Teyp Kodu Nedir? Nasıl Bulunur?

Yazı Başlıkları(İncele)

Teyp Kodu Nedir?

İmmoblizer sistemine sahip tüm modern araçların teyplerinde o şasi numarasına göre üretilmiş benzersiz bir kod bulunur. Teyp söküldüğünde veya akü bitmesi durumunda bu kod girilmeden cihaz çalışmaz. Bir nevi oto teyp sistemlerinin çalınmasını engelleyici bir sistemdir.

Teyp Kodu Nasıl Bulunur?

Aracınızın aküsü bitti ve elektrikçide değişimini yaptınız. Her şey çalışıyor ancak teybinizin ekranında “code” yazısı var ve ses yok. Böyle bir durumda telaşlanmanıza gerek yok, teybinizin çalınma önleyici sistemi kendini korumaya aldı ve özel kodu ile aktif olacaktır.

Teyp kodları otomobilin kullanım kılavuzu ile beraber sahibine iletilir. Aracı ikinci el almış olmanız, kitapçıkların kaybolmuş olması sebebi ile bu koda ulaşamıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda teyp kodu bulmak için yapacak birkaç seçeneğiniz var;

  • Aracınızın markasına ait yetkili servisi arayarak şasi no aracılığı ile teybinizin kodunu öğrenebilirsiniz.(plaka ile verilmemekte.)
  • Servise giderek teyp kodunu öğrenebilir ve açtırabilirsiniz.(30-50 TL arası bir ücreti olabilir.)
  • Aracınız model olarak eski ve servisten yanıt alamıyorsanız herhangi bir oto elektrikçiye giderek bilgisayar aracılığı ile teyp kodunu bulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Diğer bir yöntem ise, teybinizi eğer çıkarabiliyorsanız arka kısmındaki seri numarasını internette araştırarak potansiyel teyp kodlarını bulabilir ve deneme ile kodu girebilirsiniz.

 

Yazı Özeti
Teyp Kodu Nedir?
İçerik
Teyp Kodu Nedir?
Açıklama
Teyp söküldüğünde veya akü bitmesi durumunda bu kod girilmeden cihaz çalışmaz. Bir nevi oto teyp sistemlerinin çalınmasını engelleyici bir sistemdir.
İlginizi Çekebilir  Otomatik Klima Nasıl Kullanılır? Araç Klima Teknolojileri

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here