Çarpışma Testleri Kaç Km Hızla Yapılıyor?

Yaklaşık 20 yıldır üretilen ve Avrupa pazarında satışa sunulan neredeyse tüm otomobiller Euro NCAP firması tarafından çarpışma  testler ile güvenilirliği inceleniyor. Birçok pahalı otomobilin ciddi hasarlar aldığı bu testler kaç km hızla yapılıyor?

kaza testleri kaç km hızla yapılır

Euro-NCAP Testleri Kaç Km Hızla Yapılır?

Çarpışma testlerinde hesaplama; bir sürücünün olası kaza tehlikesini fark edip kazaya kadar yaptığı frenleme ile çarpması simüle edilerek yapılır. Dünya genelinde kazaların yüksek çoğunluğunun 64 km hızla yapıldığı görülmüştür. Bu sebeple Euro-Ncap testleri 64 km hızla yapılmaktadır.

Aşağıdaki videoda 2019 yılında teste giren Volkswagen Golf’ün testini izleyebilirsiniz.

Yandan Çarpma Testi Kaç Km Hızla Yapılıyor?

Otomobillerin yandan aldığı hasara karşı korumasını gösteren yanal çarpma testi ise 50 km hız ile yapılıyor. Özellikle yan hava yastığı olmayan otomobiller bu testlerden çok düşük puanlar alabiliyor. Dikey çarpma testleri ise 29 km hız ile otomobilin şoför kısmından sabit bir duvara çarptırılması şeklinde yapılıyor.

Euro-NCAP Testleri Otomobillerin Hangi Donanım Paketleri ile Gerçekleştiriliyor?

Bu testler, otomobillerin güvenlik anlamında en dolu versiyonu ile gerçekleştirilmekte. Yani, 2 hava yastığı sadece Esp ile baz donanımı satılan Polo’nun Euro-Ncap testi 7 hava yastıklı, adaptif fren sistemli versiyon ile yapılıyor. Ayrıca şerit takip sistemleri, kör nokta asistanları vs. otomobillerin kaza testlerindeki puanlarını artırıyor.

Yazı Özeti
İçerik
Çarpışma Testleri Kaç Km Hızla Yapılıyor?
Açıklama
Euro-NCAP kaza testleri genel olarak 64 ve 50 km hızlarla yapılmaktadır.
İlginizi Çekebilir  Beygir Gücü ile Torkun Farkı Nedir?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here