Motora Segman Atılması Nedir? Segman Atma Maliyeti

İçeriği Güncellenme Tarihi

Segman atmak, araçların motoru için yapılan işlemdir. Bir motor için segman atılmasına karar verilmesi, söz konusu motorun randımanlı çalışmadığı ve ömrünün sonuna geldiğinin habercisidir. Segman atılan aracın motoru sürekli yağ kaçırarak gömlekleri patlatır. Bu olay genellikle uzun yol yapan araçlarda (taksi ve nakliyat araçları) görülen bir durumdur. Bu durumun yaşanması aracın motorunun ömrünü tamamladığı anlamına gelir. Gerekli bakımların yapılması durumunda bile, motor sadece belirli bir süre gidebilir. Böyle durumlarda motorun tekrar düzenli çalışmasını sağlamak için segman atılabilir.

Segman atma işlemi sanayide yarı rektefiye olarak da sıkça söylenir. Otomobilin yeterli kompresyonu verememesi, çekiş düşüklüğü, motorda üfleme, mavi duman, sıvı eksiltme gibi belirtileri vardır.

Kısaca segman atmak kavramı, motorun ömrünü geçici olarak uzatmak amaçlı yapılan ekonomik bir işlemdir.

Segman Nedir?

Motorun yanma odasında sıkıştırma ve emmeyi sağlayan pistonlar ve silindir arasındaki yağ ve kompresyon geçişini engelleyen halka şeklindeki parçalara segman denir.

Segmanlar, tam anlamı ile pistonun alt ve üstünü ayırdıkları için yanmış egzoz gazlarının yağ karterine inmesini engellerler ve motorun iç basıncının değişmemesini sağlarlar. Ayrıca silindir kısmındaki yağları ayırarak yanma odasında yanmasını ve aracın yağ yakmasını engellerler.

Günümüzde kullanılan otomobillerde her pistonda yağ ve kompresyon segmanı bulunur.

Motora Segman Atmak İyi Midir?

İçten yanmalı motorlarda silindirlerin hareketi boyunca segmanlar, kompresyon ve yanmayı sağlama görevindedirler. Doğrudan blok ile temasta olan segmanlar genellikle pistonlardan önce eskir ve aracın yağ yakmasına, kompresyon kaçağı vermesine sebep olurlar. Motoru tamamen indirmeden karter kısmından sökülerek yapılabiliyor olması, maliyetinin düşük olması sebebi ile tercih ediliyor olsa da segman atmak geçici bir çözümdür. Çünkü diğer parçaların da elden geçirilerek arızanın tamamen giderilmesi gerekir. Sıfırdan motoru rektefiye etmenin ciddi bir masraf olduğu düşünülürse segman atmak kısa süreli çözüm olarak yaptırılabilir ancak uzun vadede tekrar araç yağ yakmaya ve performans kayıpları yaşamaya başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  7 Koltuklu Elektrikli Nissan Haziran'da Geliyor

Segman Atılmasının Zararı Nedir?

Segman attığında maddi zararı, attığı süreye göre değişkenlik gösterir. Segman attığı zamandan, ne kadar kısa süre önce motor yapılırsa o kadar maddi anlamda az masraf çıkar. Segman attıktan bir kaç ay sonra motor yapılır ise piston ve silindir içerisinin revizyon görmesine gerek olmayabilir. Ancak segman ile aracın kullanılmasına devam edilmesi bu parçaların da ömrünün hızla tükenmesine sebep olabilir.

Segman Arızası Kime Yaptırılmalıdır?

İşçilik olarak zorlu ve bilgi gerektiren bu için mutlaka alanında uzman bir servise gitmelisiniz. Motoru tamir etmek için ince bir ustalığa ve titizliğe ihtiyaç vardır. Aksi halde deneyimsiz servisler daha ciddi masraf çıkmasına sebep olabilir.

Segman Kaç Kilometrede Baş Gösterir?

Segman, aracın dayanıklılığına göre belli kilometrelerde atabilir. Segman çoğu araçta, iki yüz bin bin kilometre ile yedi yüz bin kilometre arasında atabilir. Tabi ki de bu aracın nasıl kullanıldığına da bağlı bir durumdur. Araç çok hor kullanıldı ise bu sayı daha düşük olacaktır.

segman nedirSegman İsteyen Araç Nasıl Anlaşılır?

Aracın sürekli yağ eksiltmesi, gaza yüklenildiğinde egzozdan mavimsi bir dumanın çıkması, performans düşüklüğü motorun yağ segmanlarının işlevini yitirdiğine işarettir.

Motorun Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

İçten yanmalı motorlar segmanları aşındığında motor yağını yanma odasına sızdırır ve araç sürekli yağ eksiltmeye başlar. Özellikle segmanları ciddi aşınmış araçlar 1000 km’de 1 litre gibi ciddi yağ eksiltmeleri yapmaya başlar.

Motorun yağ yaktığını anlamanın en kesin yolu gaza yüklenildiğinde egzozdan gelen mavimsi bir dumandır. Eğer araçtan mavi tonlarında duman geliyor ve yağ kokusu duyuyorsanız muhtemelen segmanlarınızda aşınma vardır. Diğer bir kontrol ise yağ çubuğunu sık sık kontrol etmektir. Ancak motorda yağ kaçağı olması vs. yanıltıcı sonuç verebilir.

İlginizi Çekebilir  Yeni Kıa Optima Geliyor

Motorun Yağ Yakması Nasıl Engellenir?

Eğer aracınızın motoru yağ yakıyorsa en iyi çözüm segman veya rektefiye ile sorunu tümüyle ortadan kaldırmaktır. Ancak bütçeniz veya zamanınız yeterli değil ise;

 • Kullandığınız yağdan daha kalın vizikotede motor yağı kullanmanız işlevini yitirmiş segmanların yağ sızdırmasını bir nebze engelleyecektir.
 • Motordaki aşınmaları doldurduğunu iddia eden motor katkıları ile aracınızın yağ yakmasını bir süre azaltabilirsiniz.

Ancak, eninde sonunda motoru yaptırmanız gerekecektir. Yukarıdaki saydıklarımız sadece geçici çözümlerdir.

NOT:İkinci el aldığınız otomobillerde de alır almaz yağ bakımı yapmanız olası motor hasarlarını görebilmeniz açısından çok önemlidir.

Segman Atma Maliyeti 2020

Sekman nedir olarak da aratılan bu işlemin maliyeti aracın silindir sayısına, motor teknolojisine göre değişkenlik gösterir. 4 silindirli bir araç için ortalama alacağınız fiyat 100-1500 lira aralığında olacaktır.

Segman Kırılması Nasıl Anlaşılır?

Motor yağını silindirlerden ayıran ve tekrar kartere döndüren segmanlar kırıldığında yağ segman fotoğrafıdoğrudan silindir içerisine gidecek ve yanmaya sebep olacaktır. En son aşama olan bu arızada araç çok ciddi yağ eksiltmesi yapacak ve düzensiz çalışmaya başlayacaktır. Ayrıca gaza basıldığında egzozdan mavi ve çok ağır kokulu bir gaz çıkacaktır. Eğer motor aşırı yağ eksiltmeye ve mavi duman atmaya başlamışsa en kısa sürede onarımı yapılmalıdır. Aksi halde yakıt ile yağın beraber yanması motor blogunda ve pistonlarda bozulmalara yol açacaktır.

Araba Segman Kırarsa Ne Olur?

Aracınızda segmanların işlevini kaybetmesi sonucunda motor yağı kartere süzülemez ve yanma odasında yanar. Bu durum piston içinin daha fazla ısınmasına, hararete ve motorun yağ yakmasına sebep olur. Segmanı kırık bir aracı sürmeye devam etmeniz pistonların erimesine, egzoz sisteminin ve varsa partikül filtresinin tamamen tıkanmasına sebep olabilir.

Yazı Özeti
Motora Segman Atılması Nedir?
İçerik
Motora Segman Atılması Nedir?
Açıklama
Motoru tamamen indirmeden karter kısmından sökülerek yapılabiliyor olması, maliyetinin düşük olması sebebi ile tercih ediliyor olsa da segman atmak geçici bir çözümdür.

8 YORUMLAR

  • İşçiliğin kalitesine, pistonlarda, blokta bir sorun olup olmamasına göre değişkenlik gösterir. Geçici ve düşük maliyetli bir çözüm olduğundan ortalama 50-75 bin km binilebilir diyebilirim, ancak kullanıma göre de değişkenlik gösterecektir bu süre.

  • Sadece segman için ise fazla bir tutar. Segman değişiminde karter sökülerek alt kısımdan pistonlar alınıyor ve segmanlar değiştiriliyor genelde. Günler süren ve motor yapmak kadar kapsamlı bir işlem değil. Başka bir yerden de fiyat almanızı öneririm.

 1. ben cok anlamıyorum 2 yıldır kullanıyordum sonrasında hararet yükseldi fan acmadı tofas ustasına gösterdık 1000-1500 arası tutar dedi.Skodadan anlayan birine götürdük; o da motoru açmadan bilemeyiz dedi. ama işçilik 1250 civarı tutar dedi araç yatka vuruyor yag yakıyor segman atarız dedi conta takımı segman takımı kol yatak bunları al gel ddi başka birsey olursa alırsın dedi. şimdi hesaplarıma göre yazdırdıgı parcalar 900 ü buluyor. bu rakam artabilir 1250 de işçilik araç ilk aracımdı zaten benim elimde hurda oldu tüp tesisatını aküsüün muayenesini yeni yaptırmasam içim acımayacak ama alım gucum de yok ustune koyacak caresizim ve birazda cahilim.neyin dogru olup olmadını kestiremiyorum 1 buuck aydır bekliyrum para biriktirip yaptırmak için

  • Tavsiyem 2500 civarı harcayacaksanız biraz daha biriktirip tam motor yaptırmanız olur. Segmandan sonra piston aşınmaları, conta eskimesi vs. derken sürekli masraf açacaktır aksi halde.

 2. 2011 1.2 TSİ JETTA Aracım var yogun bi duman atıyor ve motor sirkeliyor 4. silindirde tekleme diye hata veriyor bi kaç yere sordum sekman kırmış olabilir 3 bin lira işçiligi var dediler acaba fiyat abartı bi fiyat mı varsa istanbulda güvenebilicegim bi usta tavsiye eder misiniz

  • Merhabalar,
   Araçta enjektör, bujiler vs kontrol edildi mi? Segman kırmışsa ciddi bir yağ eksiltmesi de yapar araç. Facebook’taki Volkswagen gruplarına ulaşıp oradan usta tavsiyesi alabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here