Araç Muayenesinde Lastikler Nasıl Olmalı?

Bir otomobilin en önemli parçası lastikler sonrasında da frenlerdir. Yola tutunamayan lastik ne motor gücünü doğru aktarabilir ne de düzgün frenleme sunar. Yol tutuşunu da doğrudan etkileyen lastikler Tüvtürk muayenesinde dikkatle incelenmektedir. Bu yazımızda muayenede lastikler nasıl olmalı konusunda bilgi vereceğiz.

Araç Muayenesinde Lastikler Nasıl Olmalı?

Aracınız ile karayollarında güvenle seyredebilmeniz için Tüvtürk tarafından lastiklerde aranan şartlar şu şekilde;

  • Her lastiğin diş derinliği minimum 1.6 mm olmalıdır.
  • Aynı aks üzerinde bulunan lastiklerin aynı marka ve aynı desende olması gerekir.
  • Araç üzerindeki tüm lastiklerin aynı lastik ebadında olması gerekir.
  • Lastik yanak kısmında derin darbe, kesik vs. olmamalı ve tellerinin açıkta olmaması gerekir.

Genel olarak muayene yetkilileri araçta lastiklerde yeterli diş derinliği olmasına ve aynı akstaki lastik desenlerine bakmaktadır. Ayrıca muayene öncesinde lastik hava basıncı kontrollerini de yapmanız gerekir.

Araç Muayenesinde Lastik Tarihi Önemli Mi?

Lastikler üretim tarihinden itibaren ortalama 5 yılda özelliğini kaybetmeye başlar. Üretim tarihi çok eski olan lastikler yola daha az tutunur, uzun frenleme ve yol sesi artışı gibi şikayetlere sebep olur. Araç muayenesinde lastik tarihi incelenmez. Lastiğinizin diş derinliği ve aynı aksta aynı ebat olması kontrol edilmektedir.

michelin lastik üretim tarihi

Lastikte Yasal Diş Derinliği Ne Kadar?

Belirlenmiş yasal lastik diş derinliği 1.6 mm’dir. Bu diş derinliğinin altında olan araçların trafikte seyri risklidir. Olası polis çevirmelerinde tespit edildiğinde cezai işlem uygulanabilir. Fren mesafesinin uzamaması, güvenli sürüş için lastiklerin en geç 5 yılda bir değişmesini öneriyoruz.

Araç Muayenesinde Kışlık Lastik Zorunlu Mu?

Son zamanlarda yanlış bilinen konulardan biri de muayenede yazlık-kışlık lastik zorunluğu. Eğer ticari aracınız yok ise Aralık-Nisan aralığında yazlık veya kışlık lastik ile muayeneye gidebiliyorsunuz. Ancak ticari araçlar için kışlık lastiğin zorunlu olduğu dönemlerde mutlaka kışlık lastiklerin takılı olması gerekiyor.

Yazı Özeti
Araç Muayenesinde Lastikler Nasıl Olmalı?
İçerik
Araç Muayenesinde Lastikler Nasıl Olmalı?
Açıklama
Aracınızın lastiklerin diş derinliğinin minimum 1.6 mm olması, aynı akstaki lastiklerin aynı olması ve tüm lastiklerinin aynı ebatta olması gerekiyor.
İlginizi Çekebilir  En İyi Buji Hangisi? (2023 Güncel Liste)

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here