Partikül Filtresi Dolu Sürmeye Devam Ediniz Hatası

Özellikle Opel ve Fiat grubu araçlarda çok sık rastlanan partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz hatası nedir? Partikül filtresi dolduğunda ne yapılmalı? Bu sorulara yazımızda detaylı yanıt vereceğiz.

Partikül Filtesi Dolu Sürmeye Devam Ediniz

Opel grubu araçlarda (Astra, İnsignia) sıkça karşılan bu arızanın sebebi partikül filtresinin yüksek oranda dolması ve aracın dpf rejenerasyonu yapması gerekliliğidir. Aracınızda bu uyarıyı aldığınızda aracın rölantisi 1000 devir dolaylarında olacak, motor fanı çalışacak ve ayna ve arka cam rezistansları aktif hale gelecektir. Partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz hatası aldığınızda;

  • Vaktiniz var ise mutlaka bir çevre yolu ve durmadan en az 50km ve üzeri hızlarda seyredebileceğiniz bir yola çıkın. Ortalama 10-15 dakika normalden 1 vites düşük şekilde(aracınız otomatikse vitesi manuel kontrol edebilirsiniz) sürüş gerçekleştirin. Motor devrinin 2750-3500 arasında olması dizel partikül filtresinin temizlenmesi için uygun devir aralıklarıdır.
  • Bu arızayı çok sık alıyorsanız mutlaka kullandığınız motor yağının dpf uyumlu olmasına dikkat edin. DPF uyumlu olmayan motor yağları daha fazla kurum oluşumuna neden olur ve filtrenin tıkanmasını kolaylaştırır.
  • Aracın soğuk motorlarda yüksek devirlere çıkarılması, düşük devirlerde dipgaz yapılması(zengin karışım sebebidir) DPF sisteminin erkenden tıkanmasına sebep olur.
  • EGR Valfinin arızalı olması veya kurumla tıkanmış olması da partikül filtresinin sürekli rejenerasyon yapmasına neden olabilir.

Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Euro 5 ve üzeri dizel motorlarda zorunlu olarak kullanılan partikül filtreleri kendi kendini temizleme donanımına sahiptir. Filtrenin giriş ve çıkışında bulunan oksijen sensörleri arasında değer farklılığı arttığında motor beyni rejenerasyon işlemine başlar.

İlginizi Çekebilir  Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar? Yağ Soğutucu Arızası

Motorun kilometresinin artması, uygun olmayan yakıt alımı, yanlış sürüşler vs. sebebi ile aşırı tıkanan partikül filtrelerinin artık otomatik rejenerasyon ile temizlenmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda filtre sökülerek özel cihazlar ile ilaçlı su ile yıkanarak temizlenebilir.

Partikül Filtresi Değişimi Fiyatı

Dizel partikül filtreleri egzoz gazındaki yanmış Nox partiküllerini tutarak atmosfere karışmasını engeller. Sonrasında ise rejenerasyon işlemi ile bu partikülleri yakarak zararsız hale getirir. Yüksek ısılara dayanıklı olan bu filtre seramikten imal edilir ve pahalıdır. Güncel döviz kurları ile Opel Corsa için dizel partikül filtresi ortalama 7000 11.000 TL’dir. Ancak çoğu durumda doğru bir cihaz ile büyük oranda temizlenerek uzun yıllar kullanılabilir.

Partikül Filtresinin Dolu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın obd soketinden motor beyni bağlantısı yaptığınızda partikül filtresinin doluluk oranını yüzdelik oran olarak kolayca öğrenebiliyorsunuz. Ancak yol bilgisayarında vs. bu veri maalesef görülemiyor. Aracınızda;

  • Motor performansı eskiye göre hissedilebilir şekilde azaldı ise
  • Gaz pedalını bıraktığınızda sarsıntı arttıysa
  • Yakıt tüketimi arttıysa
  • Özellike rölanti devrinde motor sesi çok değişiyor ve rölanti değerleri 1000 devir/dakika üzerinde ise

partikül filtreniz aşırı dolu olabilir.

Partikül Filtresi Temizliği Ücreti

Aracınızda partikül fitresi dolu sürmeye devam ediniz arızası var ise servise gittiğinizde size iki farklı temizlik işlemi sunacaklardır. Bunlardan ilki arıza tespit cihazı ile aracınıza bağlanıp manuel rejenerasyon işlemidir. Eğer partikül filtrenizdeki kurumlar taşlaşmamışsa bu şekilde temizlik başarılı olabilir. Ücreti ise ortalama 150-350 TL  2022 için bu fiyat 600-1000 TL aralığındadır.

Ancak aracınızın yüksek kilometrelerde olması, filtrede partiküllerin taşlaşması durumunda parçanın sökülerek özel cihazlarda ilaçlı ve basınçlı su ile temizlenmesi gerekir. Partikül filtresinin sökülerek temizlenmesi işlemi ücreti aracın modeline ve gittiğiniz servise bağlı olarak 600-1500 TL aralığında değişmektedir.

Yazı Özeti
Partikül Filtresi Dolu Sürmeye Devam Ediniz Hatası
İçerik
Partikül Filtresi Dolu Sürmeye Devam Ediniz Hatası
Açıklama
Aracınızda partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz arızası çıkıyorsa bir düşük viteste 10-15 dakika sürüş yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde dpf sistemindeki kurumlar yakılarak dışarı atılabilecektir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here