Araç Tamir ve Bakım Bilgileri Nedir?

Günümüzde milyonlarca araç trafikte faaliyet gösteriyor. Her geçen günde bu araçlara yüzlercesi ekleniyor. Aracı olanlar daha iyisini almak için çabalarken aracı olmayan kişiler bir araç almak için uğraşıyor. Fakat araç almak isteyenlerin aklında farklı farklı sorular da bulunur. Bu sorulardan biri de araç tamir ve bakım bilgileri nedir? Sorusudur.

Araç alındıktan sonra belli periyotlarda bakıma götürülmesi gereken ve bazen arıza yapabilen bir mekanizmadır. Onun için araç alımlarında daha dikkatli davranılmalı ve daha az hasar veren araçlar tercih edilmelidir.

Araç Periyodik Bakımları

Araçlar her on bin kilo metrede bir bakıma götürülmelidir.

Bu bakımda şu işlemler yapılır;

  • Motor yağı değişimi
  • Yağ filtresi değişimi
  • Polen filtresi değişimi
  • Hava filtresi değişimi
  • Motor suyu ve antifriz kontrolü

Motor yağı motorun içinde bulunan tüm aksamı kaplar ve sürtülmeden dolayı çizilmeleri engeller. Fakat belli bir zaman içinde bu yağ özelliğini kaybeder ve basıncı düşer. Onun için motor yağı rutin bakımlarda değişmelidir. Bu değişimin yanında yağı temizleyen filtrede değişir. Motora giden havayı temizleyen hava filtresi ve klimaya giden havayı temizleyen polen filtresi de yine rutin bakımda değişir.

Araçların Ağır Bakımları

Araçta bulunan bazı parçaların belli kilometre veya yıl içinde performansı düşer. Onun için bu parçalar belli zamanlarda değişir. Bu bakımlara da ağır bakımlar denir. Bu bakımlar masraflı oldukları için bu isimde anılır.

Araç Mekanik Aksam Tamiri

Mekanik aksamlar araçların en fazla arıza verdiği yerlerdir. Özellikle on yaşının üzerinde olan araçlarda sıklıkla karşılaşılır. Bu arızalar bazen zamanla eskimeden bazen de kullanım şartlarından kaynaklanabilir. Mekanik arızalar motor parçaları, yürür aksam veya elektrik aksamında olabilir. Bu tarz arızaları farklı alanlarda hizmet veren ustalar tarafından tamir edilir.

İlginizi Çekebilir  2021 Sıfırı En Ucuz Arabalar Hangileri?

Araç Kaporta Tamiri

Kaporta araçların dış çevresini kaplayan parçalardır. Araçların kaportaları genellikle kaza anında hasar görür. Kazada kaportalar az hasar görürse bazen sadece boya ile düzeltilir, bazen de düzeltmeye gider. Fakat kazada kaportalar fazla zarar görmüşse kaporta parçası değişime kadar gidebilir.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here