8V, 16V Motorlar Arasındaki Farklar

Otomobillerin motor özellikleri incelenirken 1.4 litre 8V, veya 1.4 litre 16V gibi terimler mevcuttur. Hacim olarak birbiri ile aynı olan motorlardaki birçok kriteri etkileyen V(Valf) tam olarak ne işe yarar?

otomobil-motor-farklari

Motorlarda subap(orijinal adı valve) adı verilen sistem pistonlarda emme ve egzoza iletme işlemini üretmesi için bulunur. Yanma işlemi sırasında ortaya çıkan egzoz gazı bu subaplar yardımıyla motorun dışına taşınır. İçten yanmalı motorlarda her piston için ayrı emme ve egzoz subabı bulunur. 8V, 16V kavramı da bu durumu ifade etmektedir.

8v-motor-calismasi8V MOTOR: Her piston için bir emme bir de egzoz subabı içeren motorlardır. Dört silindirli bir motor için toplamda sekiz subap bulunur. Motorda yanma sonucu ortaya çıkan egzoz gazlarının atımı yavaş olacağından performans konusunda yetersizdir. Eski tip motorlarda ve ekonomi amaçlı üretilen otomobillerde tercih edilir. Alt devirlerde oldukça güçlü olan motor yüksek devirlerde tahliye işleminde zorlanacağından güçsüz kalmaktadır. Şuan Fiat, Renault gibi birçok marka tarafından bu motorlar kullanılmaktadır. Bu motorlar SOHC(Single Over Head Camshaft) Üstten tek eksantrikli olarak adlandırılır.

16v-motor-calisma-prensibi16V MOTOR: 8V motorların aksine her piston için 2 emme, 2 egzoz subabı mevcuttur. Yani dört silindirli bir motor için 16 subap bulunur. Daha modern bir sistem olan 16 subaplı motorlarda yanma sonucu ortaya çıkan egzoz gazları hızlı bir şekilde motordan dışarı atılabilir. Alt devirlerde çok canlı olmasa bile 4000-5000 devir bandında 8V motora göre çok daha performans sağlar. Ayrıca sabit hızlarda(uzun yol vs.) oldukça makul yakıt tüketimi sağlayan 16V otomobiller, daha atiktir. DOHC (Double Over Head Camshaft) Üstten çift eksantrikli olarak da adlandırılan bu sistem günümüzde en çok tercih edilen motor teknolojisidir.

16.03.2019 Güncelleme

Son zamanlarda değişken subap teknolojisine sahip otomobiller yollarda sıkça görülmeye başladı. Bu teknoloji ile 3 silindirli 12 valfli otomobillerde dahi yüksek performans elde etmek mümkün.

İlginizi Çekebilir  En İyi Buji Hangisi? (2023 Güncel Liste)

Elektronik bir kontrol ünitesinden komut alan sistem otomobilin yüksek devirlerde emme ve egzoz süreçlerinin daha fazla olmasını sağlayarak motorun daha fazla güç üretmesini sağlıyor.

Yazı Özeti
8V, 16V Motorlar Arasındaki Farklar
İçerik
8V, 16V Motorlar Arasındaki Farklar
Açıklama
Yanma işlemi sırasında ortaya çıkan egzoz gazı bu subaplar yardımıyla motorun dışına taşınır. İçten yanmalı motorlarda her piston için ayrı emme ve egzoz subabı bulunur. 8V, 16V kavramı da bu durumu ifade etmektedir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here