Mazot Basınç Sensörü Arızası ve Çözümü

Özellikle Euro 5 ve üstü dizel motorlarda dizel partikül filtresi sebebiyle yüksek basınçla çalışan yakıt sistemleri daha sık arıza verebiliyor. Genellikle parça tamamen ömrünü tamamladan fark edilmeyen bu arıza maalesef yolda kalma veya başka masraflara da sebep olabiliyor. Şimdi öncelikle parçanın ne işe yaradığına bakalım.

Mazot Basınç Sensörü Ne İşe Yarar?

Mazot basınç sensörü veya rail basınç müşürü adıyla bilinen parça, yüksek basınç pompasından çıkan yakıtın geçtiği ve enjektörlere gittiği parçadır. Parça mazot pompasından gönderilen yakıtın basıncını ölçerek motor kontrol ünitesine iletir. Yakıt pompasının hemen yanında olan bu küçük parça maalesef fiyat olarak pahalıdır.

Mazot Basınç Müşürü Arızası 

Genel olarak basit bir işleve sahip olan bu parçalar içerisinden yoğun miktarda basınçlı sıvı geçtiğinden ya sızdırmakta yada elektronik aksamından sorunlar çıkarmaktadır.

Özellikle solda gördüğünüz soket üzerindeki arızalar sebebi ile basıncı yanlış ölçerek motorun düzensiz çalışmasına ve gönderdiği farklı veri sebebi ile motorun koruma moduna girerek yolda kalmanıza sebep olabilir.

Bazı araçlarda ise (kendi aracım) resimdeki soket kısmından sızdırma yapmaya ve motor içerisinde yakıt kalıntıları oluşmasına sebep oldu. Her ne kadar çalışma için fark oluşmasa da soketten akan yakıt motor soğutma borularını ve elektronik sistemleri ıslatıyordu. Bu sebeple değişiminin yapılması gerekti.

Parça genellikle tüm motorlarda mazot pompasının altında bulunur

Rail Basınç Sensörü Nasıl Değiştirilir?

Oldukça hassas olan bu parçanın tamiri ne yazık ki yapılamıyor. Parçanın üzerindeki koda sahip aynı ürünü aldıktan sonra motor çevresindeki rail sensörüne ulaşmayı engelleyen parçalar sökülerek kolayca sökülüp yerine yeni parça takılabilir. Parçayı yerine takarken çok sıkmamaya ve mutlaka contasını takmaya özen göstermelisiniz.(Parçanın içi ve conta siyah olduğundan belli olmuyor.)

İlginizi Çekebilir  Arabanın Yağı Biterse Ne Olur? Şanzıman Yağı Biterse

Tüm bu işlemleri motor kapalıyken yapacağınız için araç herhangi bir arıza, koruma moduna geçmeyecektir. Sadece sistemdeki mazotun bir kısmı akacağı için ilk marş uzun sürebilir.

Rail Basınç Sensörü Fiyatı

Küçük bir parça olsa da ithal olması sebebi ile (Bosch veya Delphi marka) ortalama 300 ila 700 lira aralığında bu parçayı temin edebilirsiniz. Pek fazla aranmayan bir parça olduğundan birkaç parçacıdan fiyat almanız en uygun fiyat için önemlidir.

Parçanın montajı işçilik olarak oldukça kolay olduğundan kendiniz takabilir veya 30-50 lira gibi bir fiyatla herhangi bir özel serviste taktırabilirsiniz.

Mazot Pompası Arızası

Özellikle Multijet ve CDTI motorlarda sık görülen bir arıza da mazot pompasının yakıt sızdırmasıdır. Bazı durumlarda mazot pompasından yakıt sızması müşür arızası ile karıştırılabilir. Genelde 100-120 bin km’lerde pompa içerisindeki contaların işlevini kaybetmesi ile yakıt dışarı sızabilir. Bu durumda uygun tamir takımı ile revizyon yapılması gerekebilir. Mazot pompası tamir fiyatı ise 250-350 TL aralığında özel servislerde yapılabiliyor.

Yazı Özeti
Mazot Basınç Sensörü Arızası ve Çözümü
İçerik
Mazot Basınç Sensörü Arızası ve Çözümü
Açıklama
Aracın yolda kalmasına sebep olabilecek bu parçanın onarımı sadece parça değişimi ile yapılabilmektedir.

27 YORUMLAR

 1. AÇIKLAMALARINIZ VE BİLGİ SAHİBİ ETTİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDER İŞLERİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM

 2. merhaba aynı araca sahibim 1.3 cdti 113 binde müşür yakıt sızdırıyor sokete doğru terlemiş çalışmasında bi sıkıntı yaratırmı böyle kullanılsa bi süre maddi açıdan

  • Merhaba,
   Aracın çalışmasında bir sıkıntı yapmaz sadece sızdırma yapıyorsa. Ancak sürekli olarak kontrol edip alttaki turbo hortumlarına zarar vermemesine kontrol edin. Oradan akan sıcak yakıt zamanla hortumu delebilir.

  • Merhaba 2008 model symbol aracım var yaklaşık yüz yürbin km de yaklaşık 1 yıldır araç yolda giderken ve rölantide stop ediyor anlamsız yere marşa basınca çalışıyor kaç tamirciye götürdüm bir türlü bulamadılar bilgisayarda arıza çıkmıyor en son basınç sensör değerleri 230 ‘un altına düştüğünü gördük acaba basınç sensörünü değiştirsem stop etme sorunu biter mi? Birde elektrik sıkıntısı diyorlar beyin diyen var ama hepsine gösterdim sorun yok dediler sizce ne olabilir?

   • Merhaba,
    Basınç sensörü arızalandığında araç korumaya girerek stop edebilir evet. İlk etapta çıkma parça bulup kontrol etme şansınız var ise çok iyi olur. Aksi halde pahalı bir parça ve genelde iade alınmıyor.

 3. Merhaba 2007 model h kasa 1.3 crdi aracım müşterek yakıt borusu arızası aralıklı olarak veriyor araç seyir halindeyken arıza lambası yanıyor ve aracın çekişi 1 vites kadar düşüyor kontak kapatılıp açıldığında arıza lambası sönüyor ve eski performansla çalışmaya devam ediyor
  Bu arızaya istinaden basınç müşürü pompa ve motor tesisatı elden geçti ayrıca katalizör ve egr temizlendi ancak sorun devam ediyor Bu konuda önerileriniz nedir teşekkür ederim hayırlı işler

 4. Woswagen t4 2000 model 2.5 arıza kodu şu;yakıt kesme solenoidi acık devre/şasiye kısa devre yazıyo araba hantallastı rampada gıtmıyo gaz tepkımesı az bu parcadan dolayımı yapar acaba

  • Merhaba ihtimal var ancak sorun yakıt pompasından da kaynaklanıyor olabilir.
   Çevrenizdeki servise parçayı test edip edemeyeceğinizi sorun. Aksi halde internetten bu parçayı alırsanız iadede problem yaşayabilirsiniz.

 5. 1.4 Citroen Nemo aracım motor soğuk normal çalışıyor,hararet normale geldiği zaman motor arıza lambası yanıyor,araç sitemi komple kapatıyor,tekrar marşa basıyorum araç çalışıyor.Basınç sensörünü değiştirdik arıza düzeldi.

 6. Merhaba, 2012 model 1.6 E-hdi Peugeot 508 aracım var. 4 enjektörü 10.000km önce değiltirdim. normal yolda giderken ilk arızamı aldım p0191 arazısı. Rail basınç müşürünü değiştirim ve 1 ay kadar normal kullandım sonra aynı arızayı tekrar vermeye başladı. yine rail basınç müşürünü değiştirdik ve 1 ay kadar şehirler arası yol yaptım ve sorun yine olmadı, 1 ay sonunda yine arıza vermeye başladı. 3. rail müşürüde bozuldu anlaşılan. rail müşürünü arızaya sebep eden olay nedir yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,
   Rail müşürü içerisinden yakıt geçiyor ve elektrik var motor beynine giden. Aracın elektrik sisteminde problem yok ise akla tek mazot aldığınız yerde olabilecek problemler ve mazot filtresi geliyor. Mazot filtresini ne zaman değiştirdiniz ve orijinal mi? Oradan geçen pislikler vs. müşürün arızalanmasına sebep oluyor olabilir.

   • Mazot pompasını orjinal olup olmadığını hatırlamıyorum ama her periyodik bakımda değiştiriyorum. Size önceki mesajda belirtmeyi unuttuğum bir sorun daha var. ilk rail müşürü değiştirirken usta soketini bozdu, sonra tesisatı keserek yeni soketi bağladı ve izelasyonunu sağlamak için elektrik bantı kullandı. acaba elektrik tesisatında sorun oluyormudur ?

    • Merhaba,
     Kablo doğrudan farklı bir metalle temas ediyorsa vs. şase yapıyor olabilir ki yüksek ihtimal de sorun budur.
     Doğrudan markanın bir servisine giderek o kısmı kontrol ettirmenizi öneririm.

 7. Tekrar merhaba, sorunun kaynağını buldum galiba. rail sensörüne giden kablonun ek yapılan yerini elimle onattığımda motor teklemeye başladı, sonrasında artık arıza devamlı yanmaya başladı. bugün kabloların ek yerini yeniden birleştirdik ve lehimledik. üstüne 2 kat makaron ısıtım üst kısmını elektrik bantı ile iyice izole ettik. şimdi sırada yeni rail basınç müşürünü almak. inşallah bu sefer arıza vermeyecektir.

 8. aracım symbol 2008 1.5 dci motor aracımı 5 ay önce aldım ve faal olarak hergün kullanıyorum aracımı aldığım ilk ay 170 basmıştım arıza yaktı bilgisayara bağlattım ve mazot fitre sensörünün değişmesi gerektiği söylendi değiştirdikten sonra arıza lambası söndü ve aracımın yağ bakımını yaptırdım sonrasında aracım 130 u geçmediğini fark ettim sorun mazot filtresindemi yoksa mazot filtre sensörümü yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Araçta arıza lambası yanıyor mu? Egzoz sisteminden, enektörlerden vs. araç hızlanmıyor olabilir.
   Bir orijinal renault arıza tespit cihazı ile kontrol ettirmenizi öneririm.

 9. Ustam merhaba,reno trafic 1.9 aracımın motorunu yıkattım ertesi gün araç çalışmadı vurdurarak denedik olmadı elektrikçi geldi rail müşürüne su gitmiş arızalanmış diye söyledi müşürü değiştirdik yaklaşık 1 ay sonra yine bozuldu zamanla bu 1 aylık süre 2-3 güne kadar düştü ustalar tesisatta sorun var dedi komple tesisatı elden geçirttim sorun yine çözülmedi müşür bozulduğunda içi ıslak oluyor öngörünüz yada öneriniz nedir acaba 1,5 yıldır bununla uğraşıyorum aynı sıkıntıları başkası yaşamasın diye aracı satamıyorumda yardım olursanız çok sevinirim

  • Merhaba,
   Rail sensörü kolay kolay su ile bozulmaması gerek basınçlı su temas etmedi ise. Büyük ihtimal motoru basınçlı suyu yakından tutarak yıkamışlar, bir kabloda yırtılma vs. olmuş olabilir mi?

 10. Ustam merhaba. 2008 fiestam var. Yolda ortalama 130 140 ila giderken araç bir süre sonra stop ediyor. 15 20 dk sonra sonra tekrar çalışıyor. Merhaba cihaza bağlattığımızda mazot pompası arızası verdi. Yorumlara bakınca müşür dikkatimi çekti sizce alakalı olabilir mi teşekkürler

  • Merhaba,
   Müşür olma ihtimali yüksek, bildiğim kadarı ile mazot pompası mekanik bir parça ve egzantrik mili ile beraber dönüyor.
   Ayrıca pompanızın conta, oringlerinde de aşınma olmuş olabilir, bu şekilde mazotu dışarı atıyor veya basıncı düşüyor da olabilir. Pompayı da detaylı kontrol ettirmenizi ve tamir seti ile revize ettirmenizi de öneririm.

 11. Merhabalar megan3 arabamla hafif yokuşlar da 100 km üzerinde giderken ekranda stop yazıyor ayağımı gazdan çekince yine sönüyor ve uzun yolda tekrarlıyor neden yapar acaba 2 kez bilgisayar a baglattım sorun yok dediler selamlar

  • Merhaba,
   Yakıt sisteminde de bir sorun olabilir. Enjektör, mazot pompası da kontrol ettirmenizi öneririm.

 12. Merhaba 2011 model carevella aracımı 3 ay oldu alalı aldığımda mazot hortumlarinda kaçak vardı 5 gün önce değiştirdim hortumları ve bu değişimden sonra aracı motor yıkamaya soktuk . Ve bu yıkamadan sonra araç 3 bin devire gelince araç kendini korumaya alıyor devir düşürüyor eğer zorlarsam araç kendini silkeliyor ve ekranda arza lambasını yakıyor . Verdiği arza kodu P008800 (yüksek yakıt basıncı ). Kaç ustaya gittiysem her biri birşey söylüyor. Ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler

  • Merhaba,
   Mazot pompası veya basınç regülatörü su almış içerisindeki elektronik devre hasar görmüş olabilir.
   Aracı kurumadan veya kurutma yapmadan direk çalıştırmış mıydınız?

 13. 1.5dizel Kango Yolda giderken stop ediyor mazot filtresi Yeni değişti rail yakıt sensör u kaynaklı mi acaba

  • Merhaba,
   Aracı bilgisayara bağlattınız mı? Yakıt hattındandır sorun yüksek ihtimalle.
   Bir cihaza bağlatırsanız arıza kaydetmiştir motor beyni.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here