Motora Segman Atılması Nedir? Segman Atma Maliyeti

Segman atmak, araçların motoru için yapılan işlemdir. Bir motor için segman atılmasına karar verilmesi, söz konusu motorun randımanlı çalışmadığı ve ömrünün sonuna geldiğinin habercisidir. Segman atılan aracın motoru sürekli yağ kaçırarak gömlekleri patlatır. Bu olay genellikle uzun yol yapan araçlarda (taksi ve nakliyat araçları) görülen bir durumdur. Bu durumun yaşanması aracın motorunun ömrünü tamamladığı anlamına gelir. Gerekli bakımların yapılması durumunda bile, motor sadece belirli bir süre gidebilir. Böyle durumlarda motorun tekrar düzenli çalışmasını sağlamak için segman atılabilir.

Segman atma işlemi sanayide yarı rektefiye olarak da sıkça söylenir. Otomobilin yeterli kompresyonu verememesi, çekiş düşüklüğü, motorda üfleme, mavi duman, sıvı eksiltme gibi belirtileri vardır.

Kısaca segman atmak kavramı, motorun ömrünü geçici olarak uzatmak amaçlı yapılan ekonomik bir işlemdir.

Segman Nedir?

Motorun yanma odasında sıkıştırma ve emmeyi sağlayan pistonlar ve silindir arasındaki yağ ve kompresyon geçişini engelleyen halka şeklindeki parçalara segman denir.

Segmanlar, tam anlamı ile pistonun alt ve üstünü ayırdıkları için yanmış egzoz gazlarının yağ karterine inmesini engellerler ve motorun iç basıncının değişmemesini sağlarlar. Ayrıca silindir kısmındaki yağları ayırarak yanma odasında yanmasını ve aracın yağ yakmasını engellerler.

Günümüzde kullanılan otomobillerde her pistonda yağ ve kompresyon segmanı bulunur.

Motora Segman Atmak İyi Midir?

İçten yanmalı motorlarda silindirlerin hareketi boyunca segmanlar, kompresyon ve yanmayı sağlama görevindedirler. Doğrudan blok ile temasta olan segmanlar genellikle pistonlardan önce eskir ve aracın yağ yakmasına, kompresyon kaçağı vermesine sebep olurlar. Motoru tamamen indirmeden karter kısmından sökülerek yapılabiliyor olması, maliyetinin düşük olması sebebi ile tercih ediliyor olsa da segman atmak geçici bir çözümdür. Çünkü diğer parçaların da elden geçirilerek arızanın tamamen giderilmesi gerekir. Sıfırdan motoru rektefiye etmenin ciddi bir masraf olduğu düşünülürse segman atmak kısa süreli çözüm olarak yaptırılabilir ancak uzun vadede tekrar araç yağ yakmaya ve performans kayıpları yaşamaya başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Yeni A4 S-Line: Tüm Detaylar

Segman Atılmasının Zararı Nedir?

Segman attığında maddi zararı, attığı süreye göre değişkenlik gösterir. Segman attığı zamandan, ne kadar kısa süre önce motor yapılırsa o kadar maddi anlamda az masraf çıkar. Segman attıktan bir kaç ay sonra motor yapılır ise piston ve silindir içerisinin revizyon görmesine gerek olmayabilir. Ancak segman ile aracın kullanılmasına devam edilmesi bu parçaların da ömrünün hızla tükenmesine sebep olabilir.

Segman Arızası Kime Yaptırılmalıdır?

İşçilik olarak zorlu ve bilgi gerektiren bu için mutlaka alanında uzman bir servise gitmelisiniz. Motoru tamir etmek için ince bir ustalığa ve titizliğe ihtiyaç vardır. Aksi halde deneyimsiz servisler daha ciddi masraf çıkmasına sebep olabilir.

Segman Kaç Kilometrede Baş Gösterir?

Segman, aracın dayanıklılığına göre belli kilometrelerde atabilir. Segman çoğu araçta, iki yüz bin bin kilometre ile yedi yüz bin kilometre arasında atabilir. Tabi ki de bu aracın nasıl kullanıldığına da bağlı bir durumdur. Araç çok hor kullanıldı ise bu sayı daha düşük olacaktır.

segman nedirSegman İsteyen Araç Nasıl Anlaşılır?

Aracın sürekli yağ eksiltmesi, gaza yüklenildiğinde egzozdan mavimsi bir dumanın çıkması, performans düşüklüğü motorun yağ segmanlarının işlevini yitirdiğine işarettir.

Motorun Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

İçten yanmalı motorlar segmanları aşındığında motor yağını yanma odasına sızdırır ve araç sürekli yağ eksiltmeye başlar. Özellikle segmanları ciddi aşınmış araçlar 1000 km’de 1 litre gibi ciddi yağ eksiltmeleri yapmaya başlar.

Motorun yağ yaktığını anlamanın en kesin yolu gaza yüklenildiğinde egzozdan gelen mavimsi bir dumandır. Eğer araçtan mavi tonlarında duman geliyor ve yağ kokusu duyuyorsanız muhtemelen segmanlarınızda aşınma vardır. Diğer bir kontrol ise yağ çubuğunu sık sık kontrol etmektir. Ancak motorda yağ kaçağı olması vs. yanıltıcı sonuç verebilir.

İlginizi Çekebilir  Infınıtı Q70: Lüks'e Yeni Bir Bakış Açısı

Motorun Yağ Yakması Nasıl Engellenir?

Eğer aracınızın motoru yağ yakıyorsa en iyi çözüm segman veya rektefiye ile sorunu tümüyle ortadan kaldırmaktır. Ancak bütçeniz veya zamanınız yeterli değil ise;

 • Kullandığınız yağdan daha kalın vizikotede motor yağı kullanmanız işlevini yitirmiş segmanların yağ sızdırmasını bir nebze engelleyecektir.
 • Motordaki aşınmaları doldurduğunu iddia eden motor katkıları ile aracınızın yağ yakmasını bir süre azaltabilirsiniz.

Ancak, eninde sonunda motoru yaptırmanız gerekecektir. Yukarıdaki saydıklarımız sadece geçici çözümlerdir.

NOT:İkinci el aldığınız otomobillerde de alır almaz yağ bakımı yapmanız olası motor hasarlarını görebilmeniz açısından çok önemlidir.

Segman Atma Maliyeti 2020

Sekman nedir olarak da aratılan bu işlemin maliyeti aracın silindir sayısına, motor teknolojisine göre değişkenlik gösterir. 4 silindirli bir araç için ortalama alacağınız fiyat 100-1500 lira aralığında olacaktır.

Segman Kırılması Nasıl Anlaşılır?

Motor yağını silindirlerden ayıran ve tekrar kartere döndüren segmanlar kırıldığında yağ segman fotoğrafıdoğrudan silindir içerisine gidecek ve yanmaya sebep olacaktır. En son aşama olan bu arızada araç çok ciddi yağ eksiltmesi yapacak ve düzensiz çalışmaya başlayacaktır. Ayrıca gaza basıldığında egzozdan mavi ve çok ağır kokulu bir gaz çıkacaktır. Eğer motor aşırı yağ eksiltmeye ve mavi duman atmaya başlamışsa en kısa sürede onarımı yapılmalıdır. Aksi halde yakıt ile yağın beraber yanması motor blogunda ve pistonlarda bozulmalara yol açacaktır.

Araba Segman Kırarsa Ne Olur?

Aracınızda segmanların işlevini kaybetmesi sonucunda motor yağı kartere süzülemez ve yanma odasında yanar. Bu durum piston içinin daha fazla ısınmasına, hararete ve motorun yağ yakmasına sebep olur. Segmanı kırık bir aracı sürmeye devam etmeniz pistonların erimesine, egzoz sisteminin ve varsa partikül filtresinin tamamen tıkanmasına sebep olabilir.

Yazı Özeti
Motora Segman Atılması Nedir?
İçerik
Motora Segman Atılması Nedir?
Açıklama
Motoru tamamen indirmeden karter kısmından sökülerek yapılabiliyor olması, maliyetinin düşük olması sebebi ile tercih ediliyor olsa da segman atmak geçici bir çözümdür.

47 YORUMLAR

  • İşçiliğin kalitesine, pistonlarda, blokta bir sorun olup olmamasına göre değişkenlik gösterir. Geçici ve düşük maliyetli bir çözüm olduğundan ortalama 50-75 bin km binilebilir diyebilirim, ancak kullanıma göre de değişkenlik gösterecektir bu süre.

  • Sadece segman için ise fazla bir tutar. Segman değişiminde karter sökülerek alt kısımdan pistonlar alınıyor ve segmanlar değiştiriliyor genelde. Günler süren ve motor yapmak kadar kapsamlı bir işlem değil. Başka bir yerden de fiyat almanızı öneririm.

 1. ben cok anlamıyorum 2 yıldır kullanıyordum sonrasında hararet yükseldi fan acmadı tofas ustasına gösterdık 1000-1500 arası tutar dedi.Skodadan anlayan birine götürdük; o da motoru açmadan bilemeyiz dedi. ama işçilik 1250 civarı tutar dedi araç yatka vuruyor yag yakıyor segman atarız dedi conta takımı segman takımı kol yatak bunları al gel ddi başka birsey olursa alırsın dedi. şimdi hesaplarıma göre yazdırdıgı parcalar 900 ü buluyor. bu rakam artabilir 1250 de işçilik araç ilk aracımdı zaten benim elimde hurda oldu tüp tesisatını aküsüün muayenesini yeni yaptırmasam içim acımayacak ama alım gucum de yok ustune koyacak caresizim ve birazda cahilim.neyin dogru olup olmadını kestiremiyorum 1 buuck aydır bekliyrum para biriktirip yaptırmak için

  • Tavsiyem 2500 civarı harcayacaksanız biraz daha biriktirip tam motor yaptırmanız olur. Segmandan sonra piston aşınmaları, conta eskimesi vs. derken sürekli masraf açacaktır aksi halde.

 2. 2011 1.2 TSİ JETTA Aracım var yogun bi duman atıyor ve motor sirkeliyor 4. silindirde tekleme diye hata veriyor bi kaç yere sordum sekman kırmış olabilir 3 bin lira işçiligi var dediler acaba fiyat abartı bi fiyat mı varsa istanbulda güvenebilicegim bi usta tavsiye eder misiniz

  • Merhabalar,
   Araçta enjektör, bujiler vs kontrol edildi mi? Segman kırmışsa ciddi bir yağ eksiltmesi de yapar araç. Facebook’taki Volkswagen gruplarına ulaşıp oradan usta tavsiyesi alabilirsiniz.

 3. Merhabalar.2006 model Fiat Albea 1.6 16 valf aracım var aracın motorunda üfleme ve buhar olmamasına rağmen egzozdan yüklenince duman çıkarıyor ve yanık yağ kokusu geliyor segman değiştirsem sorunun çözüleceği söyleniyor bu aracın masrafı ne kadar olur bilgilendirebilir misiniz teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Yanık yağ kokusu geliyorsa yüksek ihtimal segmanlardan kaçırıyor araç. Km yüksek sanırım? Motor anlamında işçiliği kolay olan bir model. 1000-1500 TL arasında segman atılma işlemi tamamlanabilir diye düşünüyorum.

 4. merhaba, octavia 2000 1,6 sr 8vlf 300bin km de, ilk çalıştırmada yoğun bir duman atıyor ve 5-10 sn sonra kesiliyor, boşta gaza yüklenince de atıyor, giderken de çok gözükmese de az bir miktar atıyor, motorda üfleme duman atma yok. 1000 km de 0,5lt yağ eksiltiyor. sekmana 3500 tl civarı istiyorlar, komple motora 7000-8000 tl, sizce bu araç için sekman+subap yapma yeterli olur mu, verilen fiyatlar uygun mu

  • Merhaba,
   1000 km’de 0,5 litre ise şuanlık binebilirsiniz, bildiğim kadarı ile üreticinin toleransı 1000 km’de 1 litre. Eğer araca binmeye devam edecekseniz ve kaportası vs. düzgünse komple motor yaptırmanızı öneririm. Km’den ötürü ilerleyen süreçte piston, üst kapak da arıza vermeye başlayacaktır. Bu da ekstra işçilik vs. olacağından komple motor yapımı öneririm.

    • Rica ederim, 8 valf bir araç için üst kapak maliyeti biraz daha düşük olacaktır. Fiyata yorum yapmam için değişecek tüm parçalar ve şehir, servis kalitesi gibi unsurları da bilmek gerek. Temiz işçilikle(faturalı yaptırın mutlaka ve garanti isteyin) yağ pompası, triger, yağ, filtre bakımları, v kayışı, baskı balata gibi ağır bakım parçaları değişimi ile bu tutar normal gibi.

 5. Merhabalar aracım V8 bir araç yağ yakıyor ve sadece durduğu yerde gaza basınca duman atıyor seyir halindeyken duman atma olmuyor. Sizce sadece subap lastikleri mi değişmeli yoksa sekman da atılmalı mı ? Ve maliyeti ne olur ?

  • Merhaba,
   Araca bir kompresyon testi yaptırmanızı öneririm. Sonrasında segman ve subapların durumu anlaşılabilir.

 6. 2000 model hyundai elentra 1.6 16 valf doch motor araç satın aldım. ve yeni yeni yağ yakmaya başlamış yağ eksiltme gibi bi durum yok sadece gaza yüklenince egzozdan mavi duman atıyor sizce ne yapmalıyım. ortalama fiyat ne tutar. beni ne kadar idare eder. teşekkürler

  • Merhaba,
   Aracınızın motoru atmosferik ve sağlam bir motor. Bir kompresyon testi yaptırmanızı öneririm. Çok kaçak yoksa segman değişimi ile ortalama 1250-1500 aralığında işlemi bitirebilirsiniz.

 7. ben izmitte bir hyundai ustasına gösterdim üst kapak sökülüp sekman atılacak falan dedi fiyat ta 3000 3500 fiyat biçti sizce oraya yaptırayım mı

  • Segman için karterden çözebileceklerini düşünüyorum çok karışık bir motora sahip değil aracınız. Farklı bir ustaya daha gitmenizi öneririm komple motor için 6 bin civarı fiyat çıkarıyorlar genelde fazla geldi o tutar.

 8. Mrb mazda 323 var cokta yaktı degistik siboplarda dahil değişti. Ama teklemesi baya arttı onceden azdı. Simdi usta diyor ki 4. Piston sekmani bitmiş. Piston sekman değişimine 1000-1500 makul fiyat öngördü usta. Ustaya o esnada sormak aklıma gelmedi. Benim sorum şu gömlekte bi sorun olma ihtimali nedir acaba.

  • Tekleme genelde pistonlardan olmaz, lpg ayarı, yakıt kalitesi, bobin, buji vs. tek tek kontrol gerekir. Araca kompresyon testi yapıldı mı? Segmanlarda arıza var ise motor yağ yakar en büyük belirtisi. Ancak açıp görmeden segman mı gömlek mi anlamak biraz zor.

 9. Ustam selam 97 model safrane aracıma yaklaşık 3 bin km önce segman atıldı ve fincanlar değişti…araç düzelmedi yağ yakıyor..mavi duman atıyor..birde ekzosdan su püskürtüyor gaza bastığın zaman..

  • Egzozdan suyu sürekli mi püskürtüyor yoksa sadece motor soğukken mi? Benzinli motorlar genelde motor ısınana kadar egzozdan bir miktar su atar. Acaba segmanlar doğru araca ait değil miydi veya pistonlar vs. mi ömrünü doldurdu? Aracınız büyük ihtimal komple motor istiyordu, ustanızla görüşerek kalan fiyat farkını vererek komple motor yaptırmanızı öneririm(işçilikte indirim isteyebilirsiniz bu durumu öngörmediği için)

 10. Merhaba 92 r9 gte aracim var hararet hic yukselmiyor rolantide duzgun rampalarda ve gaza cok yuklenince arac zorlaniyor duz yolda ara ara cekis dusiklugu oluyor sehir icinde 1000 km de 1 litre yag eksiltiyordu bir gunde 600 km yol yaptim 1 litre yag eksiltmis giderken arkadan ara ara siyah duman attigini soylediler bizim sorunumuz ne olabilir acaba teşekkürler.

  • Merhaba,
   600 km’de 1 litre yağ eksiltme ciddi bir sorun. Araçta gözle görülür yağ kaçakları var mı? Çok ciddi yağ kaçakları yok ise motor segmanlarından yağı yanma odasına gönderiyor olma ihtimali yüksek. En iyi çözüm rektefiye olacaktır, aksi halde yağ eklemeyi unutursanız motora yatak sardırabilirsiniz.

 11. Slm ustam, Opel Astra g, 110 binde sadece benzinli.lpg yok. 4500 km’de 1 lt yağ eksiltme var. Duman atma,yağ sıçratma yok. Sadece yağ çubuğunu açınca biraz üfleme var. Kronik diyorlar. Sizce ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Kronik olma durumu yok bu kadar yağ eksiltmenin. Motorda yağ kaçakları vs. ne durumda? Km olarak düşününce araçta yağ kaçağı sebebi ile eksilme var gibi. Aksi halde segmanlarda problem olma olasılığı yüksek. Öncelikle düzgün bir serviste aracı lifte kaldırtarak komple kaçak kontrol yaptırmanızı öneririm.

 12. Ford Ka 1998. Segman atıldı, üst kapak değişti, sibop ve lastikler değişti, kol yatağı değişti. 1.000 km olmadan mavi duman atmaya başladı. Tekleme vs yok. Performans düşük. 1.000 km 2 litre eksiltiyor. Öneriniz nedir. Bu parçalar değişmesi komple motor yapılmasında maliyeti düşürür mü.

  • Merhaba,
   Elbette bu parçaların değişmesi komple motor maliyetini düşürür ancak bu parçalar değiştikten sonra bu kadar fazla yağ eksiltmenin sebebi araştırılmalı. Muhtemelen hatalı işçilik veya gözden kaçan farklı bir arıza var. Onarımı yaptırdığınız yere giderek bunu konuşmanızı öneririm. Yağ yakma genellikle segman ve subaplardan kaynaklanır ve sizde bu parçalar değişmiş.

 13. 2000 polo classic. Komple motor yaptirdim. Yag eksiltmeye devam ediyor. 40000km sonra yapan ustaya surekli hatirlatinca getir arabayi dedi. Segman degisecez dedi. Ustanin maliyeti ne olur bilemem. Ama yapuldiktan sonra surekli eksilttigi ve ustaya surekli soyledigim icin para konusmadik. Aracin motoru sifir iken 10000 km de 3 litre yag eksiltmesi nasil olur. Eger hatali iscilikten dolayi segmanlar diger yeni yapilan parcalara zarar verirmi?

  • Merhaba,
   Yeni yapılan motorda parçalar alışıncaya rodaj bitinceye kadar bir miktar eksilme olabilir ancak o şu durum kadar olmaz hiçbir zaman maks 0.5 litre olmalı bakım aralıklarında. Sizin aracınızda hatalı işçilik veya yanlış parça kullanılmış. Segman, silindirlere zarar vermiştir ayrıca yağ yakmadan ötürü katalizörü tıkamış olabilir.

 14. Merhaba benim 98 model şahin s var 2 lt yağ koymuştum aradan 2 hafta geçti bi 2 lt daha yağ koydum yağı koydum çalıştırdım araba yoğun beyaz duman attı ama hiç hararet yükselmedi motor aksamında değişik bi ses yok

  • Aracınızın segmanları ömrünü tamamlamış gibi. Motor performansı nasıl? Eskiye göre muhtemelen daha yavaş kalıyordur.

 15. mrb ustam aracım opel corsa 1.0 motor 3 silindir benzin 2004 model .benim sorum aracım yağ eksiltme var tabi suda eksiltiyor azda olsa rolantide çalışırken duman atması oluyor.. bir iki ustaya gostardim bazı ustalar motor rektifiye dedi bazı ustalar segman deşmesi gerek dedilar …sizce ne yapmam gerekiyor bu arada şanzımandada yağ kaçağı varmış ….ustanın birisi.motor katkı yağı kulan işin çozulur demek istedi sizin tavsiyeniz ne acaba teşekur ederim ….

  • Merhaba, motor yağ katkısı motor yağını kalınlaştırarak segmanlardan sızmasını engeller ancak kısa süreli çözümdür ve komple motor yaptırmak durumunda kalabilirsiniz. Aracınızda muhtemelen segmanlar ömrünü tamamlamış. Düzgün bir serviste segmanları ve contayı değiştirmenizi öneririm. Şanzıman yağ kaçağı da bu işlemler esnasında şanzıman da söküleceğinden(muhtemelen keçe vs. patlamıştır.) düşük fiyatla çözülecektir.

 16. ustam bi süre önce yorum yapmıştım segman değişimi falan diye dediğiniz gibi fiyat çekti başka usta iyiki sizden yorum alıp oraya yaptırmamışım. bu arada aracını ustaya bıraktım 2-3 derken birde baktılar araç komple motora girdi 7-8 tl diyorlar hyundai elantra 1.6 doch motor 2000 model. internetten araştırmama göre normal fiyat birde sizden düşüncenizi almak istedim. iyi günler

  • Merhaba,
   Komple motor yapılacak 7-8 normal ancak üst kapak taşlaması, piston, segman, subaplar ve krank değişiyorsa normal. Motoru komple açtırmışken değişmemiş parça bırakmayın. Mutlaka krank vs. de kontrol edilsin.

 17. Öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkürler. Reno kango 2005 aracım motor sıcakken üfleme yapıyor 210bin kmde. Yağ sızması vardı üs kapağın altından yaptırdım. Hararet yok su eksiltmiyor. Siyah duman atıyor gaza yüklenince. Çekişi iyi yağ yakmıyor motor yarı diyorlar 1 usta motor yapılacak dedi. Enjejtör leri temizlettim. Sadece üfleme var kullanmalımıym veya ne yapmamı önerirsiniz..

  • Merhaba,
   Üfleme araçlarda bir noktaya kadar normal karşılanıyor modern motorlarda. Eğer yağ eksiltme, çekiş düşüklüğü yok ise bir şey yapmanıza gerek yok. Bu şekilde kullanabilirsiniz.

 18. mehaba ustam reno12 aracım 1 4 motor u yağ yakma var 500 km de 400 gr yağ yakıyor. fiyat aralığı olarak ne kadar a çıkar.sekman yada rektefe yaptıracağım.simdiden teskkurler saygılar

  • Merhaba,
   Segman atılması işleminin fiyatı şehre ve araca göre değişiyor. 1300-2000 arası bir fiyata yaptırabileceğinizi düşünüyorum başka bir sorun yoksa araçta.

 19. Ustam merabalar. 2009 kangom var 65 lik. Araç şehir içinde yağ eksiltme yapmıyor.( şehiriçinde genelde 2500 devir civarında kullanıyorum) ama uzun yolda 3000-4000 devir arasında uzun süre kullanıldığı zaman yağ eksiltiyor. en son 2000 km. uzun yolda yağ minimum alarmı verdi. baktım yağ çubuğunun ucuna kadar inmiş. 1.5 litreye yakın yağ koydum. araç için yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler

  • Merhaba,
   Araçta fiziksel bir yağ kaçağı var mı? Motorun yüksek devirlerde daha fazla yağ yakması normal ancak sorununuz segmanlar gibi duruyor. Eğer araçta yağ filtresi, karter vs. kısmında ciddi kaçak yok ise segmanlar yağı yanma odasına veriyor yüksek ihtimalle.

 20. Passat 1.8 t 2000 model 236 bin de aracım var. 206 bin de alırken motorda üfleme duman atma yoktu. Şimdi çok az tam gazda eksozdan beyaz duman, motor yağ çubuğundan da beyaz duman geliyor.

  Performansı aynı, ama bin km’de 1 litre yağ bitiyor. Neryee gidiyor bu yağ anlamadım.

  • Merhaba,
   Aracınızın büyük ihtimal segmanları silindirlere yağ veriyor. Hiç yakın zamanda aracı lifte kaldırıp yağ kaçaklarına baktınız mı?(Yüksek ihtimalle bu kadar fazla seviye yağ kaçağı olarak gitmiyordur tabi)
   Araçta segmanlar değişömesi gerek gibi, bir serviste kompresyon testi yaptırırsanız segmanların durumunu anlayabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here