Mazot Basınç Sensörü Arızası ve Çözümü

Özellikle Euro 5 ve üstü dizel motorlarda dizel partikül filtresi sebebiyle yüksek basınçla çalışan yakıt sistemleri daha sık arıza verebiliyor. Genellikle parça tamamen ömrünü tamamladan fark edilmeyen bu arıza maalesef yolda kalma veya başka masraflara da sebep olabiliyor. Şimdi öncelikle parçanın ne işe yaradığına bakalım.

Mazot Basınç Sensörü Ne İşe Yarar?

Mazot basınç sensörü veya rail basınç müşürü adıyla bilinen parça, yüksek basınç pompasından çıkan yakıtın geçtiği ve enjektörlere gittiği parçadır. Parça mazot pompasından gönderilen yakıtın basıncını ölçerek motor kontrol ünitesine iletir. Yakıt pompasının hemen yanında olan bu küçük parça maalesef fiyat olarak pahalıdır.

Mazot Basınç Müşürü Arızası 

Genel olarak basit bir işleve sahip olan bu parçalar içerisinden yoğun miktarda basınçlı sıvı geçtiğinden ya sızdırmakta yada elektronik aksamından sorunlar çıkarmaktadır.

Özellikle solda gördüğünüz soket üzerindeki arızalar sebebi ile basıncı yanlış ölçerek motorun düzensiz çalışmasına ve gönderdiği farklı veri sebebi ile motorun koruma moduna girerek yolda kalmanıza sebep olabilir.

Bazı araçlarda ise (kendi aracım) resimdeki soket kısmından sızdırma yapmaya ve motor içerisinde yakıt kalıntıları oluşmasına sebep oldu. Her ne kadar çalışma için fark oluşmasa da soketten akan yakıt motor soğutma borularını ve elektronik sistemleri ıslatıyordu. Bu sebeple değişiminin yapılması gerekti.

Parça genellikle tüm motorlarda mazot pompasının altında bulunur

Rail Basınç Sensörü Nasıl Değiştirilir?

Oldukça hassas olan bu parçanın tamiri ne yazık ki yapılamıyor. Parçanın üzerindeki koda sahip aynı ürünü aldıktan sonra motor çevresindeki rail sensörüne ulaşmayı engelleyen parçalar sökülerek kolayca sökülüp yerine yeni parça takılabilir. Parçayı yerine takarken çok sıkmamaya ve mutlaka contasını takmaya özen göstermelisiniz.(Parçanın içi ve conta siyah olduğundan belli olmuyor.)

İlginizi Çekebilir  Debriyaj Sertleşmesi Sebepleri? Baskı Balata Arızası Nasıl Anlaşılır?

Tüm bu işlemleri motor kapalıyken yapacağınız için araç herhangi bir arıza, koruma moduna geçmeyecektir. Sadece sistemdeki mazotun bir kısmı akacağı için ilk marş uzun sürebilir.

Rail Basınç Sensörü Fiyatı

Küçük bir parça olsa da ithal olması sebebi ile (Bosch veya Delphi marka) ortalama 300 ila 700 lira aralığında bu parçayı temin edebilirsiniz. Pek fazla aranmayan bir parça olduğundan birkaç parçacıdan fiyat almanız en uygun fiyat için önemlidir.

Parçanın montajı işçilik olarak oldukça kolay olduğundan kendiniz takabilir veya 30-50 lira gibi bir fiyatla herhangi bir özel serviste taktırabilirsiniz.

Mazot Pompası Arızası

Özellikle Multijet ve CDTI motorlarda sık görülen bir arıza da mazot pompasının yakıt sızdırmasıdır. Bazı durumlarda mazot pompasından yakıt sızması müşür arızası ile karıştırılabilir. Genelde 100-120 bin km’lerde pompa içerisindeki contaların işlevini kaybetmesi ile yakıt dışarı sızabilir. Bu durumda uygun tamir takımı ile revizyon yapılması gerekebilir. Mazot pompası tamir fiyatı ise 250-350 TL aralığında özel servislerde yapılabiliyor.

Yazı Özeti
Mazot Basınç Sensörü Arızası ve Çözümü
İçerik
Mazot Basınç Sensörü Arızası ve Çözümü
Açıklama
Aracın yolda kalmasına sebep olabilecek bu parçanın onarımı sadece parça değişimi ile yapılabilmektedir.

1 YORUM

  1. AÇIKLAMALARINIZ VE BİLGİ SAHİBİ ETTİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDER İŞLERİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here