ABS Nedir? Nasıl Çalışır?

Sürüş sırasında yapılan ani frenlemelerde ABS fren destek sistemi büyük oranda güvenli bir duruş sağlar. Şimdi sistemin ayrıntılarına ve nasıl çalıştığına bakalım.

ani-fren-abs

ABS(Anti-lock Braking System) temel olarak taşıtlarda ani fren durumunda tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek manevra kabiliyetini kaybetmemesi için kullanılır. Sistem 1920’li yıllarda Voisin adlı bir firmanın patent alması ile ilk kez ortaya çıktı. Otomobillerde yer alması ise 1978 yılında ilk olarak Mercedes’in S serisi modelleri ile oldu. Günümüzde ise otomobillerin neredeyse tümünde standart olarak sunulan bir güvenlik donanımıdır.

abs

ABS sistemi, tekerleklerin hareketlerini ölçen sensörler sayesinde çalışır. Frenleme esnasında kazıklama şeklinde duran tekerlekler sistemi aktif eder ve fren hidroliğinin azaltılıp artırılmasını sağlayarak manevra şansının kaybedilmemesini sağlar. Sistem sayesinde ani fren durumlarında, özellikle kaygan zeminlerde direksiyon hakimiyeti kaybolmaz, olası kazaların önüne geçilebilir.

abs-frenleme

Panik durumlarında ani frene basıldığında kilitlenen tekerlekler ABS sistemi sayesinde sürücüden bağımsız olarak saniyenin beşte biri sürede fren hidroliğinin basıncını düşürüp artırır kazıklamayı önleyerek direksiyon kontrolünün kaybedilmemesini sağlar.

Sistemin nasıl çalıştığı ile ilgili aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

 

Summary
ABS Nedir? Nasıl Çalışır?
Article Name
ABS Nedir? Nasıl Çalışır?
Description
ABS(Anti-lock Braking System) temel olarak taşıtlarda ani fren durumunda tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek manevra kabiliyetini kaybetmemesi için kullanılır.
İlginizi Çekebilir  Toyota ve Panasonic Ortak Batarya Üretimi Yapacak

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here