Geçmişten Günümüze: Opel Corsa

Daha önce Jetta ve Passat için yaptığımız geçmişten günümüze yazı dizisine bu sefer Opel Corsa ile devam ediyoruz.

General Motors’un Avrupa’daki markası Opel’in B segment otomobili olan Corsa ilk 1982’de satışa sunuldu. Şimdi ülkemizde de çok sevilen bu modelin geçmişten günümüze evrimini inceleyelim.

Corsa A 

İlk kez 1983’de üretilen Corsa modeli ilk üretildiğinde sadece iki kapılı versiyonlar ile satılıyordu. 1985’de ilk 5 kapılı Corsa A üretildi. Üretildiği dönemde İngiltere’de sürücü kurslarının favori arabası oldu. 1.4 benzinli versiyonun yanı sıra 1.5 litrelik dizel İsuzu motoru ile oldukça fazla sattı. İngiltere pazarında bu kasa Corsa Vauxhall Nova olarak biliniyordu.

1990 yılında dış görünümü makyajlandı ve dönemin rakipleri Clio ve 106 ile rekabete başladı.

Corsa B 

1993 yılına geldiğimizde selefine göre daha geniş daha güzel bir tasarım ile Corsa B satışa sunuldu. ABS fren sistemi, hidrolik direksiyon gibi donanımlar ilk kez Corsa ailesinde kullanılmaya başlandı.

1.2, 1.4 ve 1.6 litrelik benzinli motorları ve yine 1.5 litrelik dizel motoru ile satıldı. 1996 yılında ise makyajlı versiyon ile beraber 1.0 litrelik 3 silindirli ekonomik motoru satışa çıktı. Corsa B kasasının üretimi 1999 sonuna kadar devam etti. Modelin en çok satan Opel Corsa eski kasası olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca Corsa ailesinin ilk çarpışma testine giren versiyonu da B kasa oldu. Videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Corsa C

2000 yılında üretimine başlanan Corsa C kasası önceki modellere göre daha modern ve güvenli hale getirildi. 1.0, 1.2 ve 1.4 benzinli motorlarının yanında Türkiye’de de çok popüler olan 1.7 DTI dizel ünite Corsa C’de kullanıldı.

İlginizi Çekebilir  Opel Astra, PSA Motorları ile Gelebilir

2002’de makyajlanan C kasa döneminde İngiltere’nin en çok tercih edilen B segment otomobili oldu. Corsa C’nin satışı 2006 sonuna kadar devam etti.

Corsa D

2006 yılında üretimine başlanan Corsa D Fiat-Opel işbirliğinde üretildi. Aynı şasi Fiat Punto’da da kullanıldı. Önceki modellerine göre çok daha geniş bir boyutlara ve modern bir görünüme sahip olan Corsa D 2010 yılında makyajlandı.

1.2, 1.4 benzinli ve 1.3 litre CDTI dizel motorların kullanıldığı D kasa Corsa, model tarihinin en uzun süre değişmeyen kasası oldu. Versiyon 2006-2013 yılları arasında üretildi.

2014 Opel Corsa incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

Corsa E

2014 yılında satışa sunulan 5.jenerasyon Corsa önceki versiyonlara göre daha sportif bir görünüm ve teknolojik yeniliklerle geldi. D kasa ile aynı motor seçeneklerine sahip olan otomobil sportifleştirilmiş tasarımı ile 2019’da hala sıfır olarak Opel bayilerinde satılıyor.

Corsa F

Opel’in PSA’ya satışının ardından grubun ilk tanıttığı otomobil Corsa oldu. Tamamen elektrikli olarak da satışa sunulacak Corsa F, Peugeot 208 ile aynı platformda üretilecek ve donanım olarak önceki modellerden çok farklı.

Opel Corsa Nerede Üretiliyor?

Opel Corsa kasa değişim yıllarını ve detaylarını anlattıktan sonra diğer merak edilen bir soruya da cevap verelim. Corsa her ne kadar Alman bir markaya ait olsa da tüm serileri İspanya’nın Zaragoza kentinde üretilmektedir.

 

Yazı Özeti
Açıklama
Opel Corsa Kasaları; Corsa A Corsa B Corsa C Corsa D Corsa E

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here