Otomatik Şanzıman Türleri Nelerdir ?

Otomatik Şanzıman Türleri Nelerdir ?

Otomatik vites temel olarak 4 ana gruba ayrılır. Bunları; tek kavramalı otomatik, tork konvertörlü otomatik, çift kavramalı otomatik ve cvt olarak sıralayabiliriz. Çift ve tek kavramalı otomatik şanzımanlar yarı otomatik sınıfına girer. Bu sınıfta somut olarak bir debriyaj bulunmasada sizin adınıza bu işlemi gerçekleştiren robot bir debriyaj vardır.

1 – CVT Şanzıman

Vites kavramı ve dişli sistemi bu şanzımanlarda yoktur. İki kasnak ve bunları birbirine bağlayan, zincir ve kayıştan meydana gelmektedir. Sarsıntısız çalışırlar. Çünkü, vites geçişleri yoktur. Fazla tercih edilmeyen bir şanzıman türüdür.

2 – Tek Kavramalı Otomatik Şanzıman

Manuel şanzımanın robot halidir. Vites geçişlerini sisteme yerleştirilmiş robot debriyaj gerçekleştirir. Yakıt tüketimi manuele yakındır fakat vites geçişleri yavaştır. Sarsıntıya sebep verdiği ve aracı geri kaçırdığı için tercih edilmemektedir.

otomatik şanzıman
şanzıman nedir

3 – Çift Kavramalı Otomatik Şanzıman

Son zamanların popüler şanzımanıdır. Adından da anlaşılacağı üzere çift kavrama bulunur. En seri çalışan şanzıman tipidir. Örnek verecek olursak; siz 2. viteste seyir halindesiniz, bir kavrama 1. vitesi hazır bekletirken diğer kavrama 3. vites için hazır durumdadır. Gaza bastığınızda otomatik olarak 3. vitese geçer. Yavaşlarsanız tam aksi olarak, 1. vitese düşer. Yakıt tüketimi iyi olan bu şanzımanlar; aracı geri kaydırmaz, vites geçişleri çok seridir ve sarsıntısızdır. Bu şanzıman hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

4 – Tork Konvertörlü Otomatik Şanzıman

Genel olarak sorunsuz bir şanzıman türü olarak bilinirler. Performansı biraz düşük ve yakıt tüketimi fazladır. Vites geçişleri yavaştır. Yeni nesil olanlarında kavrama bulunur. Yeni nesillerinde; hem vites geçişleri hızlıdır hem de sarsıntısızdır. Yakıt tüketimi eski nesline göre daha azdır.

İlginizi Çekebilir  Geleceğin Teknolojisi:Sürücüsüz Otomobiller

Otomatik şanzımanlar ile ilgili daha kapsamlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here