Start-Stop Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır

Otomotiv teknolojisinin ilerlemesiyle her gün yeni bir teknoloji görmekteyiz. Son zamanlarda da artık birçok araçta kullanılan ve iyi sonuçlar veren start-stop sistemi nedir? Nasıl çalışır gibi soruları bu yazımızda yanıtlıyoruz.

arabahaberstart2

Start Stop Nedir?

Start-stop sistemi orta segment araçlarda genellikle opsiyonel olan üst segmentlerde dahili gelen bir donanımdır. Sistemin çalışma prensibi; araç trafikte beklerken, yol kenarında motor çalışır şekilde dururken harcanan enerjiyi minimuma indirmek, karbonmonoksit gazı salınımını minimuma indirmek için motorun çalışmasını durdurmaktır.

Start Stop Nasıl Çalışır?

Sistem araç ışıkta durduğu zaman manuel ise vites boşa alındığı an motoru kapatır ve debriyaja dokunulduğu an motoru 1 saniye gibi bir sürede çalıştırır. Otomatik şanzımanlı araçlarda ise ayak frenden kaldırıldığı an motor çalışır. Sistem direksiyon yarım turdan daha fazla döndürüldüyse, aküde ve marş motorunda sorun yoksa ayrıca aracın herhangi bir yerinde arıza yoksa otomatik olarak çalışacaktır. Ayrıca bazı modellerde emniyet kemeri takılı olmadığında da sistem çalışmamaktadır.

Start-stop sistemine sahip otomobillerde, diğer araçlardan farklı bir marş motoru kullanılmaktadır. Start-stoplu araçlarda marş motoru her zaman kendini şarj eden bir alternatör kullanıyor ve böylece birçok yaygın görüşten farklı olarak aracın marş motoruna zarar vermez.

Start-stop sistemi kullanıcının şehir içi kullanımına ve dur kalk oranına göre değişmekle birlikte yakıt tasarrufuna katkı sağlamaktadır.

Start Stop Aküleri

Start stop sistemine sahip otomobillerde farklı bir akü kullanılır. AGM adı verilen kuru aküler ile çalışabilen sistemde akü ömrü diğerlerine oranla daha kısadır. Ortalama bir start stop sistemine sahip arabanın aküsünün 2 yılda bir değişimi tavsiye edilir.

Yazı Özeti
Start-Stop Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır
İçerik
Start-Stop Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır
Açıklama
Sistemin çalışma prensibi; araç trafikte beklerken, yol kenarında motor çalışır şekilde dururken harcanan enerjiyi minimuma indirmek, karbonmonoksit gazı salınımını minimuma indirmek için motorun çalışmasını durdurmaktır.
İlginizi Çekebilir  Bujinin ömrü ortalama olarak ne kadardır?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here