Rektifiye Nedir? Motor Rektefiye Fiyatları 2020

İçten yanmalı motorlar çok uzun ömre sahiptir. Ortalama 500-700 bin km boyunca sorunsuz çalışabilecek şekilde tasarlanan motor blokları belirli bir süre sonra kompresyon kaçırmaya, yağ yakmaya başlar. Motor segmanlarının aşınması, pistonlar üzerindeki tahribatlar arabanın çalışmasını zorlaştırır.

motor yenileme işlemi

Rektefiye Nedir?

Rektefiye; motordaki ömrünü doldurmuş parçaların talaşlı cihazlar ile bir dizi işlemden geçirilerek motorun tekrar sorunsuz çalışabilecek durumuna getirilmesi yani yenilenmesi işlemidir. Rektefiye yapılırken motor içerisinde parça değişimi yapılmaz.

Motor Revizyonu Nedir?

Motor revizyonu; Ömrünü doldurmuş motorların piston, krank mili, segman gibi parçalarının sıfırı ile değiştirilmesi ile yapılan onarım işlemidir. 

Rektefiye ile sıkça karıştırılan motor revizyonunun en büyük farkı parçaların değiştirilmesidir. Rektefiyede ise tüm parçalar özel cihazlar ile onarılır ve daha düşük bir maliyet ortaya çıkar. Motor revizyon işlemi işçilik açısından daha kolay oluşu ve yeni motorların talaşlama eşiğinin düşük oluşu nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

Rektifiye Ne Zaman Yapılır?

Kelime anlamı olarak “düzeltme” kelimesine karşılık gelen bu işlem;

 • Aracınızın yağ tüketim değerleri üretici limitinin üzerlerinde ise. (Genellikle 1000 km’de 1 litre yağ tüketimi tavan değerdir.)
 • Motorun performansı eskisi gibi değil ise.( Revizyon isteyen motorlarda genellikle kompresyon tam sağlanamadığından performans düşer.)
 • Motorun ilk çalışması zorlaştıysa.(Tek başına bir neden değildir, akü vs. de sebep olabilir.)
 • Egzozdan yoğun mavi duman çıkıyor ise.(Yağ yakan araçlarda mavi duman görülür.)
 • Bakımsızlık veya parça arızası sebebi ile triger kayışı kopmuş ise. (Triger koptuğunda pistonlar ve subaplar birbirine çarpar ve kullanılamaz duruma gelir.)
 • Motor parçaları artık yeterli yağlanamıyor ve aşağıdaki videodaki gibi yatak sesi geliyor ise rektifiye işlemi gerekiyor demektir.
İlginizi Çekebilir  Yağ Değişimi için Kilometre Önemli Mi?

Motor Rektefiye Fiyatları 2020

İçten yanmalı motorlar ne kadar doğru kullanılırsa kullanılsın sürekli aşınma halindedir ve belirli bir ömürleri vardır. Yukarıda sıraladığımız belirtiler sonrasında aracınızı motoru rektefiye ettirmek için götürdüğünüzde aracın modeli, motorun durumu ve bulunduğunuz şehre göre değişken bir fiyat çıkacaktır.

Eğer eski bir aracınız var ise motor parçaları rektefiye ile tekrar kullanılabilir hale gelebilecekken modern motorlarda revizyon yapılması gerekebilir. Ayrıca motor revizyonu işçiliği de şehirden şehre büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Eğer aracınıza motor revizyonu yaptıracaksanız parçaları kendiniz satın alarak maliyetinizi azaltabilirsiniz.

Dizel Motor Rektefiye Fiyatları 2020

Örnek olarak çok kullanılan 1.3 Multijet motorunun tüm parçalarının yenilenmesi ile 5-7 bin lira aralığında, rektefiye işleminde ise 4-5 bin lira tutabilmektedir.

2020 benzinli motor rektefiye fiyatları ise ortalama 3-5 bin lira aralığında olmakta. Benzinli araçların motor bloklarının hafif olması ve daha az parçadan oluşması sebebiyle fiyat dizelden düşük olmaktadır.

motoru rektefiye edilmiş araba

Motoru Rektefiye Edilmiş Araç Alınır Mı?

Motor yenileme işlemi, arızaların giderilerek motorun sorunsuz çalışmasının sağlanması işlemidir. Almak istediğiniz aracın motoruna yapılmış işlemleri güvenilir bir servis veya ekspertiz firmasına inceletip onay aldıktan ve motor rektefiye faturası var ise alınabilir.

Sonuç olarak sıfırlanmış bir motora sahip olacağınızdan aracınız daha uzun süre kullanılabilecektir. Ancak, işlemin belgeleri yok ve kalitesiz bir işçilikle yapılmış ise size ekstra sorunlar açabilir ve tekrar satarken ciddi zararlar edebilirsiniz.

Kısaca, işinin ehli bir yerde, belgelenmiş şekilde yapılmış motor revizyonlu araç alınabilir.

Yarım Motor Yapılmış Ne Demek?

Motorun yağ yakmaya başlaması sonucu üst kısımdaki sibopların, silindir kapak contasının ve piston segmanlarının değiştirilmesi işlemine yarım motor yapılmış denmekte. Genel olarak segman atmak ile karıştırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Triger Kayışı Nedir? Triger Sistemi Hakkında Her Şey

Rektifiye Edilmiş Motor Nasıl Anlaşılır?

Motorun üst koruma kapağını söktüğünüzde blok ile bağlantı vidaları, karter vidaları vs. gibi rutin bakımlarda sökülmeyen parçalar işlem görmüş ise rektifiye edilmiş olabilir.

Özellikle eski otomobillerde kompresyon testi yaptırarak silindir içi basıncı ölçtürebilirsiniz. Örneğin 500 bin km’deki bir aracın motoru fabrikasyon değere yakın bir kompresyon değeri veriyor ise motor yenilenmiş olabilir.

Aşağıdaki videoda kompresyon testinin yapılışını detaylı şekilde izleyebilirsiniz.

 

Yazı Özeti
İçerik
Motor Rektefiye Fiyatları 2019
Açıklama
Yukarıda sıraladığımız belirtiler sonrasında aracınızı motoru rektefiye ettirmek için götürdüğünüzde aracın modeli, motorun durumu ve bulunduğunuz şehre göre değişken bir fiyat çıkacaktır. Ortalama 5 ila 10 bin lira alığında maliyet çıkmaktadır.

4 YORUMLAR

 1. 1.3 dizel aracıma rektefiye yaptırdım silindir kapağı ve motor bloğunu ben almama rağmen ustam bana 8 bin lira hesap çıkarttı. Yorumlarda okuduğum kadarı ile 4 yada 5 bin civarı deniliyordu. Fena kazıklanmışım gibi hissediyorum. Fikri olanlar yorum yazabilir mi lütfen.

  • Merhaba, yağ pompası, triger, baskı balata gibi yan parçalar değiştirildi mi? Ek yapılan işleri de söylerseniz ona göre normal veya anormal diyebilirim.

  • Merhaba,
   Motorun durumuna, bulunduğunuz şehre göre değişir. Eğer yağ pompası, krank gibi parçalar da değişirse 10 bin civarı bir maliyet çıkacaktır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here