Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? 2019 Fiyatları

Trafik sigortası, karayolları Trafik Kanunu gereği, Türkiye’de kayıtlı trafiğe çıkan her araca yaptırılma zorunluluğu bulunan bir sigorta çeşididir. Adını çok duyduğumuz sigorta, otomobiller için olduğu gibi konutlar için de konut sigortası şeklinde yapılabilmektedir.

Zorunlu trafik sigortasının amacı trafikte ufak ve büyük çaplı olmak üzere oluşabilecek her türlü kaza için karşı tarafın veya tarafların maddi hasarını teminat altına almaktadır. Ülkemiz sınırları içerisinde geçerliliği olan trafik sigortası sizin kullanmış
olduğunuz aracın hasarını karşılamadığı için bu sigortanın yanında kasko sigortası olarak adlandırılan sigortayı da yaptırdığınız takdirde ekstra bir masraf yapmadan kendi aracınızın da hasarları
karşılanabilmektedir.

Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Neler Olur?

Trafik sigortası zorunluluğu nedeniyle önemle üzerinde durulan bir konudur. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar trafikte polis ekiplerince tespit edildiği takdirde araçları bağlanarak trafikten men edilmektedir. Ayrıca sigortanız olmadan yaşayacağınız bir kaza sizi çok ciddi maddi zorluklarla karşı karşıya bırakabilir.

Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için trafik sigortanızın tarihini mutlaka not almalı ve her yıl düzenli bir şekilde yaptırmalısınız. Olası bir yolculuk esnasında polislerin aracınıza el koyması sizi ve
ailenizi rahatsız edecektir. Aracınızı tekrar geri alabilmeniz için ödemek zorunda olduğunuz belli bir miktar ceza ücreti ve
poliçenizin ibrazında da bulunmanız gerekmektedir. Sigorta poliçenizi yeniletirken de kullanıcıların çok sık bir şekilde yaptığı hatalardan birisi de kişisel bilgiler ve araç bilgilerini hatalı bir şekilde girmeleridir.
Bu hatalar nedeniyle herhangi bir hasar durumunda sigorta ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatları

Sigorta yaptırılma tarihi gelmeden önce yapmanız gereken anlaşmalı olduğunuz sigorta şirketi ile irtibata geçerek bilgilendirme yapabilirsiniz yada bilgi alabilirsiniz. Gerekli açıklamaları sizlere yaparak, nelerin yapılması gerektiği detaylı şekilde anlatılacaktır. Herhangi bir sigorta şirketi ile çalışmayıp yeni sigorta yaptırmak isteyenler ise internetten sigorta şirketlerinden teklifler alabilir ve değerlendirebilir. Ayrıca https://teklif.sbm.org.tr/trmteklif/public/trafikTeklifYenileme/sorgu.sbm adresinden de birçok sigorta firmasından taban fiyatlar ile teklif alabilirsiniz.
İnternetten anlaşabileceği bir şirket bulanlar ise çok dikkatli olmalıdır, banka ve kişisel bilgilerini vermeden şirketi araştırmalı yada bizzat giderek incelemelerinde fayda vardır.

İlginizi Çekebilir  Arabanın Su Eksiltmesinin 6 Sebebi

Zorunlu trafik sigortasının karşılamış olduğu maddi hasarlar ortalama olarak (değişkenlik gösterebilir) aşağıdaki gibidir:
Maddi zararlar (Araç Başına) 36.000.00 ₺
Maddi zararlar (Kaza Başına) 72.000.00 ₺
Sakatlanma ve ölümler (Kişi Başına) 360.000.00 ₺
Sakatlanma ve ölümler (Kaza Başına) 1.800.000.00 ₺
Sağlık Gideri (Kişi Başına) 360.000.00 ₺
Sağlık Gideri (Kaza Başına) 1.800.000.00 ₺

Burada önemli bir nokta ise maddi zararlar kısmındaki teminat limitidir. Otomobil fiyatlarının gittikçe yükselmesi ve parça fiyatlarındaki artış birçok durumda bu limitlerin üzerinde hasarlara yol açmakta ve sürücülerin ekstradan para ödemesine sebep olmakta. Bu durumu önlemek için maddi zararlar için teminat limitini sigorta yaptırırken ekstra ücret ödeyerek yükseltebilirsiniz.

2019 Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Her yıl SBM tarafından yapılan zamlar ile trafik sigortası fiyatlarında değişimler ortaya çıkıyor. 2019 yılında İstanbul’da zorunlu trafik sigortası tavan fiyatı otomobil için 3010(tavan)-662(taban), Ankara için bu fiyatlar 2925-644 Tl aralığında değişiklik gösteriyor. Fiyatlar araç sahibinin hasarsızlık kademesine göre hesaplanıyor.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here