Motor Yatak Sarması Nedir? Motor Yatak Vurması

Motor yatak sarmasından önce motor yatağı nedir? Bu sorunun cevabına bakalım. Motor yatağı, motorun bulunduğu yerde oluşabilecek herhangi bir titreşim, aşın sürtünme e motordan gelen aşırı sesleri önlemek için tasarlanmış olan bir parçadır. Yani motor yatakları, bloklarda bulunan motorun sabit bir şekilde kalmasını sağlayan ve hareket, yük iletimini eş anlı olarak aktarım sağlayan parçaya verilen addır. Motor yatakları, mikrometre ile komparatör düzeyinde oldukça hassas bir şekilde üretim yapılmaktadır.

motor yatak sarması

Motor Yatak Sarması Nedir?

Motor yatak sarması, genellikle bakımsızlık kaynaklı oluşan bir arızadır. Motorda bulunan soğutma sıvısı ile motorun içinde bulunan yağ miktarının yetersiz olması durumunda veya yağ pompası kaynaklı yaşanacak olan arıza nedeni ile motor ısısı çok fazla yükselir. Yükselmiş olan motor ısısını yağ azaltamaz duruma gelir. Bunun sonucunda motorda aşırı aşınma ve sürtünme meydana gelir. Aşırı biçimde deforme olan motor yatağının özelliğini kaybetmesi sonucunda motor yatak sarması olayı gerçekleşmiş olur.

Bu durumu yaşamadan önce mutlaka aracınızda yağ seviye lambası yanar. Yağ basıncınını aşırı düşmesi, aracın altını vurmanız sonucu karterin delinmesi durumunda yağ azalabilir ve araç sürücüye uyarı verir. Işık yanar yanmaz araç direk stop edilir ve çekici ile servise götürülür ise sorunun kaynağı olan(karter, yağ pompası) gibi parçalar değiştirilerek motora işlem yapılmadan onarım sağlanabilir.

Motor Yatak Sarması Nasıl Anlaşılır?

Motorun yatak sarmasını anlayabilmek için bazı durumlara dikkat etmek gerekir. Motorun yatak sarması sonucunda karşılaşacağınız bazı belirtiler vardır. Bu belirtilerden ilki; aracın gösterge paneli içerisinde yer alan kırmızı şekilde yanan yağ lambasıdır. Ayrıca mavi şekilde egzoz dumanı ve motordan mekanik sürtünme sesleri gelmesi de diğer belirtiler arasında sayılabilir.

İlginizi Çekebilir  Rot Balans Fiyatları 2022

Aracın gösterge panelinde yer alan yağ ikaz lambası yanması durumunda motor içindeki yağ miktarı azalmıştır. Bu durumda aracı kenara çekip yağ çubuğu ile yağ miktarını kontrol etmelisiniz. Eksilmiş olan yağ miktarını tamamlamanız gerekmektedir. (Ayrıca eksilmenin bir hasardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için aracın altını da kontrol etmelisiniz.)

Motorun Yatak Vurması Nasıl Anlaşılır?

Yağlaması zayıflayan ve sürtünmenin arttığı motorlarda en belirgin işaret motor sesi olur. Gaza basıldıkça artan sürtünme sesi, motorun çok ciddi yağ eksiltmeye başlaması ve egzozdan mavi duman atma yatak vurması belirtileri arasında sayılabilir.

Aşağıdaki videoda motor yatak vurması durumunda gelecek sesleri duyabilirsiniz.

Motor Yatak Sarması Maliyeti

Aracınızda bu arıza oluştuğunda mutlaka rektefiye işlemi ile motorun revize edilmesi gerekir. Motorun hacmi, parça maliyetleri ve arızanın ilerleme seviyesine göre fiyatlar çok değişkenlik gösterebilir. Öyle ki; aracınızın yağ lambası yandığı halde sürüşe devam ederseniz pistonlar, segmanlar ve krank sıcaklıktan birbirine yapışarak rektefiye edilmez hale gelebilir. Böyle bir durumda maliyet çok daha yükseklere çıkacaktır.

Motor Yatak Sesi Nasıl Kesilir?

Çok sık sorulan sorulardan biri de aşınmış motordaki yatak sesinin nasıl kesileceği ile ilgili. Maalesef motor rektefiye görmeden bu sorunu tümüyle çözemezsiniz. Ancak birçok forumda vs. paylaşılan daha yüksek vizikoteli motor yağı ile motorun yağlamayı yavaş yapmasına ortam sağlayabilirsiniz. Bu da yağ pompasının zarar görmesine ve motor performasının düşmesine sebep olacaktır.

Yazı Özeti
İçerik
Motor Yatak Sarması Nedir?
Açıklama
Motorda yağın azalması, yağ pompası arızası gibi durumlarda motor yatak sarması adı verilen durum gerçekleşebilir. Aracınızda yağ lambası yanması durumunda mutlaka kenara çekerek kontrol etmelisiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here