Karda ve Soğuk Havalarda Güvenli Sürüş Rehberi

Havaların eksi derecelere düşmesi ve araç kullanmanın zorlaştığı bu günlerde trafik kazası sayısında da maalesef bir artış var. Bu kazaların da en büyük sebebi insan faktörü olmakta.

Soğuk havalarda kaza riskini artırmak, güvenli araç kullanımını sağlamak için bu rehberi hazırladık.

  • Yola Çıkmadan Önce Rotanızı Kontrol Edin

Özellikle soğuk kış aylarında yola çıkmadan önce rotanızı online navigasyon programları ile veya karayolları web sitesinden kontrol etmeniz önemli. Bu sayede mevcut bir yol tıkanıklığı veya olumsuz hava durumuna karşı rotanızı değiştirip vakit kaybından kurtulabilirsiniz.

  • Hızınızı Yol Durumuna Göre Belirleyin

Kuru yol koşullarında yoldaki azami hız sınırı genellikle güvenli seyir için yeterlidir. Ancak karlı, yağmurlu ve daha tehlikelisi gizli buzlanma olan yollarda hızınızı çok iyi ayarlamanız gerekir. Olası bir kayma vs. durumunda hızınız yüksekse durumu kurtarmanız çok zor olacaktır.

  • Ani Fren ve Manevradan Kaçının

Herhangi bir hava muhalefetinin olmadığı yollarda dahi ani manevra, fren yapmak otomobilin dengesini bozarak direksiyon hakimiyetinin kaybolmasına neden olabilir. Bu risk hava durumunun kötü olduğu durumlarda çok daha fazla.

Riskli havalarda direksiyonu mutlaka iki elle tutmalısınız. Olası bir kızaklama durumunda aracın ani yön değiştirmesini bu şekilde engelleyebilirsiniz. Vites değişimlerinde debriyaj pedalını yavaş bırakmalı ve motor gücünün aniden tekerleklere geçmesi engellenmelidir.

Islak ve kaygan zeminlerde lastiğin yol ile temasının zayıf olduğu unutulmamalı ve gerekmedikçe sert fren yapılmamalıdır.

  • Yol Üzerindeki Trafik Levhalarını Dikkate Alın

Özellikle gece ve kötü hava şartlarında yol üstündeki işaretler çok önemlidir. Yolda olacak bir daralma, zemin değişimi, kavşağa yaklaşmak gibi yavaşlamanızı gerektirecek koşulları önceden fark edip frene erken basmanız olası kaza risklerini minimuma indirecektir.

  • ABS’yi Kullanmaktan Çekinmeyin

Abs sistemi birçok kişinin sandığının aksine otomobili daha kısa sürede durdurmayı değil frenleme sırasında direksiyon hakimiyetinin kaybolmasını engeller. Özellikle bozuk yollarda ani frenlerde abs’den yararlanmalısınız. Abs yok ise frene sürekli bas çek yaparak aracının kontrolünün kaybolmasını engelleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Yayalara Yol Vermeme Cezası 2022

  • Aracınız Zorlu Hava Şartlarına Hazır Olsun

Otomobilinizin lastikleri mutlaka mevsime uygun olmalı ve hava basıncı doğru olmalıdır. Silecekler, ayna ısıtmaları, farlar mutlaka çalışır durumda olmalıdır. Yola çıkmadan önce bu donanımları kontrol etmeniz yolda problem yaşamanızı engelleyecektir.

Çoğu arabada far ampülü patlaması, silecek suyu bitmesi gibi durumlarda uyarı çıkmadığını unutmayın.

  • Diğer Araçlarla Takip Mesafesi Bırakmaya Dikkat Edin

Sürüş sırasında trafikte takip mesafesi bırakmak zorunludur. Özellikle yağmur, kar yağdığı havalarda takip mesafenizin normalden daha uzun olması olası zeminden dolayı uzayan fren mesafesinin kaza oluşturma riskini azaltacaktır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here