Araçta Bel Altı Boya Ne Demek?

İkinci el araç ilanlarını incelerken çok görülen bir diğer tabir de “bel altı boyalı” tabiridir. Genellikle 10 yaşını aşmış araçlarda görülse de yeni arabalar da bel altı boyalı olabilmektedir. Bu yazımızda çok sık karşılaşılan ve anlamı pek bilinmeyen bu kavramı anlatacağız.

Araçta Bel Altı Boya Ne Demek?

Genellikle galericilerin veya çok sık araç alımı satımı yapan kişilerin kullandığı bir tabir genel olarak aracın tavan ve direkleri hariç tüm parçalarının boyandığını, işlem gördüğünü belirtir. Özellikle eski araçlarda bulunan çizikler, ezikler ve küçük hasarların onarımı için sıkça komple bel altı boya işlemine başvurulabilir. Ancak bel altı temizlik boyası sadece kozmetik açıdan yapılmaz.

bel altı boya

Bel Altı Boya Neden Yapılır?

Araç birden fazla parçasından hasar aldı ise, güneş yanıkları var ise, çok fazla çiziği, eziği vs. bulunuyor ise bel altı boya yapılır. Ayrıca özel renkli araçlarda parçalar arası renk farkını azaltmak için de yapılabilir. Almayı düşündüğünüz araçta kozmetik amaçlı boya işleminin yapılıp yapılmadığı anlayabilirsiniz.

Boya kalınlığı ölçüm cihazları parçaya temas ettirildiğinde mikron değeri verilir. Orijinal, fabrika tarafından boyanmış parçalar genellikle 80-130 mikron aralığında boya kalınlığına sahiptir. Eğer temizlik amaçlı boyama işlemi yapılmış ise macun kullanılmayacağından en fazla 100 mikronluk daha boya yapılacaktır. Yeni aracın kaporta parçalarında 200-300 arası mikron değerleri görebiliyorsanız gerçekten çizik, göçük gibi sebeplerden boya işlemi yapılmış olma olasılığı yüksektir.

Bel Altı Boyalı Araç Alınır Mı?

Her ne kadar kelime olarak çok anlam ifade etmese de aracın %80’inin sonradan boyandığını anlatan bu kavram, araç alırken alıcıların aklını karıştırmakta. Eğer yukarıda anlattığımız gibi boya kalınlığı çok yüksek değilse, araç modeli eski ise(eski araçlarda boya tonu zamanla bozulduğu için uyum amaçlı komple boya tercih edilebilir.) ve boyasız modellere göre fiyatı uygunsa tercih edilebilir. Ancak almadan önce düzgün bir ekspertiz kontrolü ile şasi, podye vs. kontrolü mutlaka yaptırılmalıdır.

Yazı Özeti
Araçta Bel Altı Boya Ne Demek?
İçerik
Araçta Bel Altı Boya Ne Demek?
Açıklama
Aracın tavanı ve direkleri hariç boyalı olduğu anlamına gelen ikinci el terimidir. Bel altı boyalı araçlara "tavan hariç boyalı" da denmektedir.
İlginizi Çekebilir  Kasko Poliçesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler? Ucuz Olması Yeter Mi?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here