Şarj Dinamosu Nedir? Şarj Dinamosu Tamiri Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılan otomobil sistemleri içerisinde mekanik sistem, elektronik sistemler, elektrik sistemi ve elektromekanik sistemler yer almaktadır.

Şarj dinamosu da motorun mekanik hareketini otomobil için elektrik enerjisine dönüştüren parçadır.

Şarj Dinamosu Nedir?

Otomobil motoruna bağlı olarak bulunan ve mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmeye yarayan jeneratör sistemine şarj dinamosu adı verilmektedir.

Tam olarak motorun bir dönme kuvvetinden aldığı hareket sonucunda çalışabilen şarj dinamosu, aksi yönde çalışan bir elektrik motoru olarak da düşünülebilmektedir. Aracın elektrik ihtiyacının giderilmesine yarayan şarj dinamosu, otomobilin aküsü azaldığı vakitte aküyü de şarj etmeye yaramaktadır. Başka bir araçtan yapılan takviye ile birlikte de o aracın aküsü için de şarj sağlayabilmektedir.

Şarj Dinamosu Tamiri Nasıl Yapılır?

Bilye arızası meydana geldiğinde otomobilden metalik bir ses meydana gelmektedir. Bu gibi bir durumda bilyelerin değiştirilmesi sorunun çözümü için yeterli olmaktadır. Konjektör arızası adı verilen ve akünün tam şarj olmasına engel olan arıza tespitinin ortaya çıkması durumunda ise konjektör değişimi sağlanarak sorun çözüme kavuşturulmaktadır. Şarj dinamosunun sökülmesini gerektirecek durumlarda ise sökme işlemine öncelikle akünün pozitif kutbundan başlanması gerekmektedir. Şarj dinamosu v kayışının hemen yanında yer almaktadır. Bu parçalar sökülerek yerine yeni parçaların ilave edilmesi sonrasında dinamo tekrar yerine monte edilmelidir.

Şarj Dinamosu Arızaları

En sık karşılaşılan şarj dinamosu arızaları içerisinde kömür bitmesi durumu yer almaktadır. Dinamo içerisinde bulunan kömürlerin zamanla aşınması ve bitmesi durumu otomobil kullanıcıları tarafından sıklıkla karşılaşılan bir sorun olmaktadır.

Bu sorunun çözümü ise kömürlerin değişimi ile giderilmektedir. Bir otomobilde kömür bitmesi sonucunda araç şarj etmeyecek ve aracın gösterge kısmında akü işareti yanmaya başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  M Sınıfı Araçlar Hakkında 5 Detay

Diğer bir en çok görülen arızalar içerisinde rulman bozulması yer almaktadır. Motorun dönme hareketi ile çok fazla çalışan şarj dinamosu rulmanın ömrünün azalmasına neden olmaktadır. Şarj dinamosu sökülerek rulmanın değiştirilmesi ile birlikte bu sorun ortadan kalkmaktadır.

Şarj Dinamosu Ömrü Ne Kadardır?

Bir otomobil için önemli noktalardan birisi olan şarj dinamosu ortalama 10 ila 15 yıl süre boyunca kullanılabilmektedir ve çok çabuk arızaya yol açan bir parça değildir. Start stop sistemine sahip araçlarda ve sık sık marşa basılan araçlarda şarj dinamosu daha erken arıza yapabilir.

Şarj Dinamosu Arızası Nasıl Belli Olur?

Şarj dinamosunda meydana gelen bir arıza otomobilde belirli sinyaller ortaya çıkarır. Bu arızalar şöyledir;

  • Gösterge Işıklarının Yanması
  • Motorun Geç Çalışması
  • Farların Kararması
  • Akünün Fazla Isınması
  • Akünün Fazla Su Kullanması
  • Alternatörden Rahatsız Edici Sesler Gelmesi

Sorunlar otomobilde ortaya çıktığında şarj dinamosundan kaynaklı bir problem bazlı olduğu düşünülmelidir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here