1 Litre Benzin Kaç Km Gider I Kilometre Hesabı

Yakıt fiyatlarının yüksek olması ve artık neredeyse tüm araç sahiplerinin yakıt tasarrufu, az tüketim gibi konulara merak duyması sebebiyle tasarruflu sürüşün yolları gibi ipuçlarını sitemizde paylaşmıştık. Bu yazımızda da 1 litre benzin ile aracınızın kaç km yol alabileceğini anlatacağız.

1 lt benzin kaç km gider

Günümüzde üretilen tüm otomobiller, satışa sunulmadan önce ortak şartlarda test edilerek sıkışık trafik, kısa sürüş gibi parametreler dikkate alınarak şehir içi, sabit ve son viteste optimum tork bandında sürüş ile şehir dışı ve ikisinin karışık yapıldığı karma tüketim verileri ortaya çıkarılır. Bu veriler de otomobilin yakıt tüketimi ile ilgili tüketicinin bilgilenmesini sağlar.

1 Litre Benzin Kaç Km Gider?

Mutlaka duymuşsunuzdur, aracım 50 kuruş yakıyor, 100 km’de 6 litre yakıyor vs. gibi kalıplar ile yakıt tüketimleri anlatılır. Peki aracınız sadece 1 litre benzin ile ne kadar yol alabilir? Bunun hesabı oldukça basit. Aşağıda örnekle anlatalım;

Örneğin 1.2 TSI Polo aracınız var. Bu otomobilin şehir içi 5,7, şehir dışı ise 4 litre tüketim verisi üretici tarafından veriliyor. Şehir içi kullanımınız ile yol bilgisayarınızın 7 litre tüketim verisine sahip olduğunu varsayalım. Bu şekilde 1 litre benzin kaç km gider sorusuna yanıt bulabilmemiz için aşağıdaki işlemi yapalım:

Toplam yapılan kilometre / Aracın o km’de yaktığı yakıt miktarı = 1 litre ile alınabilecek kilometre yani; 100 / 7= 14,2 kilometrede aracınız 1 litre benzin tüketecektir.

Fabrika Tüketim Verilerini Nasıl Hesaplıyor?

Araçların 1 litre benzinle gidebileceği yolu fabrika tüketim verileri ile hesaplamak genellikle yanıltıcı olacaktır. Sürüş güzergahı, aracın yük durumu, hızlanma ve yavaşlamalar ve hatta hava sıcaklığı dahi yakıt tüketim değerlerinde fark oluşmasına sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir  Fren Yapınca Gelen Ses Neden Olur?

Üreticiler, araçlarının üretimi bittiğinde genellikle tek sürücünün olacağı şekilde aracın son vitesinde ideal tork bandında sabit hızda test ederek uzun yol ortalamasını elde ederler. Aynı şekilde belli simulasyonlar ile araç dur-kalk yaparak, yavaşlayıp hızlanarak da sürüş yapılır ve şehir içi tüketim verisi elde edilir.

Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Araçlarınızda bir depoda ne kadar tüketim yaptığınızı nasıl hesaplarsınız? Bu işlemi yapmak için araç ile kaç km yaptığınız ve ne kadar yakıt tükettiğiniz bilgilerini kaydetmiş olmalısınız. Eğer kilometre ne kadar yaptığınızı öğrenmek isterseniz de güncel yakıt fiyatları ile hesaplama yapabilirsiniz.

Kilometrede kaç kuruş tükettiğinizi hesaplamak için;

Alınan Yakıt Miktarı / Yakıt için Ödenen Tutar = Kilometre başı tüketim tutarı  şeklinde hesaplanabilir.

Yazı Özeti
İçerik
1 Litre Benzin Kaç Km Gider
Açıklama
Aracın modeli, motor tipine göre her araç farklı mesafeler gidebilir. 100/ 100km'de ortalama tüketim(lt) formülü ile hesaplama yapabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here