İmmobilizer Nedir? İmmobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır?

Frank Marugg tarafından 1944 yılında bulunan İmmobilizer sistem; artan hırsızlık olaylarına karşı tüm otomobil firmalarının kullandığı bir teknolojidir. İmmobilizer İngilizce bir kelime olup, Türkçe karşılığı “hareketsiz hale getirmek” demektir. Genellikle “çipli araç anahtarı sistemi” diye bilinir. Kullanımı giderek yaygınlaşan immobilizer sistemi hemen hemen bütün araçlarda kullanılmaktadır.

İmmobilizer Sistemi Nasıl Çalışır?

İmmobilizer araç hırsızlıklarına karşı alınan en önemli önlemlerden bir tanesidir. Araç hırsızlarının sık sık başvurduğu bir yöntem olan düz kontak yaparak araç çalmayı tamamen devre dışı hale getiren bir sistemdir.

İmmobilizer Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

İmmobilizer, motor sistemine yerleştirilen parçalarla kontak anahtarının birbirine eşleşmesi üzerine kurulmuş bir sistemdir. Sistem  genellikle anahtar ile birleştirilir fakat bazı markalar değişik teknikler geliştirerek sistemi farklı şekillerde kullanmaktadır.

Bazı firmalar immobilizeri kontak sistemine yerleştirmek yerine ayrı şifre isteyen bir klavyeye yerleştirmiştir. Fakat bu sistemde şifre girilince elektronik kilit açıldığı için güvenliği tartışmaya açıktır..

Bir başka firmanın immobilizer sisteminin özelliği ise gaz akışının kilitlenmesini sağlayarak aracın çalışmasını önlemektir.

Sistem Araç Güvenliği İçin Yeterli midir?

İmmobilizer sistemi otomobilin çalınmasını maalesef tam olarak engelleyemez ancak Avustralya’da yapılan araştırmalara göre sisteme sahip araçlarda hırsızlık olaylarının %75 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Bu oran immobilizer kullanımının araç çalınmalarının önemli ölçüde önlendiğini gösterir.

İmmobilizer Sistemin Dünyada ve Türkiye’de Kullanımı

Dünyada ve ülkemizde sıklıkla kullanılan bu teknoloji 2000 model ve üzeri neredeyse tüm araçlarda standart donanım olarak sunulmaktadır. İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde araçlarda immobilizer sistemin bulunması zorunludur.

İlginizi Çekebilir  Audi e-Tron Konseptini Tanıtacak

İmmobilizer Sistemin Araca Zarara Var mıdır?

İmmobilizer sistem araca zarar vermez. Fakat bu sistemi kullanmanın şöyle bir riski vardır. Aracınızın anahtarının kaybolması ya da zarar görmesi durumunda aracınıza düz kontak vs. yapamayacağınız için fabrika aracınız için yeni bir kontak üretene kadar aracınızı kullanamazsınız. Yeni bir anahtar ücretinin maliyeti de immobilizer sistemin zararlarına eklenebilir.

İmmobilizer Arızası Belirtileri

Kontak anahtarının düşmesi, sıvı teması veya kullanım ömrü ile alakalı olarak sistem arıza verebilir. Anahtarı kontağa taktığınızda;

  • Anahtarı çevirdiğiniz halde ışıkların geç gelmesi
  • Motorun marş alması ancak çalışmaması
  • Aracın uzaktan kumanda ile açılmamaya başlaması
  • Göstergede immobilizer arızası işaretinin yanması

aracınızda bu sistemin arızalı olduğunu gösterebilir.

İmmobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kontak anahtarının düşmesi, sıvı teması veya kontak içerisindeki bir arıza sebebi ile otomobil çip ile iletişim kuramayıp çalışmayabilir. İmmobilizer arızasını şu şekilde anlayabilirsiniz. Aracınıza bindiniz, kontağı çeviriyorsunuz aracınız marş motorunu döndürüyor ancak bir türlü çalışmıyor, o sırada gösterge panelinde anahtar işareti çıkacaktır.(bazı modellerde ne yazık ki çıkmıyor.) Bu durumda ilk olarak oto anahtarını temizleyip, sallayarak içerisinde sallanan bir parça vs. var mı onu kontrol edin, sonrasında denediğinizde yine çalışmıyorsa yedek anahtar ile aracınızı çalıştırabilirsiniz.

İmmobilizer Arızası Çözümü

Burada sıklıkla karşılaşılan akü bitmesi ile immoblizer anahtar arızasının karıştırılmasıdır. Akü bitmesi durumunda göstergede akü lambası yanıp sönecek ve araç marş motorunu döndürmeyecek veya çok az döndürecektir.

Eğer yedek anahtarınız yoksa veya uzaktaysanız bir oto anahtarcıya veya kaskonuza başvurarak yeni anahtar yaptırmalısınız. Ancak sorun kontak sisteminde ise arızanın çok daha yüksek tutarlara çıkabileceğini söyleyelim.

İmmoblizer Bozulursa Ne Olur?

Aracınızın immoblizer sisteminin doğru çalışmaması durumunda aracın motorunu çalıştırıp hareket ettirmeniz olanaksızdır. Ayrıca bazı modellerde immoblizer doğrulaması olmadan direksiyon kilidi dahi açılmamaktadır. Ayrıca akü, lastik değişimi gibi kolayca yapılabilecek bir tamir olmadığından yolda bırakma riski yüksek bir arızadır.

İlginizi Çekebilir  Otonom RS7: Daha Hafif ve Daha Hızlı

İmmoblizer Fiyatları

2019 itibari ile artık bu sisteme sahip olmayan araçlar satışa sunulmuyor olsa da özellikle eski araç sahipleri kolay çalınma risklerinden ötürü araçlarına sonradan immoblizer sistemi yaptırabiliyor. Birçok oto anahtarcısı tarafından kolayca yapılabilen immobilizer montajı ortalama 500 ila 1000 lira aralığında otomobile ve kite göre değişkenlik gösterebiliyor.

İmmoblizer İptali Nasıl Yapılır?

Güvenlik anlamında ciddi artıları olan bu sistem, eski araçlarda parça maliyetinden ötürü vs. iptal edilebilmekte. Kontak sisteminden donanımın çıkarılması ve motor kontrol ünitesinden yazılımın kaldırılması ile yapılabilen işlemi güvenlik nedeni ile tavsiye etmiyoruz. İmmoblizer araç çalınmalarını %80-90 oranında düşüren bir güvenlik donanımıdır.

Yazı Özeti
İmmobilizer Nedir?
İçerik
İmmobilizer Nedir?
Açıklama
İmmobilizer, motor sistemine yerleştirilen parçalarla kontak anahtarının birbirine eşleşmesi üzerine kurulmuş bir sistemdir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here