Motorda Yağ Kaçağı Sebepleri – Şanzıman Yağ Kaçağı

Motorlarda birçok conta, tapa vs. bulunur. Bu parçalar zamanla sıcaklıktan vs. özelliğini kaybederek dışarıya sızdırma yapabilir. Ayrıca aracın altını vurma vs. sonucu da karterin delinmesi gibi sebeplerden de motor yağ akıtabilmekte. Motorun yağ seviyesinin sürekli kontrolü ve araca binişlerde çevresinin kontrolü bu sebeple çok önemli.

Araba Neden Yağ Kaçırır?

  • Contaların eskimesi
  • Cıvataların gevşek olması
  • Aracın hararet yapması
  • Hidrolik sistemlerde bulunan bağlantı noktalarının gevşemesi veya hortum delinmesi
  • Subap kapağında bulunan contanın eskimesi
  • Karterin delinmesi(Aracın altını vurma kaynaklı)
  • Şanzıman yağı kaçağı

Motorlar için hayati öneme sahip olan yağın sızdırma yapması hızlı bir şekilde kontrol edilmesi gereken bir durumdur. Aksi halde yağsız kalma ihtimali olan motor yatak sarma ile ciddi bir masrafa sebep olabilir.

motorda yağ kaçakları

Arabanın Yağ Akıtması

Arabanın doğrudan yağ akıtması ciddi bir sorun olduğuna işaret eder. Arabada yağ akması fark edildiği anda araç durdurularak mümkünse çekici yardımı ile bir servise ulaştırılmalıdır. Yağ akması sonrasında aracın kullanılmaya devam edilmesi motor rektefiyesine kadar gidebilecek büyük sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Arabanın yağ akıtmasının başlıca sebepleri ise; yağ taşıyan hortumlarda delinme ve bağlantı noktasından ayrılması, motor subap kapağında bulunan contaların işlevini yitirmesi, aracın hararet yapması, motorun aşırı zorlanması (motoru sıkıştırmak) ve motorun darbe alması şeklinde sıralanabilir.

Motor Yağ Kaçakları

Motor yağ kaçakları nispeten acil müdahale gerektirmeyen bir sorun. Ancak uzun vadede fark edilmediği takdirde sorunların büyümesi kaçınılmazdır. Motor yağ kaçaklarının sebepleri arasında; motora fazla yağ koymak, cıvataların gevşek kalması, contaların eskimesi ve yağ bağlantı noktalarında gevşeme veya küçük delinme ve çatlamalar yağ kaçaklarının oluşmasına sebep olmaktadır. Yağ kaçakları servislerde kısa sürede çözülebilen sorunlardan birisidir. Yağ kaçaklarının kısa sürede farkına varılması için motoru belirli periyotlarda detaylı inceleyerek etrafında yağ kalıntısı vs. olup olmadığını incelemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir  Egzoz Manifoldu Nedir? Ne İşe Yarar?

şanzıman yağı

Şanzıman Neden Yağ Kaçırır?

Şanzıman yağ kaçaklarının sebepleri arasında; aks keçelerinde eskime, aks bağlantı noktalarında sızıntı, contaların eskimesi ve şanzıman içerisinde bulunan dişli ve millerden şanzımanda yağ kaçakları meydana gelebilmektedir. Şanzıman yağı kaçakları bazen dıştan tespit edilemez ve komple sökülmesi gerekebilir. Şanzıman yağ kaçakları doğrudan aracın hareket sistemine etki ittiği için kısa sürede tamir edilmelidir. Eğer zamanında müdahale edilmez ise yağsız kalan şanzıman kullanılamaz hale gelebilir.

Şanzıman Yağ Kaçağı Tamiri

Şanzıman yağları motor yağlarına oranla herhangi bir yakıt ile temas etmediği için daha uzun süre kullanılmaktadır. Şanzıman yağının görevi aracın vites ve aktarma dişlilerinin sıcaktan aşınmaması için sürekli yağlanmasıdır. Şanzıman yağ kaçağı tamirinde kaçağın kaynağı tespit edilir ve şanzıman içerisindeki yağ bir hazneye boşaltılarak şanzımandaki sorun giderilir. Şanzıman tamiri uğraştırıcı bir işlemdir. Şanzımanın kaçak noktası tamir edildikten sonra mevcut yağın yeni olması durumunda aynı yağ konulur ve eksilen yağ kadar ilavesi yapılır.

Yazı Özeti
İçerik
Motorda Yağ Kaçağı Sebepleri
Açıklama
Motorda ve şanzımanda yağ kaçakları birçok sebepten meydana gelebilir. Aracınızı belirli aralıklarla inceleyerek yağ kaçaklarını görebilir ve erkenden onarımını yaptırarak sorunun büyümesini engelleyebilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here