Arabanın Altını Vurduktan Sonra Neler Kontrol Edilmeli?

Özellikle geceleri zor görünen bir çukur veya kasise kontrolsüz girdiğinizde aracınızın altını vurabilirsiniz. Oldukça can sıkıcı bir durum olan aracın altını vurmak özellikle acemiler için ciddi bir panik havası yaratabiliyor.

Bu yazımızda aracın altını vurduğunuzda dikkat etmeniz gereken noktaları anlatacağız.

arabanın altını vurmak

Aracın Altını Vurduğunuzda Ne Olur?

Otomobiliniz ile yolda ilerlerken aniden bir kasis veya çukura düşüp altını vurursanız yol durumuna göre mutlaka müsait bir yere aracınızı çekmeli ve stop etmelisiniz. Daha sonra aşağıdaki noktaları incelemesiniz;

  • En en önemli kısım aracınızın yağ karterinde delinme olup olmadığıdır. Özellikle karter koruma sacı aracınızda yoksa bu adım çok önemlidir. Delinmiş karter motordaki tüm yağı boşaltacağından sürmeye devam ederseniz motor yatak saracak ve ciddi masraflar çıkacaktır. Kartere eğilerek yağ sızıntısı olup olmadığını incelemelisiniz.
  • Motorlarda genelde V kayışı muhafazasız bir şekilde bulunur ve yere yakındır. Darbe sonrası mutlaka v kayışının sorunsuz şekilde olup olmadığını incelemelisiniz. Aksi halde aracınız su devirdaimi yapamaz ve hararet yapabilir.
  • Yürüyen takımı gözle kontrol edin ve tekerlekleri sarsmaya çalışın. Aracın ön takımını vurmanız durumunda parçalar eğilebilir ve tekerin sağlamlığı bozulabilir. Bunu da tekerleği sarsarak anlayabilirsiniz.
  • Arabanın altını vurma durumunda en çok hasar alan kısımlardan biri de egzozdur. Motordan daha alt kısımda konumlanan egzoz sistemini eğer aracınızın çekişinin vs. değiştiğini düşünüyorsanız mutlaka lifte kaldırtarak incelemeniz gerekir.
  • Arabanın altını vurdum şanzıman zarar görmüş müdür sorusuna ise üreticilerin tasarım olarak en aşağıya yağ karteri koyduğunu ve şanzımanın karterden 20-30 cm yukarıda başladığını belirtelim. Yani çok ciddi bir darbe olmazsa şanzımanı vurmanız zordur.
  • Son olarak kapıların altındaki marşpiyelleri incelemeli ve bir hasar olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Genellikle bu tür çarpmalarda en çok hasar alan kısım marşpiyellerdir.
İlginizi Çekebilir  Boğaz Kelebeği Arızası - Boğaz Kelebeği Tamiri

Aracın Altını Vurmak Arabaya Zarar Verir Mi?

Otomobiller üretim aşamasında tabanları çok sağlam olacak şekilde tasarlanır. Ayrıca birçok üretici marşpiyellerin alt kısmına kriko kullanımı için çıkıntı bir sac ekler. Aracın altını vurduğunuzda genellikle bu saç darbeyi karşılar ve rahatsız edici bir sese sebep olur. Genellikle arabanın altını kasise vurdum şeklinde gelen sorulara cevap olarak yukarıdaki cümleyi yanıt verebiliriz.

Çok hızlı bir şekilde aracın altı vurulmazsa genellikle bir zarar meydana gelmez ancak yüksek süratlerde gelen darbeler aracın şasisinin zarar görmesine ve hatta airbaglerin açılmasına dahi sebep olabilir.(Özellikle kaldırıma vurma hasarlarında bu durum ile karşılaşılabilmektedir.)

Arabanın Altını Vurdum Su Akıyor

Çok karşılaşılan bir durum olan aracın altını vurunca su akması problemi genellikle motorda alt kısımlara konumlandırılmış olan devirdaim pompasının patlaması sonucu meydana gelir. Özellikle gaza basınca artan su kaçağının çözümü için mutlaka aracın çekici ile en yakın servise götürülmesi gerekir. Düşük bir olasılık da radyatörün hasar görmesidir.

Arabanın Altını Vurdum Yağ Akıyor

En sık olan ve en tehlikeli durum aracın darbe sonrası yağ akıtmasıdır. Motor ve şanzıman karteri aracın en altında olduğundan genellikle hasarı ilk sönümleyen kısımdır. Eğer aracınız altını vurduktan sonra yağ akıtmaya başlamışsa kesinlikle motoru stop etmeli ve çekici ile servise giderek karterin onarımını yaptırmalısınız.

Eğer akan yağ siyah ise motor yağı, yeşilimsi bir renge sahipse şanzıman yağıdır.

Karter Koruma Sacı Gerekli Mi?

karter koruma sacı

Eski otomobillerin neredeyse tamamında bulunan ancak güncel birçok modelde artık olmayan karter koruma sacı motorun altına takılarak olası küçük darbeleri sönümlemeyi sağlar. İnce bir demir parçası olan bu ürün ufak taş sıçramaları, hafif sürtmeler gibi durumlara karşı motorun hasar almasını engeller.

İlginizi Çekebilir  Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor Mu? 2022

Araca göre değişmekle birlikte 100-200 TL gibi bir fiyata alınabilen  karter muhafaza özellikle sık sık arazi ve bozuk yollarda seyahat ediyorsanız mutlaka kullanılmalıdır.

Lastiği Kaldırıma Sürtmek

Özellikle park ederken ve dar yerlerden geçerken sıkça yaşananan bu durumda mutlaka aracınızın lastiklerini kontrol etmeniz gerekir. Tekeri kaldırıma sürttüğünüzde genellikle yanak kısmı hasar alır ve bu kısım lastiğin en zayıf noktasıdır. Olay sonrası eğer lastiğinizde gözle görülür bir hasar var ise o lastiğin değişimini öneririz.

Lastiği kaldırıma sürttüğünüzde hızınız fazla ise rot balans ayarı da bozulabilir.

Yazı Özeti
Arabanın Altını Vurduktan Sonra Neler Kontrol Edilmeli?
İçerik
Arabanın Altını Vurduktan Sonra Neler Kontrol Edilmeli?
Açıklama
Otomobiliniz ile yolda ilerlerken aniden bir kasis veya çukura düşüp altını vurursanız yol durumuna göre mutlaka müsait bir yere aracınızı çekmeli ve stop etmelisiniz. Daha sonra aşağıdaki noktaları incelemesiniz;

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here