Mazot Filtresi Ne Zaman Değişir? Değişmezse Ne Olur?

Dizel araçlarda motora giden yakıtı süzerek mazot pompası ve enjektöre giden mazotun temiz olmasını sağlayan mazot filtresi, motor ömrü, yakıt tüketimi gibi birçok konuda ciddi öneme sahiptir.

Mazot Filtresi Ne Zaman Değişir?

Otomobil üreticileri mazot filtreleri için genellikle iki bakımda bir değişim öngörür. Ortalama 30 bin km ömre sahip olan bu filtreler periyodik bakım sürecinde değişmezse araçta çekiş düşüklüğü, fazla yakıt tüketimi gibi birçok probleme sebep olabilir.

Yakıt deposundan gelen yakıtı süzerek mazot pompasına gönderen dizel yakıt filtresi mutlaka zamanında değiştirilmelidir. Nispeten pahalı bir parça olduğundan bazen değişimi ihmal edilen bu filtrenin işlevini kaybetmesi sonucu çok pahalı olan enjektör ve pompa sistemine zarar verebilirsiniz.

mazot filtresi

Mazot Filtresi Kaç Km’de Bir Değişir?

Yukarıda da anlattığımız gibi mutlaka iki bakımda bir yakıt filtrenizi değiştirmeniz şarttır. Eğer üreticinin onayladığı orijinal filtre kullanmıyorsanız her bakımda değiştirmeniz gerekir. Ayrıca bu parçanın mutlaka orijinal alınması gerekmektedir. Yan sanayi parçalarda filtrenin şişmesi, yakıtı yetersiz süzmesi sonucu enjektör arızaları sıklıkla görülmektedir.

Mazot Filtresi Yakıtı Etkiler Mi?

Sanılanın aksine periyodik değişim aralığında değiştirilmemiş mazot filtresi yakıtı ciddi oranda etkileyecektir. Her ne kadar yakıt firmaları temiz yakıt satıyor olsa da tortular, yabancı maddeler vs. filtre tarafından süzülmekte ve yine filtrenin içinde tutulmaktadır. Uzun kilometrelerce değişmeyen filtrenin yakıt geçirgenliği azalacak ve motorun yakıt transferini zorlaştıracaktır.

Kısaca, zamanında değişmeyen yakıt filtresi tüketimi artırır diyebiliriz.

Mazot Filtresinde Su Olması

Genellikle bilindik markalar haricinde yerlerden alınan yakıt sonrası karşılaşılan bu durumda mutlaka aracanız arıza lambası yakacaktır.(Birçok araçta bu durum için özel arıza kodu veya arıza lambası bulunur.) Böyle bir durumla karşılaştığınızda filtre içerisindeki suyu boşaltmanız veya vakit kaybetmeden bu işlemi serviste yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde yakıt tüketiminiz artacak ve aracınızın çekişi düşecektir.

Yazı Özeti
Mazot Filtresi Ne Zaman Değişir?
İçerik
Mazot Filtresi Ne Zaman Değişir?
Açıklama
Mazot filtresi genellikle iki bakımda bir veya 30 bin km'de değiştirilmesi önerilmektedir.
İlginizi Çekebilir  Turbo Arızası Belirtileri? Turbo Neden Bozulur?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here