İntercooler Nedir? İntercooler Arızası Nasıl Anlaşılır?

Başlarda yolcu ve ağır yük taşına araçlarda sıklıkla kullanılan İntercooler sistemi, hafif ticari araçlarda ve binek otomobillerde de artık sıklıkla kullanılmaktadır. İntercooler motora giren havayı soğutan bir ara parçadır.

İntercooler Nedir?

Motor yanma odasından egzoz sistemine gönderilen hava turba sisteminden geçirilerek tekrar yanma odasına gönderilir. Bu sayede yakıtın yeterli düzeyde yakılarak, dışarı salınan egzoz gazı emisyonunun düşürülmesi sağlanır.

Turbo sistem araca fazla güç sağlar. Turbo bu işlemi yaparken motora göndermiş olduğu hava 150-200 santigrat dereceye kadar ısınır. Çünkü ısınan havanın yanma enerjisi düşer. Bu durum aracı olumsuz yönde performansını etkiler. Turbodan çıkarak, motora havanın iletilmesinde ısının düşürülerek, performans düşüşünün engellenmesi için, İntercooler sistemi kullanılır. İntercooler arızası sonucunda;

  • Araç performansı düşer.
  • Egzoz salınımı daha kirlidir.
  • Egzoz sensörleri değerler yükselmesine bağlı olarak arıza lambasını yakar.
  • Turbo devreye girmesine rağmen, araç çekişinde düşüş görülür.

Bu durumların oluşmasında intercooler arızasının giderilmesi için teknik yardım alınmalıdır. Aksi durumda, turbonun arızalanmasına, motorun fazla yakıt tüketmesine(zengin karışım) sebep olur.

İntercooler Nerede Bulunur?

İntercooler araçların radyatör peteklerinin ön kısmında, radyatör ile benzer yapıda ve biraz daha küçük boyutlarda, sisteme bağlantı noktaları ile sabitlenmiş konumdadır. Bağlantı boruları ile motorun hava emme sistemi ve turbo sistemi arasındaki bağlantıyı sağlar. Turbo sistemden almış olduğu sıcak havayı soğutmakla görevlidir.

Otomobilin ön tamponundaki ızgaralardan intercooler görülebilir. Ayrıca arıza durumunda parçaya ulaşabilmek için tamponun sökülmesi gerekebilir.

İntercooler Nasıl Çalışır?

İntercooler peteği radyatörün ön kısmında sabitlenmiştir. Aracın seyri sırasında gelen hava yardımı ve motorun radyatör sistemine bağlı bulunan fan motoru sayesinde gerekli soğutmayı sağlar. Turbo motorundan aldığı havayı radyatöründen geçirerek belirtilen yöntemle soğutarak, motorun emme sistemine hava girişine gönderir.

İlginizi Çekebilir  Astra Akıllı Farlarla Gelecek

İntercooler Arızası Nasıl Giderilir?

İntercooler sık arıza yapan sistem parçalarından değildir. Ancak zamanla bağlantı boruları ve radyatör bölümü sarsıntıya maruz kalarak çatlamalar oluşur, bu durumda soğutulması gereken hava yeterince soğuma yapamaz ve motora yeterli hava girişini sağlayamaz. Bu durumun tespiti durumunda, tamir veya değişim gerektirir. Bir diğer yaşanabilecek sorun, zamanla peteklerin ve hava yollarının yağlanmasıdır. Bu durumda yeterli geçiş sağlanamaz. Gerekli bakım ve temizlik yapıldığında, eski performansına kavuşur.

İntercooler Araca Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Araçların turbo sisteminden almış olduğu sıcak havayı, motorun yanma odasına gönderme görevini üstlenen intercooler, motorun yeterli düzeyde soğutulmasına da katkı sağlar. Ayrıca sıcak havayı soğutarak yoğunlaşmasını sağlar ve bu sayede motorun daha performanslı çalışmasına katkı sağlar.

Sistem sayesinde egzoz gazı içerisinde bulunan, yanıcı maddelerin tekrar sisteme gönderilerek, yeterli düzeyde yanmasını katkı sağlar. Bu sayede yakıtın tüketiminin azalması, performansın artmasında etkili rol oynar.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here