EGR Valfi Nedir? EGR Valfi Arızası Belirtileri

Dizel otomobil kullanan herkesin araçlar ile çok ilgili olmasa dahi bildiği bir parçadır EGR. Sebebi de sıkça arıza vermesi ve arızası durumunda aracın sürüşünde, yakıt tüketiminde ciddi belirtiler ortaya çıkarmasıdır. Bu yazımda egr’nin ne işe yaradığını, arızalarını ve yaşadığım bir arızayı anlatacağım.

EGR Valfi Nedir?

Basitçe anlatacak olursak; Egr(Exhaust Gas Recruiter), artan emisyon kaygıları sonucu üreticilerin dizel yakıtı ile çalışan otomobillerdeki noX salınımını azaltmak amacı ile ürettiği, yanmış egzoz gazlarının tekrar motora iletilmesini sağlayan bir elektonik valftir. Yanmış gazın tekrar pistonlara iletilmesi ile yanma sıcaklığı düşer ve üretilen zararlı gazların miktarı düşer. Kısaca egr ne işe yarar sorusunun cevabı emisyon düşürmektir.

Egr Valfi Hangi Araçlarda Bulunur?

İçten yanmalı motorlarda daha çevreci olma zorunluğu sebebi ile 2000’li yıllardan sonra üretilen neredeyse tüm dizel ve benzinli araçlarda egr bulunur. Farklı motorlarda da aynı mantıkla çalışan sistemin soğutma işlevini ise genellikle motor soğutma suyu yapar.

Egr Benzinli Araçlarda Olur Mu?

Piyasadaki benzinli motora sahip araçların neredeyse tamamında da egr valfi bulunur. Ancak kronik bir sorun olmadığı sürece pek arıza veren bir parça değildir. Dizellerde ise motorinin bıraktığı kurumlardan ötürü tıkanabilmektedir.

EGR Valfi Ne Zaman Devreden Çıkar?

Egzoz gazının tekrar çevrimini yapan bu sistem, motorun düzenli çalışabilmesi için rolanti devrinde ve performans gerektiren tam gaz yapıldığı durumlarda devreden çıkar ve motora yanmış egzoz gazı gönderilmez.

İlginizi Çekebilir  Motor Hacmi Nedir? Motor Hacmi Ne İşe Yarar?

Egr Açık Kalırsa Ne Olur?

Genellikle egr valfi kaynaklı arızalarda özellikle sanayi dilinde sıkça söylenen bu tabir tersine egr’nin kapalı kalmasıdır. Parça, elektronik bir vana ile açılır ve elektriği kesildiğinde vs. otomatik kapanır. Ancak tıkanıklık durumunda vs. bu vana valfi açamaz ve araç egzoz gazını dışarı atamadığı için tekleme, düzensiz çalışma gibi arızalar ortaya çıkmaya başlar.

Egr Arıza Belirtileri

Egr sisteminde arıza bir anda ortaya çıkmaz. Öncesinde aracın çalışmasında ufak farklılıklar olmaya başlar.(Kendi aracımda test ettiğim üzere.) Birkaç arıza belirtisini sıralayalım;

  • Araç sabit devirde düşük viteslerde giderken anlık teklemeler yapmaya başlar. Corsa aracımda 2.vites 2000 devirde çok net fark edilebiliyordu.
  • Turbo devrine geldiğiniz halde gaza bastığınızda turbo lag hissi oluşması.(Aracın gazı çok geç alması.)
  • Aynı sürüş koşullarında yakıt tüketiminin %15-20 civarında artması.

EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motorun emme ve egzoz sisteminde tümüyle etkili olan egr, arıza yaptığı durumlarda(genelde egr valfi tıkanır veya açık kalır) araç çok zor hızlanır ve tekleme ve sarsıntı olur. Ayrıca yakıt tüketimi çok ciddi oranda artar ve varsa partikül filtresi dolar. Tabi tüm bunların yanında aracınız çok yüksek ihtimalle sarı motor arıza lambasını yakacaktır.

Bu şekilde aracın çok fazla kullanılması motorun çok fazla kurum ile dolmasına sebep olacak ve ciddi yakıt tüketimine neden olacaktır. Elektronik bir valf olduğu için aracınızı orijinal bir obd cihazına bağlattığınızda EGR arızası direkt çıkacaktır.


EGR Valfi Temizliği Fiyatı 2019

EGR Valfi bazı araçlarda çok kolay ulaşılabilir bir durumdayken bazı modellerde motorun arkasında konumlandırılmıştır. Bu da ciddi bir işçilik gerektirir. Temizlik işleminde motordan parça sökülür ve dışarıda sprey ile iyice temizlenir ve kuruduktan sonra tekrar yerine montajı yapılır. Ortalama EGR Valfi Temizliği ücretinin 100-200 lira aralığında olduğunu söyleyebilirim. Opel Corsa 1.3 CDTI aracım için Ocak 2019’da 150 TL temizlik ücreti vermiştim. Geçtiğimiz günlerde(Ocak 2020) aracım yine Egr hatası verdi ve 150 TL’ye temizliğini yaptırdım.

İlginizi Çekebilir  Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar? Yağ Soğutucu Arızası

Aşağıdaki fotoğraflarda kilitlenmiş egr’yi ve temizlenmiş halini görebilirsiniz.

Motor kurum temizliği ise (komple emme manifoldu, egr valfinin tamamı vs.) ise aracın motor işçiliği zorluğunda göre ortalama 350-400 TL aralığında yapılıyor.

EGR İptali

Dizel araç sahipleri bıktıran ve neredeyse her yıl arıza veren EGR sisteminin iptali yapılabilmektedir. Parça yerinden sökülmekte ve motor beyninin yazılımından egr çıkarılarak işlem tamamlanabilmektedir. Özellikle yeni araçlarda hem ciddi maliyeti olan bu sistem, zararlı gazların da havaya salınmasına sebep olacaktır. Hem aracın orijinalliğinin bozulmaması hem de çevreye zarar verilmemesi için bu işlemi tavsiye etmiyorum.

Egr Temizleyici Ürünler

Piyasada birçok temizlik ürünü mevcut. Hava filtresi içerisinden uygulanan veya yakıt deposuna eklenmesi şeklinde kullanılan bu ürünler birçok otomobil üreticisi tarafından onaylanmış kullanımlar değil. Bu ürünler eğer aracın km’si de yüksekse motorda başka arızalara yol açabilir. EGR için en iyi temizlik yönteminin sökülerek dışarıda temizlenmesi olduğunu söyleyebilirim.

Ancak siz yine de egr sistemini sprey yardımı ile kendiniz temizlemek isterseniz aracınızın öncelikle motora giden hava borusunu sökmeli ve araç çalışırken spreyi buraya sıkmalısınız. Buradan egr ve yanma odasına giden sprey kurumu çözecektir.

Aşağıdaki videodan da sprey ile egr temizliği işleminin detaylarını izleyebilirsiniz.

Egr Neden Tıkanır?

Sık sık arıza veren bu sistemin biraz da neden arızalandığını anlatalım. Bilindiği üzere dizel kirli bir yakıttır ve yanma sonucu motorda kurum bırakır. Özellikle kalitesiz motorin, üretici tarafından onaylanmayan dizel uyumlu olmayan motor yağları ve sürüş şartları sistemin tıkanmasına sebep olur. Düşük devir, yüksek viteste dip gaz yapmak, aracın devri düştüğünde vites küçültmemek gibi zengin karışım gerektiren durumlarda araç yoğun kurum üretir.

Egr Valfi Nerede?

Otomobillerde egr valfi bazı araçlarda kolayca ulaşılabilir bir konumda olurken bazı araçlarda(örneğin kendi aracım Corsa) parçaya ulaşmak için ciddi uğraş gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Ruhsatı Araçta Bulundurmama Cezası

Genellikle motorun üst arkasına konumlandırılan bu parça bazı otomobillerde motorun arka alt kısmına ekleniyor ve uzun bir uğraş sonrası yerinden sökülebiliyor. Aslına bakarsanız egr temizlik ücretinin işçilik ücreti de parçanın konumundan kaynaklanıyor.

Egr İptali Yakıt Tüketimini Artırır Mı?

Parça yanmış egzoz gazlarını tekrar silindire gönderdiği için gereken yanma sıcaklığını düşürür ve yakıt tüketimini %5 civarı azaltır. Ayrıca ilk çalıştırmada motor hararetinin daha hızlı yükselmesini sağlar.

Egr iptal edildiğinde motorun çalışma sıcaklığı düşeceği için yakıt tüketimi %3-5 civarı artacaktır.

Egr Valfi Fiyatı

Genelde temizlik ile çözülebilen egr problemleri bazen kötü yakıt kullanımı, sürekli düşük devirde araç kullanmak gibi sebeplerle elektronik kısmından arıza yapabiliyor. Bu durumda temizlik yapılsa dahi araç elektronik olarak valfe komut veremeyeceğinden tek çare değişim. Egr valfi fiyat bilgisi verecek olursak ortalama 600-2000 lira aralığında bir fiyatlandırma olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer parçanız arızalanmış ve temizliği çare olmuyorsa mutlaka orijinal parça ile değişim yaptırmanızı öneriyoruz. Yan sanayi egr valflerinin ömrü daha kısa olmakta.

Yazı Özeti
İçerik
EGR Valfi Temizliği Fiyatı
Açıklama
Temizlik işleminde motordan parça sökülür ve dışarıda sprey ile iyice temizlenir ve kuruduktan sonra tekrar yerine montajı yapılır. Ortalama EGR Valfi Temizliği ücretinin 100-200 lira aralığında olduğunu söyleyebilirim.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here