Ön Panel Nedir? Ön Paneli Değişen Araba Alınır Mı?

Araçlarda tamponun arkasında farları, yedek su deposunu, radyatörü, hortumları vs. tutan genellikle plastik ve bakalitten üretilen parçaya ön panel adı verilir. Ön panel iki ucundan podyeye bağlıdır. Genellikle aracın aksesuarlarını taşır ve bazı araçlarda tampon vidaları da ön panelde olabilir.

Ön Panel Neden Değişir?

ön panel nedir
1 ön panel, 2 şase demiri

Son yıllarda çarpışma testleri yapılırken yaya güvenliğine çok dikkat edilmekte. Önden kazalarda far, tampon, radyatör gibi parçaların kolayca kırılarak çarpılan nesneye çok baskı uygulamaması için bu parçalar ön panele monte edilmektedir. Plastik aksama göre dayanıklı olan ancak bir şase parçası kadar sağlam olmayan bu paneller basit çarpmalarda dahi kırılabilmektedir. Ön panel değişmesine genelde aşağıdaki durumlar sebep olur;

  • Önden ve yandan çarpmalarda.(Far kırıldığında vs)
  • Aracın sağ, sol ön çamurluklarında boya, sök tak var ise.(Genelde içeri göçen çamurluk ön panelin de kırılmasına yol açar.)
  • Podye uçlarına bağlanan ön panel şaseye gelen hasarlarda da oluşan dirence bağlı olarak kırılabilir.

Genel olarak basit hasarlarda dahi ön panel işlevini kaybederek değiştirilmesi gerekir. Vidalı ve basit bir işçiliğe sahip olan bu parça araç güvenliğine etki etmez.(Yukarıdaki fotoğrafta 1 numaralı parça ön panel, 2 numaralı parça şase demiridir.)

Ön Panel Değişmiş Araba Alınır Mı?

ön tampon demiri

Herhangi bir güvenlik unsuru olmayan ve darbeye karşı pek dayanıklı olmayan ön paneller genelde yetkili servislerce önden yapılan kazalarda değiştirilir.(Yapısı gereği onarıma pek uygun değildir.) Ekspertizde vida yuvalarından gözle kontrolle veya tramer sorgusunda değişen parça detaylarından ön panelin geçmişi öğrenilebilir.

Eğer almak istediğiniz aracın ön paneli değişmişse mutlaka kaput, ön çamurluklar ve podyeleri kontrol ettirmeniz gerekir. Basit bir hasarda değişmiş dahi olsa araç bu parçalara zarar verecek bir kaza geçirmiş olabilir.

İlginizi Çekebilir  Fren Hidrolik Yağı Boyaya Zarar Verir mi?

Son zamanlarda ön panel genellikle ön tampon demiri ile karıştırılmakta. Ön tampon demiri podyelere bağlanır ve aracın büyük darbeleri karşılayan ilk şase parçasıdır. Alacağınız araçta değişen parçanın ön panel mi yoksa şase demiri mi olduğunu teyit etmeniz gerekir. Eğer ön tampon demiri değişmiş ise aracın ciddi bir kaza geçirmiş olma ihtimali yüksektir.

Yazı Özeti
Ön Panel Nedir? Ön Paneli Değişen Araba Alınır Mı?
İçerik
Ön Panel Nedir? Ön Paneli Değişen Araba Alınır Mı?
Açıklama
Ön panel araçlarda far,tampon, radyatör gibi parçaları tutar. Plastik ve vidalı olan ön panel ufak hasarlarda dahi değişmesi gerekebilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here