım segman atmak için sadece karter sökülüp pistonlar alınıyor demişsiniz silindir kapağınında sökülmesi lazım değilmi alttan pistonu nasıl alırsın orada kocaman grank mili var yanlışmıyım

  • Özellikle eski araçlarda karter sökülünce krank mili alınabiliyor, bu sayede pistonlar da sökülerek yeni segman montajı yapılıyor. Tabii ki her motor için yapılabilen standart bir işçilik değil.

  • Merhaba,
   Segmanlarda ciddi aşınma var gibi. Ancak aracın model yılı sebepli komple motor yaptırmak daha uzun süreli kullanım sağlar. Yüksek ihtimalle subaplar, pistonlar da ciddi aşınmaya maruz kalmıştır.
   İşçilik ve parça fiyatları çok değişken olduğu için net bir şey diyemiyorum, birkaç servisten fiyat alıp karşılaştırmanızı öneririm.

 36. Merhaba ustam 1997 model aft motor polo classic aracima duman etme şikayetiyle motor yaptirdim. Usta rektefeciden 0.50 piston segman gezi ayi vs istedi diger parcalarda rutin motor yapilirken istenenler neyse motor yapildi bitti motora petrol ofisi yagi koyduk 10/40 1000 sonra gittigimde aracın yagini degistirirken cikan yagi kutuya doldurduk 2.5 lt yağ cikti zatan bende ustaya yag kokusu aliyorum bu yag yakiyor dexim usta ilk motor yakar filitre ve kanallar doluyor bu kadar eksiltmesi normal dedi. Simdi castrol koyduk 4 lt yağı boca etti araca suan 300 km oldu ve araç bir yerde sabit 10 dk bekleyince gaza bastigimda duman atiyor ve yag kokuyor. Yag cubuguda yarinin ust ortasina gelmis. İzmirde bir servise sordum bu araclara segman atilirken standart segman atilmasi lazim gomlek cakilmasi lazim rektefecin bunu nasil es gecmis hayatinda hic woswagen yapmamismi bu arac omur billah yag eksiltecek segman atip gomlek cakmazsan dedi. Sizin gorusunuz nedir ne yapmaliyim. Simdiden tesekkur ederim sormak istediginiz bisey varsa hemen yanitlarim saygilar.

  • Merhaba,
   Motor yapılan araçta işçilik ve parçalar sorunsuz yapılmış ise yağ eksiltme beklenmez. Filtre ve bloğun alacağı yağ en fazla 200 ml olabilir.
   Motor yaptırdığınız yere işi faturalı vs. yaptırdıysanız gidip sorunu çözmesini isteyin. Bildiğim kadarı ile faturalı işçilik yapıldığında belirli bir süre garanti vermek durumundalar.

   • Ustam aracım 2007 Clio hatcbak 202 binde ama araçta yaklaşık bin km.en az 2 litreye yakın yağ eksiltme oluyor aracın altında vs.herhangi bir kaçak gözükmüyor aracın çalışmasında sesinde anormal bir durum yok sizce bu sorunu nasıl giderebilirim yada sorun ne olarak görünüyor nasıl bir çözüm yolu bulabilirim

    • Merhaba,
     Aracınız ciddi oranda yağ yakıyor gibi görünüyor. Egzozda mavi duman ve gaza yüklenildiğinde pis koku geliyor mu?

     • Hocam açıkçası anlayamadım, o kadar eksilen yağın bir yerden çıkması gerek. Motor ısındıktan sonra 3-4 bin devirlerde tutup egzozu gözlemlediniz mi? Yağ yakma genelde yüksek devirlerde egzozdan belli olur, rölantide pek mavi duman görülmez.

     • Aziz Bey megan 1 aracım var triger koptu üst kapak mil tamir edildi suda kaçak yok fakat araçta hiç yağ kesilmesi olmazdı 300 km de çizginin yarısına geldi ciddi yağ yakma oluştu mavi dumanda var ustaya sorduğumda abi üstü yaptık alt koyverdi genelde böyle olur üst kuvvetlendi alt zayıf yapılmadan önce yağ yakma yoktu şüphelendim acaba üst kapak subaplaın contalarını takamadılarda yağ yakma olabilirim çünkü 300 km 1,5 lt yağ yakma oluyor teşekkür ederim

     • Merhaba,
      300 km’de 1.5 yağ eksiltme çok ciddi bir rakam. İşçilik hatası var gibi duruyor. Motor bloğu ne kadar zayıf olsa da bu kadar yağ eksiltme yapmamalı.

 37. Merhaba ustam aracım 1998 model voswagen passat 1.8 otomatik aracımın yaklaşık 6 7 aydır motor kapağını açınca üfleme yaptığını farkettim.ve sanki biraz aracın gücünde eksilme var gibi.belkide piskolojik.bu arada aracım 358 bin km de aracımın yağ bakımını hep zamanınızdan önce yaptırdım ve castrol markayla.duman atma yağ yakma su eksiltme vs yok.ama üfleme var.buda yaklaşık 7 aydır.bir kaç ustaya gösterdim kimisi motor istiyor dedi kimisi normal daha 2 3 yıl motor istemez dedi.buda ikilemde bıraktı beni.sice üfleyen motor rektefiye istermi.ne önerirsiniz.maliyeti ne olur.bilgilendirirseniz çok sevinirim.tesekür ederim

  • Merhaba, aracınızda bariz bir mavi duman, yağ eksiltme yoksa bu durumu sorun etmeyin derim. 1.8 motorların teknolojisine tam hakim değilim ancak üstten egzantrikli motorların neredeyse tamamı çalışma sırasında üfleme yapar. Araçtaki güç eksilmesi durumunu en iyi kompresyon testi ile anlayabilirsiniz. Sanayide bu testi yapan bir servise giderek silindirlerin kompresyonlarını ölçtürün. Bu motor segmanlarında aşınma olup olmama durumuyla ilgili de size bilgi verecektir.

 38. Ustam kolay gelsin eski kasa Fransız clio1var bende mavi duman var ve yağ kokusu alıyorum araç 239 binde motor yapmaya 8 bin 10 bin arası fiyat veriyorlar Sekman atmak sağlıklı olurmu

  • Merhabalar,
   Aracınız model ve km olarak eski olduğu için subaplar, conta vs. de yakın zamanda arıza verebilir. Maddi durumunuz uygunsa ve uzun süre binecekseniz komple motor yaptırmanızı öneririm.

 39. Merhabalar 2010 model geely ekho comfort 1.3
  222000 de araç 1000 km de yaklaşık 6 7 litre yağ içiyor. Motorda yağ kaçağı yok çekiş çok düşük buji leri söktüm ikisi yağ içinde kalmış temizledim taktım bir gün sonra yine aynıı oldu yola çıktığımda dumandan başka bir şey görünmüyor. Sekmenle kurtarabilir miyim
  Katalizör u kırmışlar

  • Merhaba,
   1000 km’de 6-7 litre yağ çok fazla bir değer. Araçta segmanlar direk yağı yanma odasına veriyor büyük ihtimalle ancak o kadar yağın yanması bloğa ve pistonlara da yüksek ihtimal zarar vermiştir sıcaklık çok yükseldiği için.
   Katalizör zaten o kadar yağ yanması durumunda genellikle bozuluyor ve bu şekilde aracınız muayeneden geçmeyecektir. Araca binmeyi düşünüyorsanız komple motor yaptırmanızı öneririm.

 40. 2005 reno kango 1,5 dci dizel aracım 600 km de 1 litre yağ yakıyor, sekman attırayım dedim 2500 TL işçilik parça dahil normal mi. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Motor karterden açılacak muhtemelen. Parçalar orijinalse ve sonrasındaki yağ bakımı dahil ise fiyat normal gibi görünüyor.

   • Merhabalar ustam benim 2005 1.2 16 walf 252000 lpg li fiat albe yam var 1000 km de 400-500 gr yağ eksiliyor gözle görülür yağ kaçağı yok eksozdan beyaz duman çıkıyor motorcu bi arkadaşa gösterdim gaza biraz yüklendi hafif mavi duman attı eksozdan da kurum çıktı
    biraz yağ yakması var dedi kurum için benzine katılan katkı varmış ondan al benzine katar kurum çıkar dedi aracımda tekleme çekişten düşme yok bu kadar yağ yakması normal mi ne yapmam lazım

 41. Merhabalar ustam benim 2005 1.2 16 walf 252000 lpg li fiat albe yam var 1000 km de 400-500 gr yağ eksiliyor gözle görülür yağ kaçağı yok eksozdan beyaz duman çıkıyor motorcu bi arkadaşa gösterdim gaza biraz yüklendi hafif mavi duman attı eksozdan da kurum çıktı
  biraz yağ yakması var dedi kurum için benzine katılan katkı varmış ondan al benzine katar kurum çıkar dedi aracımda tekleme çekişten düşme yok bu kadar yağ yakması normal mi ne yapmam lazım

  • Merhaba,
   Aracınızda segmanlar zayıflamış muhtemelen. Mavi duman çıkması aracın yağ yaktığının göstergesi. Benzin katkısı değil de yağın kalınlaşmasını sağlayan yağ katkısı kullanabilirsiniz ancak bu da aracın çekişini ve motorun ömrünü kısaltabilir.

 42. Merhaba! Hocam benim aracım opel vectra c kasa 1.6 2005 model hocam aracımda yag eksiltme var gaza yüklenince duman atıyor ve yanık yag kokusu geliyor fakat motorda en ufak ses dahi yok çok düzgün çalışıyor hatta sesi bile duyulmuyor ve bu benim çok canımı sıkıyor ne yapmalıyım çok teşekkür ederim

 43. Merhaba. aracım 92 model 2.0 Mazda 626 araca üst kapak conta yapılmış motorunda üfleme vuruntu yok sadece Duman atma oluyor. Üst kapağı yapan usta aracın segmanlarının iyi durumda olmadığını söyledi bu nedenle duman atabilir ve yağ yakabilir dedi. Şuan araç yağ yakıyor segman atılırsa düzelir mi ve maliyeti ne olur? Bu durumda geçici olarak hangi yağı kullanmalıyım?

  • Merhaba,
   Mavimsi duman atıyorsa dediği gibi araç yağ yakıyor olabilir. Silindirlerde, blokta sorun yok ise segman ile kurtarır. Bu süreçte motora biraz daha kalın yağ kullanabilirsiniz ancak bu sefer yağ yakmayı keserken yağ pompası gibi parçaların zorlanmasına sebep olabilirsiniz.

 44. Selamu aleyküm ustam bende 2013 model 1.3 Multijet Linea var 1000 km de 1lt yaklaşık n yağ yakıyor nasıl bir yol izlemem lazım şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Kilometre olarak çok yüksek görünmüyor, bir motoru kontrol ettirmenizi öneririm contalardan vs. de ciddi yağ kaçırıyor olabilir.
   Aksi halde araç komple motor istiyor gibi.

 45. Kolay gelsin benim uno 70 s 1999 model aracim var usta kesme sekman ayilcak dedi kesme sekman atılsa iyi olurmu yoksa daha saglikli olmasi icin sifir seman mi attirmak gerekir tam olark bilmiyorum rektefe icin 1500 yag contalar 400 sekman 500 ustada 2000 el emegi istedi ortalama 4500 civari ne yapmam gerek

  • Merhaba,
   Araç eski olduğu için sadece segman değişimi ilerleyen süreçte pistonlarda, contada vs. de sorun olmasına sebep olabilir. Durumunuz varsa ve aracı kullanacaksanız komple motor yaptırmanızı öneririm.

 46. Hayırlı bayramlar aracım 1.6 toyota corolla 2002 model otomatik vvti motor 340 binde 10w40 yag kullanıyorum arac kullanima bagli yag yakıyor bazen 1000 kmde 1 lt bazen 2500 kmde 1-1.5 litre kadar performansı çok iyi hicbir sorun yok yag kacagi yok üfleme yok duman atma yok ama yag yakıyor sizce segman atmak mantıklı mıdır arac uzun suredir yag yakiyor yeni degil 30-40 bin kilometredir boyle ve yag yakmasi artmiyor hep ayni

  • Merhaba,
   Araçta su eksiltme yoksa, gözle görülür bir yağ kaçağı yok ise segmanlar ile kurtarılabilir gibi duruyor.
   Ancak aracın yaşı ve kilometre göz önüne alındığında kısa süre sonra farklı arızalar ile tekrar motor açmanız muhtemel.
   O yüzden bütçe var ise komple motor öneririm.

 47. Hocam aracım reno clio 1999 model habire sekman atıyor vitese geçiriyorum ama gitmiyor dü yama yukarı çıkıyorum devamlı sekman atıyor bu konuda ustalar yapıyor yine aynısı oluyor fikriniz nedir atmaması için

 48. Selam usta 1.8 otomatik mazda lantis 98 model arac var yeni aldm sabah ilk çalstrmada yogun beyaz duman atıyor ısınnca kesiyor araçta yağ eksiltmede var çekişte hicbir skntı yok usta motorda en ufak ses titreme yok usta segman atalım dedi sıkntı olmaz daha dedi buarada üst kapak contası eskimiş yag kaçaryor 245 binde araç daha ilk defa motor açılyor segman ve contalar degişecek dedi sadce

  • Merhaba,
   Araçta yağ eksiltmesi ciddi değilse ve mavimsi duman yoksa conta probleminiz de olabilir.
   Üst kapağın da kontrol edilmesini öneririm, kilometre yüksek.

 49. Selam usta 99 civic var geçen yıl hararet den sonra üst conta degisti ama sonrasinda araç yag eksiltmeye ve duman atmaya basladiydi yağ katkısiyla duman atma koku vs kesildi ama yağ eksiltme devam ediyor ne önerirsiniz sekmanla sorunum çözulürmü yoksa motor inecekmi motor için bi usta takribi oda 25 bin gibi rakam verdi normalmi bu rakamlar birde sekman attırsam o kaça olur veya sekmanla yağ eksiltme düzelirmi en önemlisi.

  • Merhabalar,
   Araç yüksek ihtimal segmanlardan yağ kaçırıyor. Sekman atma ile yağ yakmayı durdurursunuz ama kısa sürede pistonlar vs. de sıkıntılı olduğu için yine sorun yaşarsınız.
   Durumunuz varsa komple motor yaptırmanızı öneririm.

 50. Abi benim aracim 89 model dogan L yag eksitmesi cok az ama gaza basinca duman atiyor ustaya goturdum sekman kirmis dedi rekdefiye olucak dedi bayramdan sonra goturecegim sadece sekman degişse ne olur ben aracimi degistirecegim bi muddet beni idare etmezmi ustam bide sekman degisse sadece dedi buda yalanci tamir olur dediler gorusleriniz nedir simdi bu halde yolculuk yapabilirmiyim aracimla

  • Merhaba,
   Pistonlar ve üst kapak sağlamsa segman değişimi yağ eksiltmesini azaltır ancak çok uzun ömürlü olmaz.
   Motorun diğer kısmı sağlam ise bir 50 bin km kullanım sağlarsınız diye düşünüyorum ortalama.

 51. Hocam merhabalar. 2010 model avensis var bende. Yağ eksiltme benzin katkısı ekledikten sonra olmaya başladı. Ne kadar eksilttiğini ölçümlemedik. Ancak kalkışlarda (ışıkta bekledikten sonra) aynadan sürekli takip ediyorum ve ilk kalkışta hafif yoğun bir mavi duman atıyor. sonrasında giderken olmuyor yani görülmüyor öyle yoğunluk. yedek bir yağ alıp bagaja koydum ve ekleme yapıyorum arada.Ancak dediğim gibi miktar olarak ölçmedim.Bazen beyaz duman da gördüm. ne yapılabilir. performans düşüklüğü hissetmiyorum. youtube da bir video gördüm ve arac calışırken yağ kapağını çıkarıp sıkmadan kapağı yerine koydum kapakta hafif titreme haricinde bir hareket olmadı. ve bir dk boyunca 3000 devirde tutup bıraktım. beyaz yoğun bir duman da olmadı. Bunlar normalse önemli bir sorun yoktur diyordu videoda. Lakin dediğim gibi mavi duman arada oluyıor ve egzosttan kötü koku da yapıyor .Ne önerirsiniz.

  • Merhaba,
   Araç büyük ihtimal hafif segmanlardan yağ veriyor yanma odasına.
   Ne kadar yağ eksilttiğini takip etmenizi öneririm. Üreticinin verdiği toleransların dışında eksiltme yok ise devam edebilirsiniz. (Genelde üreticiler 1000 km’de 1 litre gibi eksiltmeye tolerans gösterir kullanma kılavuzunda.)

  • Merhaba,
   Segman ayarı motor yapılırken yapılmış olmalı mutlaka. Aracınızda nasıl bir problem var?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here