Mercedes Amg Nedir? Amg Açılımı

Mercedes araçların bazılarında AMG logosu yer alır. Genellikle daha sportif ve donanımlı modellerde bulunan bu logonun anlamı ne? Bu yazımızda Mercedes amg nedir, amg açılımı ve amg ne demek gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

amg logosu

Mercedes Amg Nedir?

Mercedes Amg, Mercedes Benz (Daimler Benz) firmasının bir yan kuruluşudur. Mercedes’in Amg markasını satın alması 2015 yılında olur. Bu tarih öncesinde ise şirket Amg ismiyle anılır. Şirketin geçmişi ise 1967 yılına dayanır. İki mühendis tarafından araba parçaları üretmek amacıyla Amg ismiyle kurulmuştur. Bu yıllarda ağırlıkla motor test, dizayn çalışmaları ile motor üretimi yapar. Şirket 1971 yılında ürettiği motoru sayesinde dünyaya adını duyurur. Yıl 1999’u gösterdiğinde ise Mercedes için çalışmaya başlar ve bu markaya ait araçların performanslarının artırılması için modifiye ve çalışmalar yapar.

2005 yılında ise Mercedes firması tarafından satın alınır. Firma 2015 yılı itibariyle de Mercedes Amg ismiyle anılır. Firma günümüzde de Mercedes araçlarının modifiye çalışmalarını yapmaktadır. Firma tarafından modifiye edilmiş olan araçlar klasik görünümden daha spor bir görünüme kavuşurlar. Bu sebeple sportif görünümlü araçları olmasını isteyenler ve araçlarını yüksek performansla kullanmak isteyenler firmaya modifiye yaptırırlar.

Amg Ne Demek?

Amg Almanya merkezli bir şirkettir. Bu şirketin ortaya çıkış tarihi 1967 yılına dayanır. Motor üretimi yaparak otomobil sektörüne giriş yapan şirket zaman içerisinde araçlar için ihtiyaç duyulan farklı parçaların üretimini yapmaya başlar. Üretilmiş olan araçların iç ve dış aksamlarını geliştirerek onların performanslarının artmasını sağlar. Amg genel olarak Mercedes araçların parça değişimlerini yaparak araçların modifiye edilmesini sağlar. Amg ya da Mercedes Amg olarak anılan şirket araç üretimi yapmaz.

İlginizi Çekebilir  Yenilenen Mercedes A Serisi Ağustos'ta Satışta

Sadece var olan üretilmiş olan araçların teknik özelliklerinin geliştirilmesini ve bu sayede de performanslarının artırılmasını sağlar. Jantların değiştirilmesi ve iç kaplamaların yenilenmesi şirketin yaptığı modifikasyon işlemleri arasında yer alır. Ayrıca firma kişiye özel olarak koltuk tasarımı ve ses sistemi gibi üretimler de yaparak Mercedes araçlarının kişiselleştirilmesini sağlar. Amg tarafından modifiye edilmiş olan araçlar Amg sertifikasına sahip olur ve firma tarafından motorlar üzerine sertifika ve seri numarası yapıştırılır. Bu sertifikanın ve numaranın araçlar üzerinden sökülmesi mümkün olmaz.

Amg Açılımı

Günümüzde Mercedes’le birlikte anılan Amg ismini firma mühendislerinden almıştır. Erhard Melcher ve Hans Werner Aufrecht isimli iki mühendis Mercedes Benz şirketi adına çalışan iki mühendistir. Bu mühendislerin Mercedes firmasının motor sporları için yaptıkları işleri bırakmaları üzerine mühendisler Stuttgart kentinin Grossaspach kasabasında bulunan evlerinde çalışmaya devam eder. Motor üretimi yapan bu iki mühendis yaptıkları motorun birinci olması sayesinde kendilerine bir şirket kurarlar. Bu şirketin ismi Amg olur. Şirketin ismi mühendislerin soy isimleri ve yaşadıkları Grossaspach kasabasının baş isimlerinden oluşur. Yani Amg’nin açılımı Aufrecht Melcher Grossaspach’tir.

Yazı Özeti
İçerik
Mercedes Amg Nedir?
Açıklama
Amg, Mercedes araçlar için görsel ve motor geliştirmesi yapan bir firmadır. Amg'nin açılımı Aufrecht Melcher Grossaspach'tır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here