Fren Yapınca Gelen Ses Neden Olur?

Fren yapınca gelen ses, birçok araç kullanıcısının canını sıkmasıyla birlikte uzun süre bu şekilde devam etmesi, oldukça rahatsız verici bir hala dönüşebiliyor. Fren esnasında ıslık sesini anımsatan sesin gelmesi, hangi sebeplerden dolayı ortaya çıkar? Fren yapınca neden ses gelir? Yaşanan bu sorununun nedenlerini sizler için araştırdık. İşte, detaylar:

Frenden Ses Gelmesinin Sebebi Nedir?

Frenden ses gelmesi gibi şikayetlerin ortaya çıkması ile balata kaynaklı bir sorun olduğu akıllara gelir. Fren balatalarının ömrünü doldurması ile ya da balataların tamamen bitmesi durumunda frenleme esnasında ıslığa benzer bir ses ortaya çıkar. Çünkü aracın balataları sertleşmiştir, sertleşme ile birlikte diske baskı yapması bu sesin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumunda her ne kadar balataların değiştirilmesi gerektiği söylense de, bu balatalar bir süre daha kullanılabilir. Ancak, gerekli kontrollerin ve ayarların doğru bir şekilde yapılmış olması gerekir.

Fren Yapınca Gelen Ses
Fren Yapınca Gelen Ses

Fren kullanımı ile birlikte bu konuda kullanıcı şikayetleri daha fazla artar ve rahatsız edici bir duruma gelir. Sürücünün can güvenliğini sağlayan unsurlardan biri olan frenler kesinlikle ihmale gelmez ve gerekli kontrollerin bir an önce yapılması gerekir. Böyle bir durumda aracı servise götürmek ve gerekli olan tüm kontrolleri yaptırmak en doğru karar olacaktır. Frenden gelen bu sesi sadece balataya bağlamak doğru olmaz çünkü fren sistemi bölümünde bulunan diğer parçalardan kaynaklanacağı unutulmamalıdır. Kampana ve fren diskleri bu soruna neden olabilen en önemli parçalardan biridir. Tüm kontroller detaylı bir şekilde yaptırılmalıdır.

Fren Yapınca Neden Ses Gelir?

Fren esnasında gelen bu ses, sürücünün dikkatini dağıttığı gibi can sıkıcı bir hale de dönüşebilmektedir. Bu sesin devam etmesi durumunda servise uğramak can güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Bu sesin ortaya çıkmasına neden olan parçanın balata olduğu bilinir. Ancak, balatalar tam anlamı ile bitmemiş olabilir, bu durum karşısında balataları değiştirmek yerine bazı işlemler sayesinde kullanımına devam edilebilir.

İlginizi Çekebilir  ABS Nedir? Nasıl Çalışır?

Sürücü ve diğer yolcuların can güvenliğini sağlayan fren sistemi kesinlikle ihmale gelmez. Aracınızın detaylı bir şekilde kontrol edilmesi ve sorunun giderilmesi gerekir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here