Türkiye’de Satışı Olan Elektrikli Otomobiller

Türkiye’de Satışı Olan Elektrikli Otomobiller

Elektrikli araçların dünya pazarındaki payı gittikçe artmaktadır. Geleceğin otomobilleri olan elektrikli otomobillerin satışı, Türkiye pazarında yavaş yavaş artmaktadır. Türkiye’de satışı olan elektrikli otomobiller aşağıdaki listede yer almaktadır.

1 – JAGUAR I-PACE

Avrupa’da yılın otomobili seçilen Jaguar I-pace, sportif sürüş şekli sayesinde çokça tercih edilmektedir. Ülkemizde henüz gözle görülecek kadar çok mevcut olmasada, Avrupa ülkelerinde fazlasıyla görmek mümkün. Tam dolu bataryası ile 470 km yol alabilmektedir. Bataryası 90 kWh’lık bir güce sahip olan bu araç, 10 saat şarj ile %80 üzerinde doluma ulaşmaktadır. Hızlı şarj istasyonlarında bu süre ciddi şekilde azalarak 40 dakikaya kadar düşmektedir. Jaguar I-pace’in satış fiyatı, 589.050 olarak belirlenmiştir.

2 – BMW i3

Aracın çoğu maddesi geri dönüşümlü malzemeden üretilmiştir. Ülkemizde fazlasıyla mevcut olan bu araç, 302.100 TL üzerinden satılmaktadır. İlgi çekici tasarımı sayesinde büyük bir ilgi görmektedir. 33.2 kWh’lık batarya kapasitesine sahiptir. Günlük kullanım baz alındığında, 260 km kullanım sunmaktadır. %80 Batarya dolum oranına 3 saatte ulaşabilmektedir. Hızlı şarj istasyonlarıyla bu süre 38 dakikaya kadar düşmektedir.

3 – RENAULT ZOE

Tam dolu batarya ile 403 km kullanım sunmaktadır. 41 kWh’lık bataryası, şarj istasyonlarında ortalama 2 buçuk saatte dolmaktadır. Türkiye satış fiyatı, 234.250 TL’dir. Ülkemizde görmeye alıştığımız, yaygın bir modeldir.

4 – SMART EQ

Türkiye satış fiyatı, 156.900 olarak belirlenmiştir. Küçük boyutu ve güzel tasarımı sayesinde fazlasıyla ilgi görmektedir. 17.6 kWh’lık bir bataryaya sahiptir. Wallbox sayesinde, 0’dan yüzde 80’e 40 dakika gibi bir sürede hızlı şarj olabilmektedir. Tam dolu bataryası ile 160 km yol alınabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Otomatik Fren Sistemi AEB Nedir? AEB Çalışma Prensibi

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here