560 KM Menzilli Elektrikli Otobüs Üretildi

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmaya başlığı bu dönemde, Amerikan otobüs üreticisi Proterra, 350 mil(560 km) menzile sahip olan elektrikli otobüsünü tanıttı.

elektrikli-otobus-proterra-1

Amerikan Proterra firmasının E2 olarak adlandırdığı otobüste bulunan 660 kWh batarya tek şarj ile yaklaşık 560 km yol alabiliyor. Şimdiye kadar tasarlanan en yüksek batarya kapasitesine sahip olan E2, Tesla Model S’den 6 kat daha yüksek güç depolayabiliyor.

elektrikli-otobus-proterra-2

Karbonfiber gövde ile 15 ton ağırlığa sahip olan E2, 6.8 saniyede 40 km hıza ulaşırken maksimum 120 km hız yapabiliyor. Uzunluğu 13 metre olan otobüs için koltuk sayısı 40 olarak belirlenmiş. Azami ağırlığı ise 18 ton.

elektrikli-otobus-proterra-3Merak konusu olan bir kısım da otobüsün bataryasının dolum süresi. Soruları yanıtlayan firma yetkilileri otobüsün 120 kW bir şarj istasyonunda sıfırdan tam şarj olmasının beş saat sürdüğünü belirtti. Ayrıca daha önce Mercedes tarafından tanıtılan kablosuz şarj sisteminin Proterra T2’nin güzergahındaki duraklarda da kullanılması bekleniyor. Bu sayede kısa süreli beklemelerde de şarj işlemi sağlanabilecek.

İlginizi Çekebilir  Geleceğin Teknolojisi:Sürücüsüz Otomobiller

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here