Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır?

Katalizör araçta bulunan egzoz sistemine bağlı olan bir oto parçasıdır. Araçlarda içten yanmalı motorların gazı dışarı bırakması sonucu zararlı gazların yerine daha az zararlı olan gazları serbest bırakmaya yarar. Daha az zararlı olan bu gazlar, azot gazı, karbondioksit gazı veya oksijendir. Katalizör otomobillerde farklı bir görevde daha kullanılmaktadır.

Bu görev otomobilden çıkan gürültünün daha az çevreye yayılmasına olanak vermektedir. Katalizör bünyesinde bulunan odacık sayesinde çevreye kötü gazın salınması engellenir. Böylece çevre kirliliğini engellemek için adım atılmış olur. Katalizör görevini yapabilmesi için yüksek ısıya ihtiyaç duyar. Bu yüksek ısı 600 santrigratı bulduğunda katalizör görevini sağlıklı bir şekilde yapabilmektedir.

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır?

Katalizör temizliği oto sanayide birçok usta tarafından yapılmaktadır. Oto sanayideki ustalar katalizöre, kimyasal yardımıyla temizlemektedir. Fakat tam olarak temizlenebilmesi için katalizörün sökülmesi gerekmektedir. Tamamen sökülmeden yapılan temizleme ile aynı tıkanıklık sorunu baş gösterecektir.

Katalizör Neden Sökülerek Temizlenir?

Katalizör temizliği yapılırken tam anlamıyla sonuç alabilmek için sökülmesi gerekmektedir. Sökülmeden yapılan temizliklerde belli bir süre sonra aynı sorun yaşanabilmektedir. Katalizör parçasının sökülmesi otomobilin beygir gücünü arttıracaktır. Bu nedenle bütün oto sanayiciler temizleme aşamasında sökme işlemi yapmaktadır.

Katalizör Tamiri

Katalizör tamiri yapılacağı zaman öncelikle sökülmesi gerekmektedir. Böylece katalizör içerisinde oluşan hasar kolayca anlaşılabilmektedir. Katalizörün içerisinde bulunan plakalarda zamanla kırılmalar veya farklı sorunlarla karşılaşabilir. Bu gibi sorunların belirlenebilmesi ve tamir edilebilmesi için sökülmesi gerekmektedir. Belli bir süre sonra zamanaşımına uğrayan katalizörlerde söküp takma işlemi yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle defalarca sökülüp takılması sonucunda daha çok aşınan katalizörlerin yerine yenilerini takmak doğru olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Dünyanın En Hızlı SUV'u Tanıtıldı

Katalizör Değişimi Nasıl Yapılır?

Katalizör değişim işlemi işinin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Katalizör değişimi için teknik ekipman malzemelerinin ve yeteri kadar bilginin olması gerekmektedir. Yeni katalizörün takılabilmesi için aracın tamamen soğuması gerekmektedir. Daha sonraki işlem sırasında katalizördeki vidalar çıkarılmaktadır. Böylece yerine yeni katalizör yerleştirilerek vidalar takılır. Katalizörün temizlemesi veya yeni takılması işlemleri için işinin ehli olan ustalardan yardım istemek gerekmektedir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here